Сърбия защити световната си титла по безапелационен начин

Сърбия защити световната си титла във волейбола при жените по безапелационен начин. Воденият от Даниеле Сантарели тим се наложи над олимпийския вицешампион Бразилия с 3:0 (26:24, 25:22, 25:17) в големия финал на Мондиал 2022, игран тази вечер в пълната зала "Омниспорт" в Апелдоорн (Нидерландия).

По този начин Сърбия спечели световната титла за втори пореден път. Сръбската "репрезентация" направи това след 12 победи от 12 мача. Освен двата златни медала сръбкините имат и един бронз в историята си от 2006 година.

От друга страна Бразилия продължава да няма световна титла във витрината си, като това е 4-и загубен финал на шампионат на планетата след 1994, 2006 и 2010 година. "Селесао" също имат един бронз през 2014-а.

Италия грабна бронза на Мондиал 2022 след бой над САЩ

По-рано днес пък европейският шампион Италия завоюва бронзовите медали, след като надигра олимпийския първенец САЩ също с 3:0 гейма.

Първата част на финалната среща започна по-добре за Бразилия, която поведе с 5:2 след атака на Розамария Монтибелер и контра на Габи Гимараеш. Въпреки усилията на световните шампионки от Сърбия да стигнат до равенство, "Селесао" запази преднината си до 10:7. Последваха успешни атаки на Тияна Бошкович и Бианка Буша и страхотна единична блокада на Йована Стеванович и равенство 10:10. Двата тима продължиха да играят напълно равностойно до 14:14, след което Сърбия дръпна с 16:14 след отлични изяви на Сара Лозо. Последваха мощна атака и технична контра на Габи Гимараеш и 16:16. Контра от втора линия на Лорен Тейшейра и 17:16 за Бразилия. За пореден път играта продължи точка за точка до 18:18, след което последва контра на Буша и 19:18 за Сърбия. Сръбкините успяха да стигнат и до геймбол при 24:22 след страхотен блок на разпределителката Бояна Дърча. Две грешки на Сърбия и ново равенство 24:24. В крайна сметка Сърбия измъкна гейма с 26:24 след атака на Бошкович и аут на Габи Гимараеш.

В началото на втория гейм Бразилия отново дръпна със 7:3, като запази преднината си до 10:7. Сърбия успя да намали до 11:10 след атака през центъра на Мина Попович и блокада на Йована Стефанoвич, след което дори изравни при 12:12 след контра на Тияна Бошкович. "Селесао" веднага си върна предимството си при 16:13 след силни изяви на Габи Гимараеш и Карол Да Силва. Последва ново равенство при 16:16 след няколко силни атаки на Бошкович. Стеванович продължи със силните си сервиси, включително и нейн ас, а световните шампионки поведоха с 20:16. Последваха силни минути за бразилките, които стопиха изоставането си до 21:20 благодарение на Габи Гимараеш и Карол. Сърбия стигна до геймбол при 24:22 след нова атака блок-аут на Бошкович и аут на влязлата  като резерва Тайнара Сантош. Страхотна тройна блокада на Сърбия - 25:22 и 2:0 в тяхна полза.

Третият гейм тръгна равностойно до 3:3, след което Сърбия поведе с 6:3 след две атаки на Бианка Буша и блокада на Йована Стеванович, което пък накара треньорът на Бразилия Зе Роберто да вземе тайм-аут. Вупреки това, сръбкините увеличиха преднината си до 10:6 след грешка на Тайнара Сантош от "Селесао". Разликата дори стана 12:7 след контра блок-аут на Буша. Преднината на Сърбия нарасна до 16:8 след ас на Сара Лозо последван от пусната топка и силна контра на Тияна Бошкович. Сръбската "репрезентация" продължи да води до 21:14 след нови две мощни атаки на Бошкович. В крайна сметка Сърбия спокойно спечели гейма с 25:17 след блок-аут на Бошкович, с което спечели големия финал с 3:0 и защити световната си титла.

СЪРБИЯ - БРАЗИЛИЯ 3:0 (26:24, 25:22, 25:17)

СЪРБИЯ: Бояна Дърча, Тияна Бошкович, Бианка Буша, Сара Лозо, Мина Попович, Йована Стеванович - Теодора Пушич-либеро (Бояна Миленкович)

Старши треньор: ДАНИЕЛЕ САНТАРЕЛИ

БРАЗИЛИЯ: Макрис Карнейро, Лорен Тейшейра, Габи Гимараеш, Розамария Монтибелер, Карол Да Силва, Карол Гатас - Ниеме Нунеш-либеро (Пришила Дариот)

Старши треньор: ЖОЗЕ "ЗЕ" РОБЕРТО ГИМАРАЕШ.