Дея спорт се справи с Лозана в първия 1/16-финал на "Чалъндж къп"

Волейболният отбор на Дея спорт (Бургас) продължава успешно в третия по сила европейски клубен турнир “Чалъндж къп”. Момчетата на Венцислав Симеонов се наложиха у дома над швейцарския Лозана с 3:1 (27:25, 25:12, 19:25, 25:17) в първия мач помежду им от 1/16-финалите на турнира, игран тази вечер в пълната зала "Младост".

Срещата-реванш между двата тима е следващата сряда (16 ноември) от 20,00 часа българско време в Швейцария. Дея спорт се нуждае само от два спечелени гейма, за да продължи напред към 1/8-финалите на “Чалъндж къп”. Играчите на Лозана пък трябва да гонят победа с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм.

Волейболистите на Дея спорт поведоха с 3:1 в началото на двубоя. гостите от Лозана бързо изравниха при 3:3. Валентин Братоев отново изведе Дея напред с 4:3. Гостите от Швейцария поведоха със 7:5 след две грешки в атака на българските волейболисти. Блокаут на Матиас Монтавон и 8:6 за гостите. Преднината на волейболистите на Арно Жосеран стигна 3 точки при 11:8. Венцислав Симеон взе прекъсване за Дея спорт. Мощна атака на Николай Учиков по двойна блокада намали разликата до 13:14. Георги Братоев атакува втора топка за 17:18. Херман Йохансен атакува по диагонала от зона 2 - 19:17 за Лозана. Николай Учиков атакува успешно по диагонала от зона 2 и Дея намали до 19:20. Арно Жосеран взе прекъсване за Лозана. Самуил Вълчинов атакува в аут и гостите дръпнаха с 22:19. Георги Братоев пусна технично за 20:22. Блокада на Николай Учиков спря атака на Джон Хач - 21:22.  Двоен блок на Самуил Вълчинов и Стефан Чавдаров възстанови равенството при 22:22. Арно Жосеран взе прекъсване за Лозана. Ас на Стефан Чавдаров изведе бургазлии напред в резултата при 23:22. Блокада изведе Лозана до геймбол при 24:23. Матиас Монтавон атакува успешно за 25:24. Николай Учиков атакува мощно за равенство при 25:25. Двоен блок на Валентин Братоев и Стефан Чавдаров срещу атака на Матиас Монтавон и геймбол за Дея 26:25. Ас на Самуил Вълчинов даде успеха на Дея в първата част с 27:25.

Бургаските волейболисти дръпнаха със 7:4 в началото на третата част. Неразбирателство в играта на Лозана направи резултата 8:4. Атаки на Самуил Вълчинов и Николай Учиков дадоха аванс от 6 точки на Дея при 11:5. Домакините увеличиха аванса си до 9 точки при 15:6. Арно Жосеран взе прекъсване за Лозана. Валентин Братоев пусна технично за 16:7. Две поредни успешни блокаи на Георги Братоев и 18:7 за Дея. Ас на Стефан Чавдаров изведе бургазлии до геймбол при 24:10. Дея затвори втората част с 25:12.

Самуил Вълчинов атакува успешно и 4:4 в началото на третата част. Швейцарците дръпнаха с 3 точки при 12:9. Ас на Николай Учиков и 11:12. Две поредни успешни атаки на Херман Йохансен и 15:12 за Лозана. При 12:16 Венцислав Симеонов взе прекъсване за Дея. Въпреки това, разликата в полза на Лозана продължи да расте до 20:13 след нова атака на Матиас Монтавон, ас на Рафаел Паскал и аут на Тодор Вълчев от домакините. Швейцарският тим спокойно запази преднината си и спечели гейма с убедителното 25:19 след блок-аут на Джон Хач, с което намали изоставането си на 1:2.

В началото на четвъртия гейм Дея поведе с 4:2 след успешна атака на Валентин Братоев и силен ас на Денис Чавдаров. Последва равенство при 6:6 след атака и ас на Херман Йохансен. Бургазлии отново успяха да дръпнат при 11:8 след нови две атаки на Вальо Братоев и успешна тройна блокада. Играта между двата тима продължи равностойно като Дея запази преднината си до 16:13 след грешка в атака на Йохансен. Последва силен ас на Стефан Чавдаров - 17:13 и тайм-аут за треньорът на Лозана Арно Жосеран. Независимо от това, разликата нарасна до 19:14 след контра на Георги Братоев. Бургазлии успяха да запазят предимството си и да спечелят без проблеми гейма с 25:17 след двойна блокада на Вальо Братоев и Стефан Чавдаров, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за Дея спорт станаха Николай Учиков (2 блока и 63% успеваемост в атака - +15) и Валентин Братоев (1 ас, 45% успеваемост в атака и 40% позитивно посрещане - +6) със 17 и 16 точки за победата. Трябва да се отбележат и 11-те точки на Георги Братоев, от които 6 блока! и 1 ас.

За тима на Лозана Херман Йохансен реализира 18 точки (2 аса и 48% успеваемост в атака - +13), а Матиас Монтавон се отчете с 15 точки (1 блок, 44% успеваемост в атака и 21% позитивно посрещане - +9), но и това не помогна за победа.

ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ)  - ЛОЗАНА УК (ЛОЗАНА, ШВЕЙЦАРИЯ) 3:1 (27:25, 25:12, 19:25, 25:17)
ДЕЯ СПОРТ: Георги Братоев 11, Николай Учиков 17, Валентин Братоев 16, Самуил Вълчинов 7, Стефано Петриарка 1, Стефан Чавдаров 9 - Мартин Иванов-либеро (Денис Чавдаров 4, Борислав Николов, Тодор Вълчев 6)

Старши треньор: ВЕЦИСЛАВ СИМЕОНОВ

ЛОЗАНА: Лука Инеичен 2, Херман Йохансен 18, Джон Хач 9, Матиас Монтавон 15, Рафаел Паскал 5, Тим Байе 4 - Юго Лека-либеро (Флориан Пите 2, Баптист Пофе)

Старши треньор: АРНО ЖОСЕРАН.