Камерун и Сърбия сътвориха един от шедьоврите на Мондиал 2022, но не спечелиха много от това

Камерун и Сърбия изиграха един от най-зрелищните мачове от началото на Мондиал 2022, след като завършиха 3:3 на "Ал Джануб" в ключов сблъсък от група G на Световното първенство в Катар. Двата отбора бяха загубили първите си срещи в Катар и затова вложиха всичките си сили в търсене на първа победа на първенството, но така и не успяха да я постигнат. Камерун поведе с гол на Жан-Шарл Кастелето, но Сърбия стигна до пълен обрат в добавеното време на първата част след попадения на Страхиня Павлович и Сергей Милинкович-Савич. Александър Митрович направи 3:1 в 53-тата минута, но това не бе достатъчно за победа на „орлите“, тъй като с гол-шедьовър на Венсан Абубакар (64') и гол на Ерик Максим Чупо-Мотинг (66') Камерун стигна до точката. Така двата отбора остават на два пункта зад Бразилия и Швейцария, които играят по-късно тази вечер. В последния кръг от груповата фаза Камерун излиза срещу Бразилия, докато сърбите срещат Швейцария.

Отборът на Ригоберт Сонг успя да прекъсне ужасната си серия от осем поредни загуби на Световни първенства, като последната им победа е през далечната 2002 година срещу Саудитска Арабия с 1:0. Голямата новина в състава на Камерун бе, че стражът на Интер Андре Онана беше изваден от отбора заради конфликт с треньора. На мястото му започна Девис Епаси. Пиер Кунде бе предпочетен пред Самюел Гуе в полузащитата.

Селекционерът на Сърбия Пикси Стойкович направи две промени в сравнение със срещата с Бразилия, която "орлите" загубиха с 0:2. Филип Костич замени Филип Младенович като ляв уинг-бек, докато Неманя Максимович стартира вместо Неманя Гудел в халфовата линия на сърбите. Александър Митрович отново водеше атаката, а Душан Влахович остана на пейката.

Сърбите започнаха много по-добре, като Александър Митрович бе в основата на всичко интересно. В шестата минута нападателят на Фулъм засече на далечната греда с глава, но не успя да натисне топката и ударът му премина над вратата. В 11-ата минута таранът на „орлите“ бе още по-близо до гола, след като направи добро двойно с Тадич, след което елиминира със страхотен финт противников бранител и стреля с левия крак към далечния ъгъл, но топката срещна гредата.

В 17-ата минута Митрович направи огромен пропуск. Бранителите на Камерун сгрешиха сериозно в наказателното си поле. В опита си да изчисти топката Н'Кулу нацели своя съотборник Фай в лицето. Така кълбото се озова на пътя на Митрович, който от десетина метра просто трябваше да уцели опразнения ъгъл, но вместо това стреля встрани

23 Камерун - Сърбия, група "G"

Две минути по-късно и Камерун създаде добра възможност. Кунде проби отдясно, след което стреля силно от малък ъгъл, но Милинкович-Савич изби в корнер.

Последва период от десетина минути, в който играта бе доста накъсана. Така се стигна до 29-ата минута, когато Камерун нанесе своя удар след корнер. Кунде центрира отляво, Н'Кулу отклони с глава към далечната греда, където Кастелето засече пред голлинията. Засада нямаше, така че това означаваше аванс за „неукротимите лъвове".

Сърбия опитваше да доминира до почивката, но камерунците контраатакуваха опасно. В 44-тата минута сърбите изгубиха топката в средата на терена, Кунде отново напредна по десния фланг и стреля, но Милинкович-Савич изби. Топката се върна в халфа на Олимпиакос, но добавката му беше неточна.

В добавеното време на първата част сърбите повалиха своя съперник. Първо Павлович изравни резултата, след като засече много добре с глава центриране от свободен удар и с прехвърлящ удар прати топката до далечната греда за 1:1. В четвъртата минута на продължението „орлите“ направиха пълен обрат след удар на Сергей Милинкович-Савич от границата на наказателното поле, след което заместникът на Онана също се намеси лошо и трябваше да вади топката от вратата си за втори път. Между двете попадения имаше две минути и половина.

Сърбия започна много добре и второто полувреме и в 53-тата минута Александър Митрович на пръв поглед реши всичко с трети гол. Камерун загуби топката при разиграване в своята половината, след което сърбите разгърнаха по изключителен начин атаката с къси и бързи подавания между Тадич, Митрович, Костич, Милинкович-Савич и Живкович. Последният замахна, за да се освободи в наказателното поле, след което пусна топката към Митрович, който с лекота стреля в опразнената врата.

Това обаче далеч не бе всичко. Последваха изключителни минути за "неукротимите лъвове", които защитиха красноречиво прякора си и успяха да изравнят резултата в ситуация, която изглеждаше без изход за тях.

В 64-ата минута Абубакар, който се появи в игра малко преди това, вкара изключителен гол, с който върна Камерун в мача. Нападателят на Ал-Насър догони едно дълго подаване, след което с феноменална техника се справи с Великович, след което прехвърли Ваня Милинкович-Савич. Красивото изпълнение първоначално бе отменено заради засада. ВАР обаче доказа, че такава няма, което означаваше, че Абубакар отбелязва най-красивото попадение от началото на Мондиал 2022.

Само три минути след това Камерун изравни резултата. Отново Абубакар, който промени напълно облика на африканския тим, се измъкна зад гърба на отбраната, след което пусна встрани към Чупо-Мотинг, който направи 3:3.

До края Митрович пропусна две добри ситуации, с които можеше да донесе победата на Сърбия. В 76-ата минута негов удар бе избит от Епаси, а в 89-ата изстрел на голмайстора на Фулъм премина на сантиметри встрани от вратата.

Снимки: Gettyimages