Верстапен спечели квалификацията в Япония

Световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен спечели квалификацията преди утрешната Гран При на Япония, но може да не стартира състезанието на „Сузука“ от първата позиция на стартовата решетка. Причината е опасната ситуация между пилота на Ред Бул и Ландо Норис в началото на третата фаза на квалификацията.

Тогава нидерландецът се опита да загрее агресивно задните си гуми на изхода от ултрабързия завой „130R“, когато ги превъртя и за момента загуби контрол над своя автомобил. Това принуди идващия с по-висока скорост Норис да премине през зоната за сигурност, а минути по-късно стюардите обявиха, че ще разследват ситуацията и потенциално Верстапен може да бъде наказан.

В самата квалификация той стигна до победата с обиколка от 1:29.304 и преднина от едва 0.010 секунди пред Шарл Леклер, който се класира втори. На втората редица на стартовата решетка утре трябва да застанат Карлос Сайнц и Серхио Перес, които завършиха на съответно 0.057 и 0.409 от Верстапен. Четиримата пилоти на Ред Бул и Ферари единствени успяха да слязат под 1:30 за обиколка в рамките на днешния ден на „Сузука“.

Пети и шести на стартовата решетка в утрешния ден би трябвало да бъдат Естебан Окон и Люис Хамилтън, а техните съотборници Фернандо Алонсо и Джордж Ръсел трябва да се наредят в същия ред на четвъртата редица. Най-бавни в третата фаза на сесията за място днес бяха Себастиан Фетел и Норис, които ще си поделят петата редица в утрешния ден.

Първи извън топ 10 в квалификацията днес остана Дениъл Рикардо на когото само 0.003 секунди не му достигнаха да се пребори с Фетел за последното място в третата фаза на сесията за място. Освен него аут след вторите 15 минути на квалификацията бяха още последният победител в Гран При на Япония Валтери Ботас, единственият представител на домакините Юки Цунода, Гуаню Джоу и Мик Шумахер, които ще заемат местата от 12-то до 15-то на стартовата решетка в утрешния ден.

Елиминирани още след първата фаза на квалификацията бяха Алекс Албон, Пиер Гасли, Кевин Магнусен и двамата канадци Ланс Строл и Никола Латифи, които ще си поделят последната редица. Латифи така или иначе щеше да стартира от по-задна позиция заради наказанието, което той получи след инцидента си с Джоу в Сингапур миналата неделя.

Състезанието за Гран При на Япония, 18-ти кръг за сезон 2022 във Формула 1, започва утре в 8:00 часа сутринта българско време и ще може да бъде следено на живо със Sportal.bg.

Снимки: Imago