САЩ спечели очаквания от всички сблъсък с Иран и ще играе в елиминациите на Мондиал 2022

САЩ спечели с минималното 1:0 двубоя с Иран, последен за двата тима в груповата фаза на Световното първенство в Катар. Срещата бе чакана с огромно нетърпение в последните дни най-вече заради голямото политическо напрежение между двете страни, но протече в нормален тон, а представителите на Северна Америка успяха да надиграят своя противник. Единственото попадение падна в 38-ата минута и бе дело на голямата звезда на тима Кристиан Пулишич. По този начин те събраха общо 5 точки и си осигуриха второто място в група “B” и място на 1/8-финалите, където ще срещнат Нидерландия.

Американците създадоха първите по-интересни неща в двубоя около десетата минута, когато първо Юнус Муса успя да стреля от границата на наказателното поле, а в следващата атака добро центриране стигна и до Кристиан Пулишич, но и двата пъти топката попадна във вратаря Алиреза Бейранвад. Стражът трябваше да се намесва много стабилно и в 17-ата минута при ново опасно центриране в зоната пред него.

45 Феновете на Иран и САЩ, група "B"

Първата по-опасна ситуация на сметката на азитските представители дойде в 20-ата минута, когато голмайсторът на тима до момента Мехди Тереми успя да влезе в наказателното поле и да потърси в вдясно от себе си Сердар Азмун, но бранителите успяха да изчистят.

В 28-ата минута Джордж Сарджънт получи добре около дъглата и нанесе тежък удар, който рикошира в брамител, но отскочилото кълбо отиде право в Тимъти Уеа, който се оказа сам срещу вратаря, но изстрелът му с глава се оказа слаб и не бе проблем за Бейранвад.

Американците успяха да поведат в 38-ата минута, когато Сержиньо Дест получи отличен диагонален пас от Уестън Маккени, след което веднага с глава прати успореден пас на метър пред голлинията, където Кристиан Пулишич влетя и отбеляза за 0:1.

Представителите на Северна Америка имаха отличен шанс да увеличат аванса си още преди почивката, когато осъществиха отлична контраатака, в чиято основа бяха Тайлър Адамс и Тимъти Уеа, но при последното подаване Милад Мохамади се намеси добре и успя да изчисти.

Играчите на Грег Берхалтер вкараха второ попадение в добавеното време, когато Тимъти Уеа бе изведен великолепно от дълбочина зад гърба на отбраната и след няколко крачки прати топката в мрежата за втори път. Попадението обаче бе отменено поради засада след намеса на ВАР.

Футболистите на САЩ имаха добра възможност и в самото начало на втората част, когато Джошуа Сарджънт получи добра топка и отправи удар, но той отиде в тялото на вратаря на азиатските представители.

Иран създаде най-доброто си пожелание шест минути след началото на второто полувреме, когато едно хубаво центриране отдясно бе засечено от Саман Годос, но топката не намери очертанията на вратата и премина над нея. Играчите на Карлуш Кейрош имаха нов отличен шанс за попадение в 65-ата минута, но ударът на играч в бяло премина на сантиметри до вратата на Мат Търнър.

24 Иран - САЩ 0:1, група "В"

В последните минути на двубоя персийците държаха инициативата и пренесоха по-голяма част от действията пред наказателното поле на американците, но така и не успяваха да достигат до някакви по-чисти положения. Иран бе близо до изравнителното попадение в добавеното време, когато техен играч засече една топка с глава след центриране, но тя премина покрай вратата.

С тази победа американците си гарантираха трите точки и с общо 5 спечелени и без допусната загуба в груповата фаза те достигнаха до 1/8-финалите, където ще трябва да се изправят срещу Нидерландия.

Снимки: Gettyimages