17-годишен поведе Манчестър Сити към обрат

Манчестър Сити победи Севиля с 3:1 в последния кръг от груповата фаза в Шампионската лига. Джосеп Гуардиола заложи на няколко от младите футболисти в състава си и един от тях остави своя отпечатък върху двубоя. 17-годишният десен защитник Рико Люис не само дебютира като титуляр в турнира, но и отбеляза гол, с който изравни в 52-ата минута. Преди това Рафа Мир откри в полза на Севиля, а Хулиан Алварес и Рияд Марез оформиха обрата.

"Гражданите" събраха 14 точки и допуснаха само две попадения в шестте си мача. Отборът игра колелбливо до почивката, но корекциите през второто полувреме донесоха желания резултат. Севиля се държа достойно на "Етихад", но не успя да поднесе изненада, въпреки че създаде немалко голови положения.

Манчестър Сити си свърши рано работата в групата и в предишните си два мача си позволи да направи нулеви равенства с ФК Копенхаген и Борусия (Д). Днес Джосеп Гуардиола отново предприе доста размествания в състава и даде шанс на футболисти, които по-рядко се появяват през сезона. На вратата застана Щефан Ортега, а като десен бек стартира 17-годишният Рико Люис. Друг младок - Коул Палмър, помагаше на Илкай Гюндоган и Фил Фоудън в средата на терена, а тримата в атака бяха Рияд Марез, Хулиан Алварес и Джак Грийлиш.

Наставникът на Севиля Хорхе Сампаоли заложи само на четирима играчи, които бяха сред титулярите при загубата с 0:1 от Райо Валекано през уикенда. Местата си в стартовия състав запазиха Гонсало Монтиел, Маркао, Иван Ракитич и Иско. Под рамката се завърна Ясин Буну, а в центъра на защитата се появи Карим Рекик, който е бивш футболисти на Ман Сити. Единственият чист нападател на гостите от Андалусия беше Рафа Мир.

Грешките в защитата на Ман Сити започнаха от първата минута и Рафа Мир се озова на добра позиция, след като преодоля Аймерик Лапорт, но стреля покрай вратата. В ответната атака Алварес подаде на младока Палмър, който прати топката на сантиметри над напречната греда. Въпреки липсата на достатъчно опит, крайните бранители на домакините Рико Люис и Серхио Гомес постоянно се включваха в нападенията на своя тим, но така оставяха свободни пространства в собствената си половина.

В 16-ата минута центриране от статично положение на Фоудън стигна до Рубен Диаш, но португалецът не уцели по най-добрия начин топката. Малко по-късно Грийлиш напредна отляво и си отвори позиция за удар, но Буну внимаваше. На другата врата Ортега също не скучаеше. Той се справи със силен шут на Рафа Мир в 20-ата минута, а в 23-ата таранът на Севиля засече центриране на Маркос Акуня, но отново не успя да се разпише.

Сити имаше добър шанс в средата на полувремето, но Маркао блокира удара на Гюндоган. Марез също се размина с гола, а натискът на "гражданите" се засилваше. Точно тогава обаче попадение падна в тяхната врата. Защитниците на домакините оставиха непокрит Рафа Мир след центриране от корнер на Иско и Ортега се оказа безпомощен. Нападателят на Севиля нямаше гол от първия кръг в Ла Лига, когато беше точен срещу Осасуна.

В самия край на полувремето Маркао се контузи и вместо него влезе сръбският национал Неманя Гудел. Манчестър Сити пък можеше да изравни, но левият бек Серхио Гомес шутира неточно. Предишният път, когато "гражданите" изоставаха на почивката в домакински мач в Шампионската лига беше срещу Севиля през 2018 година.

Гуардиола реши да смени Грийлиш с Родри, а Сампаоли пусна Сусо и Алекс Телеш на местата на Акуня и Алехандро Гомес. Сити сериозно притисна съперника и изравняването не закъсня. Хулиан Алварес пресече пас в противниковата половина и подаде на дебютанта Рико Люис, който хладнокръвно вкара за 1:1. Преди него само един английски футболист беше реализирал гол в Шампионската лига на възраст под 18 години - Джуд Белингам.

Тимът на Гуардиола заигра с повече настроение и в 56-ата минута само великолепната намеса на Буну с една ръка попречи на Рубен Диаш да осъществи пълен обрат. Следващата смяна в състава на "небесносините" беше Бернардо Силва за Гюндоган. А когато на терена се появи и Кевин Де Бройне, за Севиля стана много трудно. В 73-ата минута перфектен пас на белгиеца намери Алварес, който преодоля вратаря Ясин Буну и насочи топката в мрежата.

Попадението на аржентинеца беше по номер 300 в тазгодишното издание на Шампионската лига, но домакините нямаха намерение да намаляват темпото. В 83-ата минута Хулиан Алварес се справи с Кармона и подаде на Марез, въпреки че можеше сам да завърши атаката, За алжиреца остана по-лесното - 3:1 и точка на спора.

През уикенда на Манчестър Сити предстои домакинство на Фулъм в Премиър лийг, а Севиля ще се опита да стабилизира позцииите си в Ла Лига с победа в градското дерби срещу Бетис.

Снимки: Gettyimages