Ожие е начело след първия ден на рали „Испания”

Трикратният победител в рали „Испания” Себастиен Ожие завърши начело първия ден от предпоследния кръг от световния рали шампионат днес. Той и новият световен шампион и негов съотборник в Тойота Кале Рованпера заемат първите две места в класирането, разделени от 4,8 секунди след петъчните 8 скоростни отсечки.

Сутринта Кале стартира силно с две етапни победи и оглави класирането, след това начело се редуваха Ожие и Тиери Нювил с Хюндай, който спечели последните две издания на ралито. В следобедните етапи обаче Ожие се утвърди на първото място, а Нювил отстъпи от втората позиция след атаката на Рованпера. В края на деня Тиери остана трети, на 12,5 секунди от водача.

„Тъй като стартирахме седми по отсечките днес имах известни притеснения за състоянието на пътя, тъй като в тези етапи завоите се секат много и колите вадят на асфалта много кал и камъни – обясни в края на деня Ожие. – В първите две отсечки днес стана точно това, но след това положението не беше толкова зле.”

В хода на деня Ожие се оплака от проблемите, които тормозят Хюндай i20 Rally1 през целия сезон – нервното поведение на задницата и трудното постигане на баланс в поведението на колата.

Кале Рованпера получи специален подарък от семейството на Колин Макрей

„Нямаме скоростта, за да се борим с лидерите – заяви Нювил. – Не мога да атакувам на максимум, винаги има някаква инерция в поведението на колата, пързаляме се в завоите, друг път – не. Трудно е. Очаквахме днес да е по-мокро и това, че карахме със сухи и мокри гуми определено не помогна на баланса”.

Рованпера: Нямам проблеми с мотивацията

Съотборникът на Нювил – Ойт Танак, също вървеше в челото сутринта, но пък при него се появиха проблеми с хибридната част на задвижващата система на колата му – както сутринта, така и в последната отсечка за деня. В края на деня естонецът е на 7,5 секунди от Нювил, а зад него на пето място е третият пилот на Хюндай Дани Сордо, който спука гума и изостана от първите четирима.

Кой ръководи тима на Хюндай?

Елфин Еванс с Тойота заема шестото място, само на 10,3 секунди от Сордо, но той също спука гума в предпоследната отсечка днес, като същото се случи и с Такамото Кацута.

Крейг Брийн може да загуби мястото си в М-Спорт

Най-напред от пилотите на Форд днес завърши Крейг Брийн – 7-и, на 2,5 секунди от Еванс. Сутринта ирландецът призна, че записките му са твърде бавни и неточни за сухото време, което посрещна екипажите днес, тъй като той е описал отсечките като за дъжд. След това се появи недозавиване, което попречи на Брийн да е по-бърз, въпреки че следобед времената му бяха по-добри.

Рали „Испания” продължава утре с още 7 отсечки, а за неделя са предвидени 4 скоростни етапа.