Арсенал се върна на върха, след като спечели колосално надиграване с Ливърпул

Арсенал се върна на върха във временното класиране на Премиър лийг, след като спечели с 3:2 едно изключително зрелищно дерби с Ливърпул. Тимът на Микел Артета повеждаше на два пъти след голове в първата и последната минута на първото полувреме, реализирани от Габриел Мартинели (1') и Букайо Сака (45'). Мърсиайдци пък на два пъти изравняваха чрез Дарвин Нунес (34') и Роберто Фирмино (53'). Букайо Сака обаче донесе победата на „артилеристите“ след гол от дузпа в 76-ат минута. Гостите също можеха да получат такава през първата част, когато Габриел игра с ръка в наказателното поле, но ситуацията бе подмината от Майкъл Оливър и ВАР.

За Арсенал това бе девета поредна домакинска победи във всички турнири.

Мениджърът на домакините Микел Артета направи една промяна от дербито с Тотнъм от миналия кръг на Премиър лийг. Такехиро Томиясу започна за първи път във Висшата лига от началото на този сезон. Той замени на левия бек Олександър Зинченко, който не бе в групата за днешния двубой.

Юрген Клоп отново заложи на променената схема, която използва за първи през седмицата в двубоя с Глазгоу Рейнджърс от Шампионската лига. Германецът за втори пореден път започна с четирима нападатели в лицето на Мохамед Салах, Диого Жота, Дарвин Нунес и Луис Диас. В сравнение с двубоя с Брайтън промените бяха три – Нунес, Жота и Диас започнаха вместо Фабиньо, Фирмино и Карвальо.

Двубоят започна перфектно за домакините, които поведоха след по-малко от минута игра. Ливърпул тръгна в атака, но подаване на Жота към Нунес бе пресечено, след което „артилеристите“ бързо изнесоха топката. Йодегор много хубаво пусна към Мартинели зад гърба на Александър-Арнолд, а бразилецът стреля точно в далечния ъгъл. Попадението мина проверката на ВАР за евентуална засада на Сака в хода на атаката, но такава нямаше – 1:0 за Арсенал.

Ливърпул получи първи гол за десети път в последните си 11 мача в Премиър лийг. Гостите обаче бързо притиснаха „артилеристите“ в тяхната половина. В 15-ата минута Жота получи извеждащо подаване от Александър-Арнолд в наказателно поле, овладя добре и опита центриране, но топката срещна ръката на Габриел. Мйкъл Оливър и ВАР обаче решиха, че тук дузпа няма, въпреки че ръката на бранителя не беше в естествена позиция.

В 26-ата минута Дарвин Нунес отправи плътен удар от малък ъгъл, но Рамсдейл изби.

В 30-ата Салиба пресече много опасно центриране, което щеше да стигне до намиращия се на върха на атаката на Ливърпул този момент Луис Диас. Топката се насочи към вратата на Рамсдейл, който обаче успя да избие.

По-добрата игра на Ливърпул даде резултат в 34-тата минута. След тъч в половината на гостите Александър-Арнолд изпрати топка напред. Салиба протегна крак, но така само продължи към Диас, който след това центрира много добре отдясно по земя към Нунес, който се хвърли напред и засече топката във вратата на Рамсдейл – 1:1.

Лошата новина за Клоп бе, че Луис Диас получи контузия и не можеше да продължи. Роберто Фирмино влезе на мястото му.

В последната секунда на даденото петминутно продължение на първата част Арсенал за втори път матира Ливърпул с мълниеносна контраатака, която завърши с много добро подаване на Мартинели към далечната греда, където Сака бе останал сам и засече отблизо. Засада нямаше, което означаваше, че домакините се оттеглят на почивка с гол преднина след попадения в първите и последните секунди на полувремето.

За началото на второто полувреме Джо Гомес замени Александър-Арнолд, който също имаше проблеми с контузия през първата част, след сблъсък с Мартинели, който неволно стъпи лошо върху глезена на англичанина.

Арсенал започна по-добре второто полувреме. В 49-ата минута Йодегор получи топката на границата на наказателното поле, като пред него имаше свободно пространство, но ударът на норвежеца попадна право в Алисон, който нямаше проблем да спаси.

Ливърпул наказа този пропуск и в 53-тата минута гостите изравниха за втори път резултата. Жота намери с много добро подаване Фирмино, който стреля по перфектен начин до далечната греда, въпреки че ъгълът бе малък – хубав гол и 2:2.

В 57-ата минута Жезус получи силен удар с лакът от Цимикас, след което трябваше да получи помощ. Ситуацията се размина без последствия за гърка, в чието действие изглежда нямаше умисъл.

В 69-ата минута Конате и Фабиньо влязоха на местата на Матип и Салах. Три минути след това именно французинът се намеси блестящо в защита, след като успя да изчисти топката под носа на Жесус. Малко след това Ливърпул се измъкна след страхотно разбъркване в наказателното поле. Този порив в играта на Арсенал завърши с дузпа за домакините в 73-тата минута, когато Жезус бе пред Тиаго и игра първо с топката, след което бе закачен леко от испанеца. Майкъл Оливър отсъди дузпа в полза на домакините. Мърсисайдци оспориха бурно, а между Джака и Хендерсън прехвърчаха искри. Букайо Сака изпълни много сигурно наказателния удар за 3:2.

Артета уплътни защитата, включвайки Тиърни на мястото на Йодегор. Ливърпул натисна в последните минути, но без резултат.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!