Реал Мадрид разби Селтик и изпълни своята цел

Защитаващият своя трофей Реал Мадрид завърши подобаващо първата фаза на тазгодишното издание на Шампионската лига, след като постигна категоричен домакински успех с 5:1 над Селтик. Така „лос бланкос“ постигнаха днешната си цел да завършат на първата позиция в група F. Петима голмайстори се разписаха за тима в този мач – Лука Модрич (6’ - дузпа), Родриго (21’ - дузпа), Марко Асенсио (51’), Винисиус Жуниор (61’) и Федерико Валверде (71’), а единственото попадение за „детелините“ беше дело на Жота (84’).

Карло Анчелоти направи само две промени в състава си след изненадващото реми 1:1 с Жирона. Едната беше в защита, като така Антонио Рюдигер отстъпи мястото си на Едер Милитао. Другата беше свързана с появата на Асенсио като дясно крило и по този начин Федерико Валверде беше преместен в халфовата линия за сметка на Едуардо Камавинга. Карим Бензема започна на скамейката, така че и този път Родриго влезе в ролята на „фалшива деветка“. Гостите пък бяха подредени в 4-2-3-1 с Киого Фурухаши на върха на атаката.

Още в петата минута Стефани Фрапар даде дузпа за „лос бланкос“ заради игра с ръка на Моритц Йенц при удар на Валверде. Модрич се зае с нейното изпълнение и успешно я превърна в гол. Така със своите 37 години и 54 дни той стана най-възрастният реализатор на дузпа в турнира. В 14-ата минута Дайзен Маеда намери с пас Фурухаши в наказателното поле, но нападателят не успя да засече топката по най-добрия начин и тя излезе в аут. Последваха пропуски на Валверде и Рео Хатате от далечни удари.

В 19-ата минута Асенсио подаде топката на Винисиус в близост до вратата, но Джо Харт отрази удара му. Последва опит за добавка на Родриго, който обаче беше спрян от ръката на Матю О'Райли. Така съдията прегледа ситуацията с ВАР и отново посочи бялата точка. Именно Родриго реши да бие тази дузпа и я реализира за 13-ия си гол в ШЛ. Само минута по-късно Винисиус можеше да направи преднината на тима още по-комфортна, но изстрелът му от добра позиция се оказа неточен.

В 27-ата минута Тибо Куртоа отрази шут на Фурухаши, а добавката на Лиел Абада беше блокирана от Дейвид Алаба. Малко след това вратарят изби и удар на Хатате. В 33-тата минута пък Харт улови шут от дистанция на Асенсио. Само минута по-късно Фрапар даде дузпа и за гостите след нарушение на Ферлан Менди срещу Абада. Изпълнението на Юранович обаче беше спасено от Куртоа.

В началото на втората част Реал стигнаха до трети гол, като в 51-вата минута Асенсио се разписа с воле след самоотвержена асистенция на Даниел Карвахал от аутлинията. В 61-вата минута Тони Кроос отправи неточен изстрел, а секунди по-късно Винисиус най-после успя също да вкара гол, възползвайки се от остро подаване на Валверде. Веднага след това в игра се появи Бензема. Последваха удари на резервите Йоргос Якумакис и Дейвид Търнбул, които бяха спасени от Куртоа

В 71-вата минута Валверде добави името си сред голмайсторите с отличен далечен шут. Малко по-късно О'Райли се опита да го копира, но неговият изстрел от дистанция не намери целта. След него Бензема пробва аробатичен удар, който се оказа несполучлив. В 80-ата минута Куртоа улови без проблеми шут по земя на влезлия от пейката Жота. Четири минути по-късно обаче стражът беше безпомощен при прекия свободен удар, от който португалецът вкара почетен гол за своя тим. Все пак малко след това Куртоа му попречи да вкара втори гол, а Бензема и Асенсио пропуснаха да направят победата на мадридачни още по-внишутелна.

Така Реал Мадрид спечели групата с актив от 13 точки и ще бъде поставен в жребия за осминафиналите на турнира, докато Селтик остана на дъното със само 2 пункта и напролет няма да играе в Европа.

РЕАЛ МАДРИД - СЕЛТИК 5:1

1:0 Модрич (6' - дузпа)

2:0 Родриго (21' - дузпа)

3:0 Асенсио (51')

4:0 Винисиус (61')

5:0 Валверде (71')

5:1 Жота (84')

Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал, Милитао, Алаба, Менди, Кроос, Модрич, Валверде, Асенсио, Родриго, Винисиус

Селтик: Харт, Юранович, Йенц, Старфелт, Тейлър, О’Райли, Хатате, Моой, Абада, Маеда, Фурухаши