Мароко срази слаба Белгия и оглави сензационно групата

Мароко поднесе поредна изненада на Светововното първенство в Катар и нанесе поражение с 2:0 на Белгия. Футболистите на Уалид Реграги изиграха отличен двубой и представиха много стабилна игра в отбрана, а попаденията на Абделхамид Сабири (73’) и Закария Абуклал (90’) подпечатаха успеха за “лъвовете на Атлас”. Белгийците пък изиграха втори пореден доста слаб двубой и така и не успяха да се противопоставят качествено на своя противник.

35 Феновете на Белгия - Мароко

Играчите на Роберто Мартинес започнаха доста активно срещата и търсеха ранен гол, който да стопи част от видимото напрежение в тима, въпреки трите точки на старта. Първото добро положение на тяхната сметка дойде в 5-ата минута, когато Миши Батшуай засече центриране отляво, но Ясин Буну се намеси добре и спаси. Центриранията в първия четвърт час на двубоя продължиха, тъй като европейците лесно достигаха до статични положения. Те спечелиха цели 5 корнера и няколко нарушения около наказателното поле само в първите 20 минути на двубоя.

38 Белгия - Мароко 0:2, група "F"

Футболистите на Уалид Реграги опитаха да отговорят с удар от разстояние на Хаким Зиеш. Малко след това представителите на Африка опитаха да пресират Тибо Куртоа в малкото наказателно поле, но вратарят на Реал Мадрид демонстрира завидни качества и преодоля играча в бяло с финт.

Нещата на терена сякаш се поуспокоиха след средата на първата част, но и двата отбора допускаха доста неточности в своите разигравания. В 39-ата минута белгийците отново стигнаха до фал в близост до наказателното поле, но ударът на Кавин де Бройне стреля над вратата.

Противно на логиката мароканският тим стигна до попадение попадение в добавеното време на първата част, след като Хаким Зиеш прати топката от фал право по посока на наказателното поле, а там двама играчи на африканците се размниха с нея, за да влетя тя в мрежата на Куртоа. Попадението обаче бе отменено след преразглеждане с ВАР, което показа, че Ромен Саис е бил в засада и съдията прецени, че е влияел пряко на играта.

Очевидно недоволен от представеното от своите играчи през първата част, наставникът на Белгия Роберто Мартинес промени схемата и премина от 3-4-3 към 4-2-3-1, но без да прави персонални промени. Пет минути след началото на второто поувреме “червените дяволи” създадоха едно и по-опасните си положения в двубоя, когато Еден Азар се измъкна от бранител и стреля опасно, но Мунир спаси.

Мароко обаче не отново отговори с много опасно влизане в наказателното поле и изстрел на Софиан Буфал. Почти веднага след това Еден Азар и Амаду Онана, а на техните места се появиха Юри Тилеманс и Дрис Мертенс. Малко след това обаче отново африканците стигнаха до по-опасно положение след центриране, но Ян Вертонген успя да отклони на метър пред голлинията. Белгия на свои ред можеше да отбележи чрез Мертенс, който показа техника пред голлинията и след това стреля, но стражът на Мароко спаси.

Интересното е, че африканците отново стигнаха до попадение чрез Абделхамид Сабири в 73-ата минута от почти идентично положение на отмененото през първата част. Сабири насочи топката ц фал в рамката на вратата на Тибо Куртоа, а вратарят на Реал Мадрид не се ориентира правилно и не успя да се намеси. Впоследствие статистиката показа, че попадението е дошло след изстрел от 30 метра разстояние.

Почти веднага след гола на терена се появи и Ромелу Лукаку в опит на Белгия да търси поне изравнително попадение в оставащите минути до края на двубоя. Това обаче сякаш не даде очаквания резултат, тъй като играта на “червените дяволи” се разтрои още повече в търсене на поредица от центрирания, които не намираха тарана на Интер.

Мароканците сложиха точка на спора в добавеното време на срещата, когато успяха да осъществят отлична контраатака, Хаким Зиеш влезе в наказателното поле, залъга бранителм след което върна към Закария Абуклал и той се разписа отблизо за 2:0.

По този начин “лъвовете на Атлас” добавиха нови три точки към едната спечелена срещу Хърватия и четири пункта оглави класирането в групата. Белгия остана на второ място с три, а малко оп-късно днес ще се изиграе двубоя между Хърватия и Канада.

Снимки: Gettyimages