Брайтън разнищи Челси в завръщането на Греъм Потър

Брайтън вгорчи завръщането на Греъм Потър на “Амекс Стейдиъм” и надделя с 4:1 над Челси в мач от 14-ия кръг на Премиър лийг. “Чайките” изнесоха страхотен мач и още до почивката взеха солидна преднина от три гола чрез Леандро Тросар (5’) и два автогола на Рубен Лофтъс-Чийк (14’) и Трево Чалоба (42’), Кай Хаверц (48’) намали в началото на втората част, но точка на спора сложи Паскал Грос (90’) в добавеното време.

Домакините започнаха много добре срещата и още до 3-ата минута пропуснаха две отлични положения, а Тиаго Силва на два пъти трябваше да чисти почти от голлинята. Така се стигна до 5-ата минута, когато нова грешка в изнасянето на топката даде възможност на Леандро Тросар да открадне, той успя да си взаимодейства Каору Митома, след което да получи обратно в наказателното поле и отблизо с левия крак откри резултата за 1:0.

Футболистите на Греъм Потър опитаха да изнесат играта в малко по-предни позиции, но играчите на Роберто де Дзерби успяваха да създават усещането, че са много по-острия тим. Те достигнаха до второ попадение още в 15-ата минута, когато центриране от корнер бе засечено от Рубен Лофтъс-Чийк, който с коляно прати топката зад Кепа Арисабалага за втори път.

Две минути по-късно Челси можеше да намали на половина своя пасив, но отлично центриране от левия фланг попадна в Конър Галахър, но той отблизо не стреля добре и даде възможност на Робърт Санчес да спаси, а впоследствие още по-голям пропуск направи и Кристиан Пулишич, който отблизо не успя да оцели опразнената врата. Отново Галахър стреля опасно в 20-ата минута, но Санчес отново се отличи с отлично спасяване с една ръка.

В следващите минути Брайтън отново изнесе играта в по-предни позиции, а в 31-ата минута Мойсес Кайседо направо много опасно влизане в наказателното поле на Кепа Арисабалага и стреля опасно, но топката намери десния страничен стълб на вратата на испанеца. Десет минути след това Первис Еступинян нахлу отляво и центрира, а Тревор Чалоба, опитвайки се да изчисти, всъщност прати топката в мрежата на своя тим за трети път.

Играчите на Греъм Потър успяха да намалят две минути след началото на втората част, когато Конър Галахър центрира отлично отдясно и Кай Хаверц с глава се разписа за 3:1. Брайтън отговори мигновено с опасна атака, но няколко играчи в синьо и бяло се разминаха с топката в наказателното поле на Едуард Менди, който на почивката смени контузилия се Кепа Арисабалага.

Челси можеше да вкара бързо второ попадение още в 52-ата минута, но центрирането на Мейсън Маунт, което се удари в бранител на Брайтън, попадна право в тялото на Робърт Санчес. Десет минути след това лондончани отново успяха да създадат нова суматоха в наказателното поле, но нов удар се отклони от тялото на бранител на домакините. Челси продължи с по-активната си игра, но повечето удари на играчите на гостите биваха блокирани.

Домакините осъществиха много опасна контраатака в 77-ата минута, когато появилият се като резерва Хулио Енсисо се справи с няколко противници и в един момент “чайките” дори имаха числено преимущество в атаката, но младокът се забави и изигра нескопосано ситуацията.

И противно на логиката в крайна сметка в добавеното време “чайките” достигнаха до ново попадение, когато отново Енсисо напрадна добре, стигна до наказателното поле и стреля, а зле отбитата от Менди топка бе догонена от Паскал Грос, който я довкара за 4:1 и сложи точка на спора.

Това бе първа победа за Роберто де Дзерби откакто пое Брайтън през септември и неговите възпитаници вече с 18 точки заемат 7-а позиция в подреждането. За Греъм Потър това бе първа загуба начело на Челси, които са 5-и с 21-а точки.

Снимки: Imago