Арсенал преодоля теста Челси и показа шампионски амбиции

Арсенал преодоля един от най-големите си тестове от началото на сезона. Отборът на Микел Артета спечели лондонското дерби с Челси с 1:0. Единственият гол на “Стамфорд Бридж” отбеляза Габриел Магаляеш, който се разписа в 63-ата минута. “Артилеристите” доминираха в големи периоди и пропуснаха положения да спечелят с по-голям резултат.

Успехът върна “артилеристите” на върха на класирането. Те имат преднина от 2 точки пред втория Манчестър Сити. За Арсенал това е 11-та победа в първите 13 мача от Висшата лига за този сезон и с всеки изминал кръг отборът става все по-сериозен кандидат за титлата.

Отборът на Микел Артета стартира агресивно и започна да атакува от първата минута. Гостите показаха, че няма да подходят предпазливо и ще заложат на типичния си стил. Първата по-сериозна опасност обаче беше пред вратата им. Хавертц бе изведен отдясно и напредна. Германецът направи нещо средно между удар и центриране и топката мина покрай вратата. Отговорът на Арсенал бе отлична възможност, която обаче бе завършена от Бен Уайт, а бранителят стреля неточно.

Последва леко по-спокоен период след бурното начало. В 20-ата минута феновете видяха уменията на двама изключителни бразилци. Габриел Жезус открадна топката от Лофтъс-Чийк, влезе в наказателното поле и мина на слалом няколко човека, но бе спрян от Тиаго Силва. 38-годишният бранител следеше действията на сънародника и в точния момент се хвърли, за да блокира удара му.

Обамеянг, който се губеше от началото на мача, получи първия жълт картон в мача в 27-ата минута, след грубо влизане в краката на Бен Уайт, което предизвика бурна реакция от страна на Микел Артета. Секунди по-късно Жезус направи огромен пропуск. Той бе намерен с отлично центриране от Мартинели и засече топката с глава, но не я намери по най-добрия начин и я прати покрай вратата.

Челси стигна до един блокиран удар на Маунт и изстрел на Обамеянг в ръцете на Рамсдейл. Като цяло “сините” не успяха да завършват добре атаки, в които имаше потенциал. Към края на полувремето и двата отбора намалиха темпото, а малко преди почивката имаше размяна на реплики от двете скамейки след падане на Сака.

Тимът на Потър организира някои опасни атаки в началото на втората част, но отново до точен удар не се стигна. Битката на терена се ожесточаваше и влизанията станаха по-груби. В 55-ата минута Арсенал можеше да поведе. След ъглов удар защитата на “сините” остави непокрити Партей и Мартинели. Първият стреля с глава, но топката му дойде малко висока, а зад него чакаше Мартинели.

“Артилеристите” вдигнаха темпото и започнаха да създават по-сериозни положения. Менди отрази удар на Жезус, но секунди по-късно трябваше да вади топката от мрежата си. Отбраната на Челси отново не се ориентира след ъглов удар. Топката мина през всички и щеше да се озове в мрежата, но Габриел Магаляеш гарантира това, след като я отклони малко пред голлинията.

Греъм Потър реагира с двойна смяна и пусна Броя и Галахър на мястото на Обамеянг и Хавертц, но “сините” изглеждаха объркани. Ситуации пред Менди продължиха. Сака стреля над вратата от добра позиция, а след това бе изведен прекрасно, но вратарят на Челси се намеси великолепно. В 75-ата минута Арсенал пропусна поредна прекрасна възможност да удвои аванса си. Отличен пробив на Жезус завърши с подаване към Йодегор. Капитанът на “топчиите” обаче се забави и вместо да подаде на свободния Мартинели, стреля над вратата.

Отборът на Артета доминираше и не ползволяваше да тръгне по-сериозно в предни позиции. При една от редките ситуации, в които Стърлинг успя да се измъкне от защитата, английският национал пусна остро топката в наказателното поле, но Уайт се намеси решително и изчисти. В края на мача Арсенал показа зрялост, въпреки младия си състав, и реално не допусна сериозни опасности пред вратата си, като запази преднината си.

ЧЕЛСИ - АРСЕНАЛ 0:1
0:1 - Габриел Магаляеш (63)

Снимки: Imago