България удържа борбени кипърци и запази шансове за първото място в група "F"

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол записа много трудна трета победа в предквалификациите за ЕвроБаскет 2025. Селекцията на Росен Барчовски се измъчи, но все пак удържа Кипър със 75:66 (16:8, 17:13, 24:27, 18:18) при гостуването си в "Елефтерия Спортс Арена" в Никозия. По този начин "лъвовете" се завърнаха на победния път след грешната стъпка, която направиха преди три дни срещу тима на Португалия.

Така "трикольорите" записаха успех при първия от трите си задължителни за печелене мачове в група "F". България разполага с актив от 3-1 и ще заема втората позиция след края на четвъртия кръг. Лидер ще е Португалия, който от 19:00 часа приема Румъния. Следващият двубой на българския отбор ще се проведе на 23 февруари - срещу северните ни съседи. Три дни по-късно е и ключовият сблъсък срещу Португалия, след края на който може да бъде решена битката за първото място в крайното класиране.

Националите ни отново не успяха да покажат най-доброто от себе си, както и в мача срещу Португалия. Днес българският тим влезе като абсолютен фаворит в мача и съвсем според очакванията достигна до аванс от цели 20 точки при 41:21, но от средата на третата четвърт нататък двубоя се превърна в кошмарен за момчетата на Барчовски. Няколко поредни тройки на капитана на Кипър Никос Стилиану стопиха дистанцията до 10 точки, а в последната четвърт домакините дори затегнаха толкова обръча, че бяха много близо до това да смъкнат изоставането си до едно притежание. Важен чадър и след това ключова стрелба на Павлин Иванов в края успя да спаси "лъвовете" от набезите на съперника.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят стартира много силно за българския отбор, който още от самото начало на срещата започна с три последователни успешни атаки. Чавдар Костов, Николай Стоянов и Дейвид Кравиш се разписаха, за да изведат "лъвовете" напред при 2:6 в резултата. В следващите няколко минути резултатността се понамали, като Стоянов продължаваше да бъде агресивен и крилото на Спартак Плевен вече имаше четири точки на личната си сметка - 4:8.

Тройка на Чавдар Костов направи дистанцията между двата тима шест точки при 5:11, като продължаваше да прави впечатление солидната защита, която България показваше в Никозия днес. Появилият се от резервната скамейка Павлин Иванов също разстреля съперниковия кош, за да доближи разликата до двуцифрените размери при 5:14. Чудесната серия на българския тим продължи с нова борбена изява от Николай Стоянов за 5:16 в полза на националите ни. В крайна сметка домакините стопиха три точки от своето изоставане до края на първата четвърт, която приключи при 8:16 в актива на България.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

За съжаление, сушата без кош за тима ни ставаше все по-дълга, а натрупването на ненужни фаулове все повече помагаше на Кипър да се доближава в резултата. Андреас Христодолу отбеляза два наказателни и съкрати дефицита на тима си до четири точки, преди Иван Алипиев да забоде първата си тройка в мача за 12:19.

"Лъвовете" все пак отново започнаха да приличат на себе си, след като Константин Костадинов и Дейвид Кравиш бяха точни за 12:25 в полза на българския отбор. Ако не друго, то поне момчетата впечатляваха със силната си игра в защита, удържайки Кипър до само 19 отбелязани точки при оставащи 60 секунди до края на първото полувреме. Все пак островитяните прескочиха границата от 20 преди старта на третата четвърт, но Николай Стоянов се погрижи да осигури двуцифрен актив на България на полувремето при 21:33  в полза на селекцията на Росен Барчовски.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме не можеше да започне по-добре за "трикольорите", които реализираха две бързи тройки чрез Андрей Иванов и Чавдар Костов, като по този начин разликата изведнъж достигна 18 точки при 21:39 на светлинното табло. От другата страна пък Кипър вече имаше 16 поредни пропуснати стрелби от тройката без кош, а страхотна комбинация между Деян Карамфилов и Дейвид Кравиш оформи серия от 0:8 в полза на България, за да може дистанцията да бъде увеличена до 20 точки при 21:41 в началото на третата четвърт. След превърналото се в принудително прекъсване за домакините те успяха да запишат минисерия и да скъсят четири точки от пасива си, но Иван Алипиев имаше други намерения и възстанови комфортната преднина на българите при 25:44.

Домакините се съвзеха след неубедителното представяне до този момент и започнаха да стигат до доста по-лесни точки на своя ръка, като в един момент разликата бе сведена до 14 точки при 37:51 към края на третия период. Възпитаниците на Христофорос Ливиадотис не се предаваха и след две поредни тройки на Никос Стилиану дистанцията вече напусна двуцифрените измерения - 45:54. Последва още един перфектен изстрел на капитана на кипърците, който обаче веднага бе неутрализиран от тройка на Алекс Симеонов за 48:57 преди старта на финалния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

С важна тройка на Алекс Симеонов бе открита последната четвърт, като благодарение на нея авансът на националите ни отново стана двуцифрен при 48:60. Ситуацията обаче изведнъж стана критична за "лъвовете", тъй като отборът на Кипър записа серия от 10:2 в своя полза, чрез която се завърна в мача при 58:62 с оставащи около четири минути до края на редовното време. В тези минути тимът ни отново допусна няколко грешни решения в офанзивен план, които позволиха на кипърците да развият потенциала си на бърза атака и да накажат селекцията на Росен Барчовски.

Все пак, благодарение на Дейвид Кравиш и Павлин Иванов, тимът ни увеличи преднината си до седем точки при оставащи около две минути до финалната сирена - 60:67. Eстествено, мачът мина и през още една критична точка за националите ни, след като при резултат 63:67 домакините имаха шанс да направят разликата едно притежание, но ключов чадър на Павлин Иванов и след това негова тройка успя да отблъсне съперника - 63:70 при оставащи 1:20 на часовника. Именно това бе и преломният момент в мача, тъй като домакините не съумяха да направят нов щурм и по този начин победата отиде в ръцете на България след 66:75.

Павлин Иванов поведе колоната за България с 14 точки и 6 борби. Чавдар Костов реализира 12 точки плюс 7 борби, а Андрей Иванов се отличи с дабъл-дабъл от 12 точки и 11 овладени топки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

КИПЪР: Никос Тигас, Роберто Мантовани, Йоанис Пасиали, Константинос Симицис, Никос Стилиану

БЪЛГАРИЯ: Деян Карамфилов, Чавдар Костов, Николай Стоянов, Андрей Иванов, Дейвид Кравиш