Бенфика ликува на "До Драгао"

Бенфика надви с 1:0 като гост Порто в голямото дерби на португалския футбол и се утвърди като фаворит за титлата. Рафа Силва донесе ценния успех на "лисабонските орли" в 72-ата минута. Порто игра с човек по-малко повече от час след червения картон на Стивън Еустакио и не успя да се противопостави на тима, воден от Роджер Шмит.

Бенфика вече има аванс от 6 точки пред "драконите" на върха в класирането. Отборът още не е допуснал гол при гостуванията си през сезона, а единствената грешна стъпка до момента беше нулевото равенство при визитата на Витория (Гимараеш) в началото на месеца.

Грандът от Лисабон не беше побеждавал Порто в 9 поредни мача, a през настоящата кампания няма нито едно поражение във всички турнири. Домакините бяха в добра серия преди дербито, но червеният картон на Еустакио сериозно обърка плановете им.

"Драконите" започнаха по-активно и в 15-ата минута бяха близо до гола, но Одисеас Влаходимос направи блестящо спасяване след удар на Мехди Тареми. В 24-ата Еустакио получи жълт картон, а малко по-късно канадецът фаулира грубо противников футболист в средата на терена и беше изгонен.

В намален състав за домакините стана много трудно. Бенфика веднага взе инциативата и в 36-ата минута Фредрик Аурснес имаше шанс да се разпише, но Диого Коща отрази удара му, а след това Рафа Силва уцели гредата.

На почивката в игра за Бенфика се появиха Юлиан Дракслер и Давид Нереш, които внесоха повече острота в атаките на тима. Германецът обаче се контузи и в средата на втората част беше заменен от Петър Муса.

В 72-ата минута Рафа Силва напредна и комбинира с Нереш, който му върна топката в наказателното поле. Последва точен удар на Силва, но голът първоначално беше отменен заради засада. Наложи се намесата на ВАР. Системата потвърди, че Нереш е бил в редовна позиция при паса към него и попадението остана.

Голът беше пети от началото на сезона за Рафа Силва, който се разписа и при предишния успех на Бенфика срещу Порто на "До Драгао" през 2019 година.

До края на двубоя имаше много нерви, а гостите пропуснаха да решат всичко при няколко опасни контри. Порто нямаше загуба на собствен терен в първенството от 2020 година, когато отстъпи с 2:3 на Маритимо, но серията на тима приключи.