Национална лига футзал: Левски - Черно море

Аугусто Фернандес спечели титлата в Moto2 след ново падане на Ай Огура

За първи път в своята кариера Аугусто Фернандес спечели световна титла по мотоциклетизъм, след като триумфира в клас Moto2, след като неговият единствен съперник за отличието Ай Огура падна в осмата обиколка на Гран При на Валенсия.

Огура стартира от петото място на „Рикардо Тормо“ и още в дългия спринт до първия завой успя да изпревари Фернандес, който бе стартирал трети. След това японецът спечели още две позиции в началото на втория тур, когато Алонсо Лопес спря твърде късно за втората крива и той и Педро Акоста трябваше да преминат през по-външна траектория.

В последствие Огура направи доста агресивен опит за атака срещу лидера Тони Арболино в последния завой и за малко не се удари в италианеца. Дори и това обаче не спря японеца от поемането на пълния риск, но още в осмия тур той напусна състезанието след неточност в самото начало на зоната за спиране за осмата крива. След това падане на Огура бе ясно, че титлата ще бъде за Фернадес, тъй като преди днешния старт испанецът имаше аванс от 9.5 точки спрямо японския пилот на Хонда Тийм Азия.

До края на състезанието Фернандес направи едно спокойно каране, в което трябваше да прави само една по-рискова маневра. Тя дойде в средата на 13-я тур, когато той изпревари Тони Арболино в битката за второто място. В началото на предходния тур пък и Акосто успя да изпревари пилота на Марк ВДС, за да поведе в надпреварата.

След това миналогодишният шампион в Moto3 напълно контролира събитията и стигна до своята трета победа за сезона. С нея той си гарантира и титлата при новаците, изпреварвайки с 21.5 точки Лопес, който падна в четвъртата обиколка. Фернандес пък финишира на второто място, а победителят в две от последните три състезания Арболино допълни подиума във финалния старт за сезона.

В крайното класиране в Moto2 Фернандес печели титлата с 271.5 точки и аванс от 29.5 спрямо Огура. Тройката затвори Арон Канет, който днес не стигна до финала след грешка на петия завой в 20-та обиколка. Преди падането си испанецът се движеше четвърти и настигаше Арболино. Канет завърши сезона с точно 200 точки в своя актив.

Догодина Фернандес ще кара в клас MotoGP където ще си партнира с Пол Еспаргаро в тима на Тех3 ГАСГАС. За Огура и Канет пък ще има още поне един сезон в Moto2, в който те да спорят за титлата. В този спор се очаква да се включат още Акоста, Лопес и дори Ароболино, ако италианецът запази формата си от последните състезания през тази година.

Снимки: Gettyimages