Алекс Перейра поднесе сензацията в UFC след нокаут над Адесаня

Алекс Перейра поднесе изненадата на голямата галавечер в “Медисън Скуер Гардън” в Ню Йорк UFC 281, нокаутирайки Израел Адесаня в средата на петия рунд. Така бразилецът сензационно стана шампион в средна категория едва в осмия си ММА мач, и то само една година след дебюта си в най-голямата организация в света.

Перейра, който е бивш шампион на GLORY и единствен действащ шампион в две категории (средна и лека-тежка), имаше на сметката си нокаут срещу Адесаня по правилата на кикбокса. Сега той успя да го направи и в ММА, благодарение на драматичен обрат в последния рунд.

Адесаня нарани десния си крак при лоукик и накуцваше, което позволи на съперника му да го притисне и да го засипе с канонада от крошета и ъперкъти. Нигериецът водеше с 3-1 рунда преди този момент и изглеждаше сякаш ще постигне 13-та поредна убедителна победа, но старият му бразилски опонент блесна и се възползва от златния си шанс.

Точно с последната сирена на първия рунд Адесаня нанесе съкрушителни дясно и леви кроше, които значително залюляха претендента. Именно сигналът за край на частта спаси бразилеца, който иначе тъкмо се бе окопитил в октагона и притискаше шампиона до оградата.

Първият рунд премина основно в размени на лоукикове, като Адесаня контролираше дистанцията, но накрая трябваше да контраатакува и го направи прекрасно. Перейра беше с разкървавено ляво ухо, но това не му попречи да започне по-активно втората част и дори записа хубав ляв прав в лицето на съперника.

Двамата се впуснаха в размени, макар броят на пласираните удари да не беше особено висок, но всичките попадения имаха потенциала да нараняват. При 20 секунди преди сирената Перейра вкара хубав ляв хайкик и разклати съперника си, като дори осъществи тейкдаун, но имаше контрол само три секунди, защото сирената оповести края на рунда.

Адесаня направи тейкдаун след първата минута на третия рунд и контролираше гърба на съперника си, като целта му беше да записва попадения с граунд-енд-паунд. Шампионът също така караше съперника да хаби много енергия, което вероятно щеше да окаже влияние в следващите рундове, тъй като Перейра никога не е провеждал битка в 25 минути.

Адесаня прекара целия рунд в контролираща позиция и пласира някои добри удари, като привидно поведе с 2-1 рунда в резултата до момента. Шампионът продължи с доминацията в следващия рунд, в който умореният Перейра почти не опита да нанесе никакъв удар. Нигериецът се отчете с няколко класически комбинации от ляв прав и дясно кроше. Именно едно такова сякаш събуди бразилеца в последните 60 секунди и той най-после тръгна напред, но не след дълго бе притиснат до оградата. В крайна сметка шампионът сякаш спечели убедително частта и поведе с 3-1 преди финалните 5 минути.

Toчно когато всичко вървеше по план за Адесаня, той нарани десния си крак при лоукик и накуцваше в следващите секунди, като от рунда оставаха две трети от времето. Перейра усети, че моментът му е настъпил, при което притисна съперника и го засипа с леви крошета и десни ъперкъти. Няколко такива попадения разклатиха нигериеца и когато той спря да се защитава с ръце и отклони, реферът се намеси и маркира нокаута.