Лацио надхитри Рома в Дербито на Рим

Лацио спечели дербито на Рим, след като надделя с 1:0 над Рома в сблъсъка помежду им от 13-ия кръг на Серия "А". Двата тима не впечатлиха с играта си, но все пак Фелипе Андерсон донесе успеха на своя отбор с гол в 29-ата минута. Това е първа победа за “орлите” като символичен гост в градското дерби от април 2017-а насам. С нея те прекратиха серията на “вълците” от три спечелен мача във всички турнири.

Жозе Моуриньо предприе четири промени в стартовите си 11 след важния успех с 3:1 над Лудогорец в Лига Европа. В защита единственото ново име беше това на Джанлука Манчини, заменил Матиас Виня. Останалите три промени бяха в халфовата линия, където присъстваха героят срещу разградчани Николо Дзаниоло, Браян Кристанте и Никола Залевски вместо Стефан Ел Шаарауи, Неманя Матич и Андреа Белоти, така че този път Тами Ейбрахам беше единственият нападател.

Маурицио Сари пък извърши цели шест промени в състава си след загубата с 0:1 от Фейенорд в Лига Европа. В защита титуляри бяха Алесио Романьоли и Адам Марушич за сметка на Патрик и Елсеид Хисай. Халфовата линия беше изцяло подменена и така тя беше съставена от Луис Алберто, Матиас Весино и Данило Каталди, които заменят наказания Сергей Милинкович Савич, Маркос Антонио и Тома Башич. Последната промяна беше в атака, където Педро Родригес беше предпочетен пред Матео Канчелиери и този път “фалшива деветка” беше Фелипе Андерсон.

67 Рома - Лацио

Както винаги, и двете агитки впечатлиха с хореографии преди началото на мача, като заложиха на историческа тематика. Тази на “джалооросите” гласеше: “През 1927-а решихме да бъдем Рома”, като тя беше придружена с жълто-червени димки от съседния сектор. Тифозите на Лацио отговориха с хореография под наслов: “Нашата любов никога не умира”.

“Вълците” започнаха по-настървено, като в първите минути Ейбрахам и Дзаниоло отправиха удари, но не успяха да дадат ранен аванс на своя тим. Последва обаче дълъг период от време без положения пред двете врати. Така се стигна до 29-ата минута, когато "орлите" поведоха с първата си голова възможност в мача. Тогава Педро отне топката от Рожер Ибаньес в наказателното поле на "джалоросите", което позволи на Андерсон да даде аванс на своя отбор. Дзаниоло отговори с шут, който претърпя рикошет и срещна напречната гредата, а секунди по-късно Иван Проведел улови топката след удар на Лоренцо Пелегрини. В 39-ата минута капитанът на "джалоросите" отново стреля, но този път го направи неточно. Малко преди почивката Педро опита далечен шут, който завърши в обятията на Проведел.

Втората част започна с уловен пряк свободен удар на Пелегрини. В 52-рата минута Смолинг стреля с глава след корнер, но не намери целта. Веднага след това Пелегрини напусна терена с мускулна травма, като беше заменен от 18-годишния Кристиан Волпато. В средващите 20-ина минути най-интересното беше изгонването на асистента на Моуриньо - Салваторе Фоти, от скамейката на "вълците". В 72-рата минута Андерсон се опита да се разпише за втори път, но Руи Патрисио отрази далечния му изстрел. Малко след това резервата Ел Шаарауи се опита да си изпроси дузпа, но Даниеле Орсато не се подведе в тази ситуация. В 87-ата минута се стигна до разправии между играчите на двата отбора, след като резервата на "бианкочелестите" Стефан Раду взе топката и не искаше да я даде. Всичко завърши с жълти картони за него и Патрисио. Съдият изненадващо даде минимално добавено време от 8 минути, но и в него не се случи нищо вълнуващо откъм игра.

Така Лацио събра 27 точки и се настани на третата позиция в класирането, изпреварвайки Аталанта по голова разлика. Рома пък се свлече на петото място със своите 25 пункта.

РОМА - ЛАЦИО 0:1

0:1 Андерсон (29')

Рома: Патрисио, Манчини, Смолинг, Ибаньес, Карсдорп, Кристанте, Камара, Залевски, Дзаниоло, Пелегрини, Ейбрахам

Лацио: Проведел, Ладзари, Казале, Романьоли, Марушич, Алберто, Весино, Каталди, Педро, Андерсон, Дзакани

Снимки: Gettyimages