Оливейра отново над всички на мокра писта, Баная стопи сериозно аванса на Куартараро

В почти точно копие на състезанието за Гран При на Индонезия в края на месец март Мигел Оливейра отнов се ориентира най-добре от всички пилоти и спечели надпреварата за Гран При на Тайланд в MotoGP, която се проведе при много тежките условия на „Бурирам“.

Както и на "Мандалика" по-рано тази година стартът в Тайланд бе забавен с близо час заради пороен дъжд, а след старта пилотът на КТМ много бързо си проправи път през колоната от 11-та си позиция на стартовата решетка. Португалецът прогресира със светкавични темпове и още до шестата обиколка той се бе изкачил до втората позиция, след което проведе страхотен дуел с бъдещия пилот на КТМ Джак Милър.

Настоящият представител на Дукати бе начело и парира първите две атаки на Оливейра, но нямаше отговор за тази в края на 14-та обиколка. След това австралиецът се пробва да си върне първото място в началото на 15-я тур, но пилотът на КТМ се защити перфектно и запази първото място.

До финала той не допусна нито една грешка и спечели с аванс от 0.7 секунди пред Милър, а подиума в Гран При на Тайланд допълни Франческо Баная. Така италианецът стопи до само две точки пасива си спрямо Фабио Куартараро в спора за световната титла, след като пилотът на Ямаха финишира едва 17-ти днес.

Петицата в състезанието на „Бурирам“ допълниха Йоан Зарко и Марк Маркес, а в топ 10 попаднаха още Енеа Бастианини, Маверик Винялес, Алекс Маркес, Хорхе Мартин и Брад Биндър. Точки от Гран При на Тайланд взеха още Алейш Еспаргаро, Франко Морбидели, Алекс Ринс, Пол Еспаргаро и Раул Фернандес. Първи извън зоната на точките остана тръгналият първи Марко Бедзеки, които имаше много силни начални километри, но след това потъна в класирането.

В генералното подреждане в MotoGP три кръга преди края на сезона начело с 219 точки продължава да бъде Куартараро, а на само 2 пункта зад него е Баная. Третото място с пасив от 20 точки заема Алейш Еспаргаро. Бастианини и Милър са четвърти и пети, с изоставане от съответно 39 и 40 пункта. С победата си днес Оливейра се изкачи до 8-та позиция, със 131 точки.

Битката за титлата в MotoGP през 2022 година продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Австралия на пистата „Филип Айлънд“.

16 Състезание за Гран При на Тайланд в MotoGP

Пълна хронология на състезанието за Гран При на Тайланд в MotoGP:

Старт на състезанието! Най-добро потегляне в нея направи Мартин, който се опита да притисне Бедзеки в спиранете за първия завой, но италианецът задържа първото си място, въпреки че мина през зоната за сигурност.

1/25 - Трагична първа обиколка за Куартараро, в която той потъна до 17-то място, докато Баная се движеше втори зад лидера Бедзеки. Мартин пък се смъкна до четвъртата позиция зад Милър.

2/25 -  Куартараро си върна едно от загубените места след като изпревари Ринс в спирането за третия завой.

3/25 - Милър изпревари своя съотборник Баная на третия завой. В същото време Бедзеки получи нареждане да загуби една позиция заради начина, по който премина през първия завой на състезанието.

4/25 - В третия завой Бедзеки изтърпя своето наказание и пропусна Милър пред себе си, но успя да застане пред Баная.

По-късно в обиколката движещият се на шестото място Лука Марини напусна състезанието след грешка в деветата крива. За него това е първо отпадане в кариерата в MotoGP.

6/25 - В третия завой Оливейра направи страхотна маневра, с която спечели две позиции, изпреварвайки Баная и Бедзеки. В спринта до четвъртия завой пък Бедзеки загуби място и от Баная. До края на обиколката тръгналият първи Бедзеки загуби още една позиция, този път от Марк Маркес в последния завой.

8/25 - Оливейра излезе начело със страхотна маневра в последния завой, но по-доброто излизане от кривата на Милър позволи на австралиеца веднага да си върне първото място. Двамата имаха аванс от близо 2.0 секунди пред Баная, докато Куартараро бе в дъното на топ 20.

12/25 - Четири тура след първия си опит за атака Оливейра отново се показа от вътрешната страна на Милър в спирането за последния завой, но този път португалецът се отказа от опита да завърши маневрата и остана на второто място.

14/25 - В третия си опит за атака срещу Милър Оливейра успя да излезе начело, отново в спирането за последния завой.

15/25 - Само няколко завоя по-късно Милър пробва да си върне първото място на третата крива, но Оливейра успя перфектно да парира атаката на своя съперник.

16/25 - По-малко от 10 обиколки преди финала Оливейра водеше с 0.5 секунди на Милър, който пък бе с 1.9 пред съотборника си Баная.

19/25 - Както и в Индонезия по-рано тази година Зарко започна да лети по пистата в последните обиколки на мокрото състезание. Французинът записа обиколка с 1.2 секунди по-бързо време от това на лидера Оливейра, който водеше с 0.3 на Милър. Разликата между Зарко и лидера бе 3.0 секунди.

20/25 - Марк Маркес пробва да изпревар Баная в спирането за последния завой, на както и при Оливейра по-рано, веднага загуби позиция на изхода от кривата. Точно зад двамата се движеше и Зарко.

21/25 - В осмия завой Зарко изпревари Марк Маркес с много агресивна, но и чиста маневра срещу шесткратния шампион.

Край на състезанието! Както и в Индонезия по-рано тази година Мигел Оливейра се ориентира най-добре от всички и спечели на мокрото. Втори в Тайалнд финишира Джак Милър, а подиумът допълни вторият пилот на Дукати Франческо Баная.

Снимки: MotoGP

Снимки: Gettyimages