Порто разби сензацията Брюж и направи голяма крачка към 1/8-финалите

Порто направи голяма крачка към класиране на 1/8-финалите на Шампионската лига, след като разби 4:0 като гост лидера в група "В" Брюж. Белгийците, които имаха осем точки от първите четири мача, си бяха осигурили място в елиминационната фаза още преди този кръг и явно не бяха толкова мотивирани за днешния двубой. Португалците имаха предимство през първата част и заслужено взеха аванс с гол на Мехди Тареми в 33-тата минута. Това бе и първото попадение, което Брюж получава във вратата си от началото на груповата фаза. След почивката домакините пропуснаха дузпа, след което инкасираха още три гола, реализирани от Еванилсон (57'), Стивън Еустакио (60') и второ попадение на Тареми (70'). С успеха Порто се доближи на точка зад лидера и при удобен резултат в двубоя между Атлетико Мадрид и Байер (Леверкузен) може още днес да се класира за елиминациите.

"Драконите" започнаха много по-мотивирано и в първите 20-ина минути имаха доста сериозно превъзходство. Еустакио, Урибе и Тареми имаха чудесни възможности да открият резултата в първия 1/4-час, но ударите и на тримата преминаваха на сантиметри от целта. В 33-тата минута логичното се случи. Тареми получи извеждащ пас от Отавио, който пресече опит за подаване на домакините около централна зона. От границата на наказателното поле иранецът стреля технично покрай излезлия напред Миньоле.

Веднага след почивката домакините получиха дузпа, след като Давид Кармо по безумен начин, паднал на земята, изрита Мехеле. След намесата на ВАР Майкъл Оливър отсъди 11-метров наказателен удар. Диого Коща спаси удара от бялата точка на Ванакен, но реферите решиха дузпата да бъде пребита, защото единият крак на стража бе зад голлинията, а другият пред нея и така той не изпълни изискването, че с единия си крак трябва да е стъпил на линията. Този път Ноа Ланг изпълни, но Коща отново спаси.

След тази ситуация домакините се сринаха тотално. В 57-ата минута Еванилсон удвои, след като на няколко пъти отбраната на Брюж не успя да изчисти топката. Центриране на бразилеца рикошира в Сила, след което той имаше лесна задача с добавката. Три минути след това Порто поведе с три гола. Еустакио успя да довкара топката, след като преди това Миньоле бе избил негов удар.

В 70-ата минута Тареми отбеляза втория си гол, с който оформи крайния резултат. Асистенцията отново бе на Отавио, който го намери около точката за изпълнение на дузпа, след което иранецът стреля в левия ъгъл.

Снимки: Imago