Футболисти, ръководители и фенове на Левски отбелязават 81 години от рождението на Гунди

Левандовски измъкна Барса на "Местайя"

Роберт Левандовски донесе много ценна победа на Барселона при гостуването на Валенсия в 12-ия кръг на Ла Лига. Каталунците спечелиха на "Местайя" с 1:0 благодарение на полския си голмайстор, който се разписа в добавеното време след асистенция на резервата Рафиня. По този начин Барса се изравни по точки с Реал Мадрид на върха в класирането, но "белите" са с мач по-малко.

Валенсия изигра силен двубой и може да съжалява за пропуските си пред вратата на Марк-Андре тер Стеген. Единсон Кавани се контузи рано, а в негово отсъствие "лос че" не успя да се възползва от грешките в защитата на Барселона и няма победа срещу този съперник от 2020 година.

Ветеранът Единсон Кавани поведе атаката на домакините, подкрепян от Джъстин Клуйверт и Самуел Лино. Тримата в средата на терена бяха Андре Алмейда, Уго Гийямон и Димитри Фулкие. На вратата застана Гиорги Мамардашвили, а в защита Дженаро Гатузо заложи на Тиери Корея, Габриел Паулиста, Ерай Джьомерт и Хосе Гая.

Наставникът на Барселона Чави Ернандес също избра традиционното за каталунците 4-3-3, като в атака стартираха Роберт Левандовски, Усман Дембеле и Ансу Фати, в халфовата линия си партнираха Френки де Йонг, Серхио Бускетс и Педри, а бранителите пред Марк-Андре тер Стеген бяха Алехандро Балде, Жул Кунде, Ерик Гарсия и Жорди Алба. Сред резервите останаха Рафиня, Габи и Франк Кесие, за когото през седмицата се заговори, че може да бъде продаден.

Още в първите секунди пред Лино се откри шанс да обстрелва тер Стеген, но германският страж внимаваше. Не след дълго Мамардашвили сгреши, като прати топката в краката на Педри, той подаде на Де Йонг, но нидерландецът не се престараши да стреля, а потърси комбинация с Фати, което се оказа лошо решение.

Мамардашвили се реваншира малко по-късно, когато излезе навреме, за да пресече извеждащо подаване на Педри към Фати. В средата на полувремето Кавани получи контузия след единоборство с Ерик Гарсия и трябваше да бъде заменен. Вместо него се появи Маркос де Соуса. Излизането на уругваеца беше тежък удар за Гатузо, защото именно Кавани вкара всеки от последните 4 гола на Валенсия в Ла Лига.

В 23-ата минута попадение на Левандовски беше отменено заради засада. Полякът беше много активен, но до него рядко достигаха удобни топки. Като цяло защитата на Валенсия се справи много добре до почивката и не допусна почти никакви опасности за гостите.

В 41-ата минута "прилепите" дори можеха да поведат, но пас на Клуйверт към Фулке беше пресечен от Кунде. В края на полувремето Ерик Гарсия също се контузи и вместо него се появи Маркос Алонсо, а Левандовски уцели гредата след центриране на Жорди Алба.

В 50-ата минута Самуел Лино прати топката във вратата на Барселона, но радостта на домакините не продължи дълго. Преди крилото на "лос че" да засече топката, тя докосна ръката на Маркос де Соуса и попадението правилно беше отменено.

Още преди да е изтекъл час от началото на двубоя, Чави предприе тройна смяна, като извади Бускетс, Дембеле и Фати, а вместо тях пусна Гави, Феран Торес и Рафиня. Каталунците се опитаха да притиснат съперника, но Валенсия се бранеше все така организирано. В 66-ата минута Рафиня беше близо до гола, но в последния момент Хосе Гая предотврати опасността.

Най-напористият футболист на Валенсия Лино отправи удар в 71-ата минута, но не затрудни Тер Стеген. Малко след това Жул Кунде напусна прундително и беше заменен от Жерард Пике. Десетина минути преди края Педри подаде на Левандовски, но той шутира в аут.

В 85-ата минута имаше сериозна опасност пред вратата на Мамардашвили, но няколко футболисти на Барселона не проявиха прецизност, а Рафиня стреля в аут. Домакините изгелждаха доволни от равенството, но ти им се изплъзна в добавеното време, когато Рафиня центрира към далечната греда, а Левандовски протегна крак и донесе трите точки на Барса. Това беше 13-и гол в 12 мача за Лева в Ла Лига.

Във финалните секунди се стигна до напрежение между играчите на двата тима и реферът Рикардо Де Бургос раздаде няколко картона, за да успокои страстите. Страстите се нажежиха заради Фулкие, който блъсна Феран Торес.

Барселона вече е с равен брой точки с Реал Мадрид, а Валенсия остана без успех в четвърти пореден двубой и заема 10-а позиция в подреждането.

Снимки: Gettyimages