Треньорът на Проценко със специална награда от Световната атлетика

Генадий Зуев е посочен като носител на наградата за треньорски постижения и стана първият победител, който ще бъде обявен като част от Световните атлетически награди за 2022.

Въпреки конфликта в родната им страна Украйна, Зуев продължи да води подготовката на състезателя в скока на височина Андрий Проценко към световни и европейски медали през 2022 г., като работи и с други атлети, за да преодолеят трудностите, пред които са изправени.

Самият бивш национален състезател в скока на височина Зуев се насочи към треньорството през 1999 г. и започна да работи с 13-годишния Проценко няколко години по-късно. По това време Проценко беше спринтьор, но Зуев го насърчи да опита скока на височина и 34-годишният скачач стана многократен световен и европейски медалист, който има личен рекорд от 2.40 м.

Най-новите постижения на Проценко са бронзът, който спечели на Световното първенство по лека атлетика в Орегон и медалът със същия цвят, който спечели на Европейското първенство в Мюнхен.

И Зуев, и Проценко живеят в района на Херсон в Украйна и Проценко прекара около пет седмици под руска окупация през март и април. Импровизирайки с домашно направено оборудване, той все още можеше да тренира и упоритата им работа се отплати, когато Проценко се изкачи на подиума в Орегон и Мюнхен.

“Тази награда е голяма изненада за мен, но съм много доволен и се радвам, че моята работа и тази на Андрий беше високо оценена от Световната атлетика“, каза Зуев.

“Опитахме се да поддържаме форма, тъй като осъзнахме, че единственото, което можем да направим, е да продължим рутинната си работа, като се стремим да се подготвим за международни състезания възможно най-добре. Разбира се, беше адски трудно. Трудно е дори да мислиш за тренировки и състезания, когато има война в собствената ти страна. Тези мисли ни преследваха постоянно.

Световният бронзов медал е толкова добър, колкото златото за мен и Андрий, особено като се има предвид какво трябваше да преодолее по пътя, за да го вземе“, добави треньорът.