Локомотив (София) представя Красимир Балъков

Ливърпул наказа наивния Аякс и се класира на 1/8-финалите на ШЛ

Ливърпул се класира за 1/8-финалите на Шампионската лига, след като разби с 3:0 като гост Аякс в двубой от предпоследния кръг на битката в група "А". Мърсисайдци решиха двубоя в края на първата и началото на втората част, когато Мохамед Салах (42'), Дарвин Нунес (49') и Харви Елиът (51) вкараха красиви попадения. Така тимът на Юрген Клоп записа четвърта поредна победа в турнира, след като в първия кръг допусна тежка загуба от Наполи. Именно лидерът в Серия "А" гостува на "Анфийлд" в последния кръг. Партенопеите имат три точки аванс пред Ливърпул, след като днес победиха очаквано Рейнджърс. Италианският и английският тим продължават в следващата фаза, като в последния кръг ще трябва да определят кой ще е победител в групата. Аякс пък почти сигурно напролет ще играе в Лига Европа.

Юрген Клоп бе направил три промени в сравнение с неочакваната загуба от Нотингам Форест през изминалия уикенд. Трент Александънр-Арнолд, Джордан Херндерсън и Дарвин Нунес се завърнаха сред титулярите за сметка на Джеймс Милнър, Къртис Джоунс и Фабио Карвальо. Ибрахима Конате е възстановен от мускулната си контузия и бе на пейката за началото. Тиаго Алкантара отново остана извън групата, след като страдаше от инфекция в ухото.

Аякс излезе със същите 11, които започнаха и при победата с 4:1 над РКК Валвейк през уикенда. Броби, който отбеляза два гола в този двубой, бе предпочетен за върха на атаката пред Кудус. Клаасен запази мястото си в халфовата линия.

Нидерландският шампион започна ударно и още в третата минута можеше да излезе напред в резултата. След рикошет топката стигна до Броби, който много добре пусна към Бергхаус. Ударът на последния обаче срещна гредата.

Аякс продължи да създава по-чистите положения през по-голямата част от първото полувреме. В 17-ата минута Санчес отправи много хубав удар от границата наказателното поле. но Алисон спаси. В 36-ата минута пък Трент Александър-Арнолд блокира в последния момент Тадич, който бе напът да прати топката във вратата на гостите. След това положение Ливърпул взе инициативата. В 42-рата минута гостите поведоха в резултата. Хендерсън се пребори със Санчес с хитро движение, след което отправи брилянтно подаване с външен фалц към Салах. Египтянинът елегантно, с едно движение, чукна топката над Пасвеер за 1:0. Две минути след това Ливърпул спокойно можеше да води с два гола, но от няколко метра Дарвин Нунес нацели гредата вместо опразнения ъгъл на вратата на Пасвеер след центриране на Фирмино,

Ливърпул нанесе втория си удар в най-подходящия момент - в самото начало на второто полувреме. В 49-ата минута Нунес се придвижи много добре в наказателното поле, справи се с двама бранители и засече с глава центриране от корнер на Анди Робъртсън. Топката чукна далечната греда и влезе във вратата за 0:2.

Три минути след това гостите сложиха точка на спора с трети гол. Този път Салах изведен много добре Елиът в наказателното поле. Талантът стреля силно под гредата, вкарвайки хубаво попадения.

След това мърсисайдци доиграваха мача, а домакините бяха съкрушени и не успяха да намерят сили за нещо повече.

Снимки: Gettyimages