Балкан загуби тежко в Чехия, всичко ще се решава в последния кръг

Отборът на Балкан пропусна и втората си възможност да си осигури билет за втората фаза на ФИБА Къп. Воденият от старши треньора Тони Дечев тим инкасира тежко поражение с 69:83 (14:21, 19:21, 14:20, 21:22) при визитата си на чешкия Опава. Това е втора поредна загуба за "зелените" в турнира, след която ситуацията в групата става много объркана преди последния кръг следващата седмица.

Във временното класиране ботевградчани продължават да се намират на първата позиция, но мястото им в следващата фаза не е никак сигурно. Балкан и Опава заемат първите две позици с баланс от по 3-2, докато Керавнос и Левице са трети и четвърти с по 2 победи и 3 загуби. В последния кръг момчетата на Дечев гостуват на Керавнос на 30 ноември, докато Левице и Опава се изправят един срещу друг в Словакия.

Единствената добра новина за българския шампион тази вечер бе, че отборът не допусна загуба с повече от 15 точки, каквато бе разликата при първия мач срещу Опава в Ботевград - успехът на ботевградчани със 79:64. Иначе, днес Балкан допусна твърде много грешки в двете фази на играта, като тези в нападение могат лесно да се отличат от статистиката - цели 21 неточности. Тимът на Опава пък овладя 16 борби в атака и получи шанса да стреля 15 пъти повече от своя съперник. Именно стрелбата от тройката бе в основата на голямата разлика, тъй като възпитаниците на Петр Чудек завършиха двубоя с 14 тройки от 37 опита спрямо 7/25 за българския тим.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата в залата на Опава започна равностойно, като в първите три минути не се стигна до сериозни амплитуди в резултата. Домакините водеха с 5:4, като Димитър Димитров и Калвин Годфри откриха сметката на "зелените". Отборът на Опава продължаваше да разполага с крехко предимство в ранната фаза на двубоя, но благодарение на пет поредни точки от Христо Захариев резултатът на два пъти бе изравняван - 11:11.

Баскетболистите на Тони Дечев допускаха много борби в нападение и грешки в офанзивен план, като именно това бе и причината домакините да имат двойно повече стрелби от игра - 14 срещу 7 в първата четвърт. Така или иначе обаче ефективността на възпитаниците на Петр Чудек беше ниска и паритетът се запази на таблото при 13:13. Прекъсването от страна на щаба на "жълтите" се отрази благоприятно на техния състав и след тройка на Ян Свандрлик разликата се покачи до четири точки при 18:14. За съжаление поредната борбена изява на Опава резултира във втора поредна точна стрелба зад дъгата, този път от Ян Мичка за 21:14 в полза на домакините преди старта на втората част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Българският тим продължаваше да изостава с разлика в резултата и в началото на втората част, когато тимът на Опава достигна до най-голямата си преднина в мача при 25:16. Отлични изяви на Мануел Суарес и Христо Захариев помогнаха на Балкан да свали известна част от дефицита си, който вече бе четири точки при 25:21 след първите три минути във втората четвърт. Страхотен рейд на Якуб Сирина обаче остави непокрит Филип Жбранек, който реализира нова тройка, за да могат домакините отново да се радват на аванс от седем точки при 28:21.

Павлин Иванов върна трите точки от другата страна, но след това момчетата на Петр Чудек продължиха наказателната си акция от далечно разстояние и бяха точни още три поредни пъти, за да направят аванса си двуцифрен при 37:26. Отборът на Балкан свали дистанцията до шест точки при 39:33 след тройка на Христо Захариев, но след това Димитър Димитров пропусна два наказателни изстрела, а Якуб Мокран реализира осмата успешна стрелба на Опава за полувремето, което приключи при 42:33. "Жълтите" завършиха първите 20 минути с 47% успеваемост отдалеч (8/17) спрямо 23% (3/13) за Балкан.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Ботевградчани не успяха да нанесат първия удар за второто полувреме, като вместо това допуснаха нови грешки в двете фази на играта и позволиха на Опава да си върне 11-точковия актив при 44:33. Нищо не се развиваше по план за състава на Тони Дечев, като неговите баскетболисти не намираха начин да се доближат до съперника предвид лошите решения в нападение. Със само пет отбелязани точки от началото на третата четвърт нямаше как да се получат нещата, а тройка на Людек Юречка направи мисията на гостите още по-трудна - 51:38 в полза на Опава при преполовяването на частта.

В следващите няколко минути разликата се движеше в рамките на 14-те точки в полза на домакините, които държаха мача под контрол. Радован Курил пък бе поредният играч, който се отличи с отбелязана тройка в днешния мач, след като стрелецът реализира за 62:47 в полза на Опава. Това бе и резултатът преди началото на последната четвърт, в която Балкан вече нямаше какво да губи.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период започна оптимистично за българския първенец, който върна три точки чрез тройка на Николай Грозев. "Зелените" обаче не успяха да запазят инерцията си и понесоха нова тройка от Свандрлик и кош и фаул от Курил, като по този начин дистанцията стана твърде сериозна - 68:51 в полза на Опава. Все пак момчетата на Тони Дечев не бяха готови да се отказват все още и стопита разликата до 12 точки на старта на последните пет минути след кошове на Павлин Иванов и Калвин Годфри за 75:63.

Чрез нова борба в нападение обаче топката бе пратена в ръцете на Филип Жбранек, който отново не пожали коша на Балкан - 79:63 при оставащи три минути до финалната сирена. Тук вече бе важно "зелените" да не губят мача с повече от 15 точки заради победата си над Опава със 79:64 в директния мач в Ботевград. В крайна сметка гостите успяха да удържат дистанцията до 14 точки и да загубят със "само" 83:69.

Филип Жбранек завърши с 16 точки за отбора на Опава. Ян Свандрлик и Людек Юречка нанизаха по 11 точки, а Радован Курил и Якуб Мокран се отчетоха с по 10 точки.

Калвин Годфри приключи с 18 точки и 9 борби за Балкан. Мануел Суарес влезе от пейката и прибави 13 точки и 8 овладени топки, а Христо Захариев остана с 10 точки.