Австралия пребори Дания и се класира на втория си 1/8-финал на Световно първенство

Отборът на Австралия записа много важна победа с 1:0 над Дания на „Ал Джануб“ в последния им двубой от група D на Мондиал 2022. Матю Леки отбеляза единственото попадение в 60-ата минута. Това означава, че „кенгурата“ завършиха на второто място в групата и ще играят на осминафинал на Световно първенство едва за втори път в историята си, като другият е през 2006-а. От друга страна, „Червения динамит“ само за втори път отпада в груповата фаза на Мондиал, като предишният е през 2010-а.

Греъм Арнолд предприе само една промяна в стартовите си 11 и тя отново беше в дясната зона на защитата, където титуляр беше Милош Дегенек. В атака и този път играеше Митчъл Дюк, на когото помагаше Райли МакГрий. От друга страна, Каспер Хюлманд направи три промени в стартовия си състав. По този начин от първата минута започнаха Матиас Йенсен, Андреас Сков Олсен и Мартин Брейтуейт, който беше централният нападател в схемата 4-2-3-1.

12 Феновете на Австралия - Дания, група "D"

Първото голово положение дойде в 12-ата минута, когато на Матю Райън му се наложи да избие удар на Йенсен. Две минути по-късно Сков Олсен също стреля, но го направи неточно. В 19-ата Йоаким Меле проби в наказателното поле и потърси пас пред вратата, но Райън изби топката с крак. Малко след това МакГрий опита далечен удар, който завърши в ръцете на Каспер Шмайхел. В 25-ата минута датчаните направиха добра атака, но шутът на Сков Олсен се оказа твърде лек и вратарят лесно го улови. След още четири минути "Червения динамит" отново застраши противниковата врата, но в крайна сметка изстрелът на Кристиан Ериксен излезе в аут. В 41-вата минута Шмайхел се справи с удар от дистанция на Дюк.

42 Австралия - Дания 1:0, група "D"

Втората част започна с натиск на "кенгурутата" и много неточен шут на Джексън Ървайн. В 59-ата минута Ериксен стреля от пряк свободен удар от много малък ъгъл и не сполучи с изпълнението си. Минута по-късно "кенгурутата" предприеха контраатака, при която Леки се откъсна, справи се с двама противникови играчи и с шут по земя даде ценен аванс за своя тим. До края на мача "датчаните" изцяло владееха инициативата, но почти нито един от ударите им не представляваше сериозна заплаха за вратата на Райън.

Така за първи път Австралия постигна две поредни победи на Световно първенство. Те донесоха на тима 6 точки и съответно второто място в група D, което гарантира 1/8-финал за „кенгурутата“ срещу победителя в група C в събота. Дания остана само с 1 точка на последната позиция и по този начин за първи път отпада от Мондиал без нито една победа. Франция спечели групата с 6 точки и по-добра голова разлика от австралийците, а Тунис завърши трети с 4 точки.

АВСТРАЛИЯ - ДАНИЯ 1:0

1:0 Леки (60')

Австралия: Райън, Дегенек, Роулес, Соутар, Бехич, Моой, Гуудуин, Йрвайн, Леки, МакГрий, Дюк

Дания: Шмайхел, Р. Кристенсен, Андерсен, А. Кристенсен, Меле, Хьойберг, Йенсен, Сков Олсен, Ериксен, Линдстрьом, Брейтуейт

Снимки: Gettyimages