Шахтьор подчини Динамо (Киев) в голямото дерби на Украйна

Шахтьор (Донецк) се наложи с 3:1 над Динамо (Киев) в голямото дерби на украинския футбол. Двата тима се срещнаха за първи път през календарната година. Двубоят се игра в Лвов, а в стартовите състави имаше само един чужденец - нападателят на Шахтьор Ласина Траоре.

Преди първия съдийски сигнал на двубоя украинският химн беше изпълнен от парамедика Катерина Полишчук. Тя е сред 215-те защитници на Мариупол, които бяха в руски плен, но се завърнаха в родината си преди по-малко от месец.

Друг от защитниците на "Азовстал" - Михайло Дианов, символично даде начало на двубоя, а след края му поздрави в съблекалнята футболистите на Шахтьор за победата.

Динамо доминираше до почивката, но в 29-ата минута защитата на киевляни изпусна Олелксандър Зубков, който се беше пласирал на далечната греда и откри резултата. Секунди преди края на полувремето "миньорите" получиха дузпа, но Траоре не успя да преодолее от бялата точка Руслан Нещерет.

Още с първата си атака за втората част Динамо изравни. Точен беше Владислав Ванат след центриране на Виктор Циганков. Отговорът на Шахтьор дойде две минути по-късно, когато Михайло Мудрик се промъкна между няколко бранители и прати топката в мрежата. В средата на второто полувреме централният защитник на Динамо Иля Забарний беше изгонен за грубо нарушение, а в 74-ата минута Мудрик подаде на Данило Сикани и той на празна врата реши всичко в полза на Шахтьор.

Отборът от Донецк е втори в класирането с 16 точки, а Динамо се намира на незавидната 9-а позиция с актив от едва 9 точки и отрицателна голова разлика. Начело е Днипро-1, който днес победи с 3:2 Рух (Лвов) и продължава без грешна стъпка от старта на сезона. Успеха на Днипро-1 донесе Серхий Логинов в добавеното време, а домакините завършиха с 9 човека след червени картони на Виталий Роман и Денис Слюсар.