Порто изхвърли Атлетико от Европа

Порто спечели група В на Шампионската лига и изхвърли Атлетико Мадрид от евротурнирите. Тимът на Сержио Консейсао спечели с 2:1 срещу "дюшекчиите". Португалците доминираха през голяма част от мача, но реализираха двете попадения до средата на първото полувреме. Мехди Тареми откри резултата в петата минута, а Стивън Еустакио се разписа в 24-ата минута. Автогол на Иван Маркано направи резултата 2:1 в 94-ата минута.

С този успех Порто успя да изпревари Брюж, който направи 0:0 при гостуването си на Леверкузен, и може да се надява на по-добър жребий на осминафиналите. Спечелената от "аспирините" точка пък ги изкачи над Атлетико. Двата отбора завършиха с по пет точки, но Леверкузен е с по-добри показатели в директните двубои. Това означава, че германците отиват в Лига Европа, а тимът на Диего Симеоне завършва на последно място в групата и се сбогува с евротурнирите.

Порто стартира агресивно и с висока преса затрудняваше гостите. В същото време комбинациите на португалците не бяха разгадавани от защитата на Атлетико. Още в петата минута Еванилсон бе изведен отдясно, а той прекрасно намери Мехди Тареми с ниско центриране и нападателят заби топката в мрежата. За иранския национал това бе пето попадение в последните три мача в Шампионската лига.

Тимът на Консейсао продължи да доминира и пропусна великолепна възможност да удвои аванса си в 13-ата минута. Тареми изведе Галено сам срещу вратаря, но Облак успя да отрази удара му. "Дюшекчиите" не успяваха да създават положения пред вратата на съперника, а имаха сериозни проблеми с атаките на Порто. В 24-ата минута Галено проби отляво и успя да намери Еустакио на точката на дузпа и домакините поведоха с два гола.

След половин час игра тимът на Диего Симеоне показа признаци на съживяване. Удар на Де Паул не затрудни вратаря на португалците, а изстрел на Гризман прати топката над вратата. Добрите моменти на гостите обаче бяха рядкост, а в 37-ата минута Облак направи ново отлично спасяване след поредната добра комбинация на Порто, завършена от Отавио.

Атлетико вдигна нивото след почивката и създаде някои положения. Пред вратата им обаче продължаваше да има доста ситуации. Облак се справи с удар от малък ъгъл на Тареми. Диого Коща път се справи с опит на Жоао Феликс. Секунди след това Феликс напусна терена и на негово място влезе Караско. Младият нападател получи шанс, след като влезе като резерва и вкара два гола срещу Кадис през уикенда. Днес той не успя да покаже качествата си.

Еванилсон пропусна следващата възможност за Порто. Той излезе сам срещу Облак, но не успя да го преодолее. Вратарят предотврати гол и след удар с глава на бразилеца, който отново бе на отлична позиция. В 74-ата минута "дюшекчиите" стигнаха до най-добрата си възможност от началото на мача. Анхел Кореа бе изведен зад защитата, но вратарят направи блестящо спасяване.

Двамата вратари продължиха да се изявяват, а опасните ситуации пред двете врати продължиха. Чак в добавеното време топката се озова в една от двете мрежи. След ъглов удар, изпълнен от Караско, Маркано отклони топката с глава и гостите стигнаха до почетен гол. Те обаче нямаха време да търсят нещо повече.

Снимки: Imago