Сензационно! Ривър Плейт донесе титлата на Бока Хуниорс в невероятен трилър

Невероятен южноамерикански трилър донесе титлата за 2022 година в Аржентина на Бока Хуниорс. Сензационното е, че вечният съперник и кръвен враг на “генуезците” Ривър Плейт подари титлата на “синьо-жълтите”. Това се случи в последните секунди на последния 27-и кръг на Лига Професионал, когато “милионерите” разбиха мечтите на 60 000 фенове на претендента Расинг, който имаше нужда от победа срещу Ривър пред своите привърженици и при липса на такава от страна на Бока, ставаше шампион. Секунди преди края на редовното време на стадион “Хуан Доминго Перон” при резултат 1:1 домакините от Расинг получиха право да изпълнят втора дузпа, докато Бока Хуниорс вече играеше на своя стадион при резултат 2:2 срещу Индепендиенте и не се виждаше как ще стигне до трите точки. Националният вратар на Аржентина Франко Армани, който преди това вече на няколко пъти беше спасил своя тим парира и дузпата, шокирайки играчите и публиката на Расинг, докато над 50 000 на препълнения “Бомбонeра” полудяха от радост.

Секунди по-късно “милионерите” тотално матираха Расинг с втори гол в продължението, като направиха нещо сензационно за историята на Аржентина. Ривър Плейт сдаде чаканата осем години титла, като я връчи в ръцете на най-омразния отбор за своите фенове - този на Бока Хуниорс

19 Расинг - Ривър Плейт, последен мач на Гаярдо

Така най-успешният треньор в историята на “червено-белите” Марсело Гаярдо напусна клуба с победа, която ще се помни вечно от феновете на двата най-големи гранда в родината на Диего Армандо Марадона и Лионел Меси.

Последният 27-и кръг на първенството изправи един срещу друг лидера Бока (51 точки) срещу 14-ия Индепендиенте (34 точки), както и вторият Расинг (50 точки) срещу шестия Ривър Плейт (44 точки). Интересното е, че от три дни в Аржентина се пише, че няма как Индепендиенте да се хвърли срещу Бока, защото ще направи шампион вечния си враг Расинг, а Ривър няма за какво да играе и няма как “милионерите” да застанат срещу феновете си, правейки шампион Бока Хуниорс.

30 Бока Хуниорс е новият шампион на Аржентина

Поклон обаче и пред двата гостуващи тима, които играха за своята чест и направиха нещо невиждано, от което големият печеливш излезе Бока, който спечели своята 35-та титла на страната, като вече е само на две от рекордьора Ривър. Триумфът е четвърти за последните шест години и пети за последените осем години в шампионата на Аржентина за тима от квартала “Ла Бока”.

На два от най-легендарните стадиони в Южна Америка - “Ла Бомбонера” и “Цилиндро”, атмосферата беше уникална още два часа преди старта на мачовете, като всички се надяваха да ликуват, но победителят можеше да е само един. Едва ли някой обаче е очаквал такъв трилър.

Отборите на Бока и Расинг доминираха през първите минути, но Индепендиенте поведе от дузпа в 32-ата минута след точно изпълнение на Леандро Фернандес. Гилермо Фернандес обаче с глава изравни в 34-ата минута и върна ентусиазма на “Бомбонера”.

Последваха страхотни спасявания на вратаря на “генуезците” Агустин Роси, който последните седмици е с основна заслуга тимът му да излезе на върха в класирането два кръга преди края на сезона.

На почивката Себастиян Вила се появи, а в 49-ата минута с отлично изпълнение на пряк свободен удар взриви трибуните - 2:1, а за крилото това бе девети гол в шампионата и първи от три месеца. Този резултат означаваше, че титлата ще бъде за Бока.

Малко след това в 56-ата минута на другия мач Матиас Рохас от дузпа даде преднина в Авалянеда на “светлосините” и сега Расинг се надяваше на чудо, кръвният враг Индепендиенте, който не играе за нищо, да шокира Бока с изравнителен гол.

Последваха изключително драматични последни минути на двата мача, които спряха дъха на феновете.

В рамките на няколко секунди студен душ поля препълните трибуни и на двата стадиона. Мигел Борха в 80-ата минута изравни за Ривър, а 20 секунди след това Хавиер Валехо изравни за “червените” от Индепендиенте на “Бомбонера”.

Паника настъпи сред привържениците на “генуезците”, но новината от гола на Ривър надъха трибуните на "Бомбонера", които в 87-ата минута бяха стресирани от нова информацията, че в Авалянеда Расинг е получил втора дузпа. Няколко минути бяха необходими, за да се стигне до изпълнението на 11-метровия наказателен удар, като с тази задача се нагърби резервата Джонатан Галван. Той стреля ниско вляво, но опитният вратар Армани парира изстрела, а при добавката Орос стреля на сантиметри от горната греда на празната врата.

Стражът на "милионерите" бе на висока с ново спасяване и след редовното време, като направи кошмарен деня на всички обичащи "Академията", но и на всички фенове на своя отбор.

Ентусиазмът сред феновете на Бока стигна до звездите, докато привържениците на Расинг бяха парализирани и довършени в продължението от Борха, който вкара второто си попадение в мача и направи Бока шампион, а Ривър завърши с бронзовите медали фантастичната епоха на Гаярдо начело на славния клуб.

На “Бомбонера” пък полудяха от радост фенове, играчи, щаб и всички обичащи най-големия клуб в Аржентина, който шокира всички със спечелването на титлата, след като никой от специалистите не ги слагаше сред фаворитите. Причините затова бяха повече от основателни, тъй като Бока бе разкъсан от скандали на всякакво ниво в клуба, не липсваха контузии на доста титуляри, загуба на дузпи от Коринтианс в “Копа Либертадорес” докара Уго Ибара през юли, който смени Себастиян Баталя.

Новият треньор стартира с три поражение в първите си пет мача в първенството и прогнозите бяха, че може и да не довърши сезона, а отборът му беше допуснал 19 гола в 11 мача, докато напред проблемите въпреки завръщането на Дарио Бенедето бяха много.

Ибара обедини тима и Бока записа 11 победи, четири равенства и само една загуба в последните 16 кръга, а в девет от тези двубои Роси заключи вратата си. Така въпреки отбелязаните само 34 гола, допуснатите цели 28 попадения и записаните седем загуби, титлата е за “генуезците”, които се отдадоха на заслужена радост след втория си трофей за годината.

В първата половина от годината Бока триумфира и с купата на Лига Професионал. Така "генуезците" имат вече рекордните за аржентинските клубове 73 трофея в своята богата витрина. Освен това "синьо-жълтите" изравниха лидера Ривър с общо 51 трофея на местна територия.

След тази драма в края на сезона феновете на Ривър и Расинг ще имат нужда да се съвземат и след това всички в страната ще се молят Меси да изведе “гаучосите” до бленуваната от 1986 година световна титла.

Снимки: Gettyimages