Алекс Николов и Лубе бяха близо, но не спечелиха Суперкупата на Италия

Националът Александър Николов и шампионите на Италия от Кучине Лубе (Чивитанова) бяха близо, но не успяха за спечелят Суперкупата на Италия.

Лубе поведе с 2:1 гейма, но загуби двубоя с 2:3 (25:20, 22:25, 25:23, 22:25, 8:15), който се игра пред 2572 зрители в в Каляри.

Воденият от Джанлоренцо Бленджини тим губи седми финал за трофея в историята си.

Перуджа пък вдига четвърта Суперкупа - след 2017, 2019 и 2020 г.

Алекс Николов бе титуляр в първите две части, след което се появяваше на терена периодично. За времето си на игралното поле младият волейболист се отчете с едва 4 точки (3 аса).

Най-резултатен бе Габи Гарсия Фернандес с 21 точки (1 ас, 1 блокада), с 18 точки завърши Марлон Янт Ерера (3 блока).

За Перуджа Вилфредо Леон се отчете с 21 точки (1 ас, 1 блокада), с 14 точки приключи Камил Рихлицки (2 блокади).

Украинецът Олег Плотницкиx замени Камил Семенюк в третата част заби 11 точки и бе избран за MVP=

Александър Николов започна като титуляр за Лубе. Двубоят започна отлично за тима на Перуджа, който поведе бързо с 4:0. Атака на Алекс Николов намали резултата до 7:10. Ас на Алекс Николов и 12:13. Мощен начален удар на Алекс Николов предизвика волейболистите на Перуджа да сгрешат и равенство при 13:13. Нов мощен начален удар на Алекс Николов даде шанс на Лучано Де Чеко да запише точкова блокада за 16:13. Серията на начален удар на 18-годишният български национал продължи до 18:13, когато Габи Гарсия Фернандес атакува успешно за 18:13. Шампионите затвориха първата част с 25:20, след като Вилфредо Леон сгреши началния удар.

Волейболистите на Перуджа дръпнаха със 7:3 в началото на втората част. Кубинецът Марлон Янт Ерера замени Александър Николов. Атака на Камил Рихлицки даде аванс на възпитаниците на Андреа Анастази от 17:11. Успешна атака на Марлон Янт Ерера намали разликата само на 2 точки при 19:21. Александър Николов се появи отново в игра в края на гейма за изпълнение на начален удар, но Перуджа спечели втората част с 25:22, след като Бартелеми Шинениези сгреши сервиса си.

Успешна атака на Камило Семенюк даде аванс на Перуджа в началото на третата част с 5:3. Единична блокада на Марлон Янт Ерера възстанови равенството при 9:9. Нова успешна атака на Марлон Янт Ерера и Лубе поведе с 16:15. Ас на Александър Николов и 17:15. Атака на Симоне Анцани даде преднина от 3 точки на Лубе при 19:16. Вилфредо Леон и съотборниците му изравниха при 19:19. Габи Гарсия Ференандес направи единична блокада и Лубе поведе с 23:21. Перуджа изравни при 23:23. Ас на Матия Ботоло и грешка на волейболистите на Перуджа донесоха успеха на волейболистите на Джанлоренцо Бленджинини в третата част с 25:23.

В 4-ия гейм Лубе дръпна бързо с 5:0 благодарение на отличния начален удар на Бартелеми Шинениези. Блокада на Симоне Анцани направи 7:2. Успешна атака на резервата Олиг Плотницкий възстанови равенството при 10:10. Успешни атаки на Габи Гарсия Фернандес и Марлон Янт Ерера и Лубе поведе отново с 13:11. Камил Рихлицки изравни резултата при 14:14. Единична блокада на Флавио Жуалберто изведе Перуджа напред при 18:17. Влезлият като резерва Иван Зайцев атакува успешно за 18:19. Атака на Матия Ботоло възстанови равенството при 19:19. Грешка от начален удар на Матия Ботоло даде аванс от 2 точки на вицешампионите 22:20. Две поредни успешни атаки на Камил Рихлицки донесоха успеха на Перуджа в 4-ия гейм с 25:22.

Вилфредо Леон даде аванс от 4:1 за Перуджа в началото на тайбрека. Две поредни успешни атаки на на Флавио Жуалберто и 5:3 за възпитаниците на Андреа Анастази. Успешна така на Олег Плотницкий - 9:4. Александър Николов се появи в игра за Лубе. Грешка в атака на Иван Зайцев и 12:4 за Перуджа. Възпитаниците на Андреа Анастази стигнаха до мачбол при 14:7. Матия Готардо сгреши началния удар и Пуруджа спечели тайбрека с 15:8.

ФИНАЛ за Суперкупата на Италия:

КУЧИНЕ ЛУБЕ (ЧИВИТАНОВА) - СЪР СЕЙФТИ СУСА (ПЕРУДЖА) 2:3 (25:20, 22:25, 25:23, 22:25, 8:15)

ЛУБЕ: Лучано Де Чеко 3, Габи Гарсия Фернандес 21, АЛЕКСАНДЪР НИКОЛОВ 4, Матия Ботоло 16, Енрико Диамантини 3, Бартелеми Шинениези 2 - Фабио Балазо-либеро (Марлон Янт Ерера 18, Симоне Анцани 4, Матия Готардо, Франческо Д’Амико, Иван Зайцев 1)

Старши треньор: ДЖАНЛОРЕНЦО БЛЕНДЖИНИ

ПЕРУДЖА: Симоне Джанели 6, Камил Рихлицки 14, Вилфредо Леон 21, Камил Семенюк 6, Роберто Русо 8, Флавио Жуалберто 8 - Масимо Колачи-либеро (Хайме Хесус Ерера, Олег Плотницкий 11, Грегор Ропрет, Себастиан Соле)

Старши треньор: АНДРЕА АНАСТАЗИ.