Арда надигра Хебър и вгорчи дебюта на Владимир Манчев

Арда спечели с минималното 1:0 двубоя си с Хебър от 12-ия кръг на efbet Лига. Двубоят в Кърджали мина изцяло под контрола на домакините, които почти през цялото време атакуваха и търсеха повече победата. Единственото, от което Александър Тунчев може да бъде недоволен, са многото пропуски, които направиха неговите футболисти и които ги лишиха от по-изразителен успех. Все пак Светослав Ковачев успя да вкара попадение и да донесе трите точки на своя тим (16’), Двубоят бе първи между двата тима във футболния елит на България. Освен това Владимир Манчев направи официален дебют начело на “зелените”, който обаче със сигурност не се разви по начина, по който му се искаше.

Първото опасно положение дойде още 3-ата минута, когато Жуниор Палмарес опита късмета си от далечно разстояние. Хадим Ндиае, за когото това е първи двубой с екипа на Хебър, успя да избие.

В следващите минути домакините продължиха да бъдат по-активни в срещата, като отправиха нови два далечни изстрела, единият от които излезе в аут, а с другия стражът на Хебър успя да се справи. В 17-ата минута обаче Арда получи правото да изпълни пряк свободен удар, а зад топката застана Светослав Ковачев. Фланговият нападател отправи хубав и мощен изстрел, който прониза вратата на тима от Пазарджик - 1:0. Трябва обаче да се отбележи, че Хадим Ндиае можеше да бъде по-сигурен в намесата си, след като докосна топката, но не успя да я избие.

В 21-ата минута гостите можеха да изравнят. Мартин Михайлов свърши добра работа на фланга, напредна и центрира остро и успоредно на голлинията в наказателното поле. Кълбото стигна до далечната греда, където Венсан Марсел засече с първото си докосване, но Анатолий Господинов изби.

Последваха минути, в които двата тима не създаваха нищо интересно. Единствено в 32-ата минута Палмарес пое добре в наказателното поле на Хебър след избита топка от корнер и стреля, но в аут. До края на първото полувреме повече интересни чисти положения нямаше. Арда продължаваше да натиска, но така и не стигна до втори гол. Така момчетата на Александър Тунчев се оттеглиха само с едно попадение аванс на почивката.

Второто полувреме започна по начина, по който премина през по-голямата си част първото - с натиск и атаки на Арда. В 52-ата минута Тилев опита диагонален удар, но бе неточен. 120 секунди по-късно Ласана Н’диайе получи добре от Палмарес, с еленгантен финт се справи с Осира Корнел и от точката за изпълнение на дузпа стреля. И този път обаче топката премина над напречната греда.

В 56-ата минута Тилев получи хубаво извеждащо подаване, напредна и остана очи в очи с Хадим Ндиае. Българинът можеше да подаде на непокрития Ласана Н’диайе, който бе встрани от него, но реши да стреля, а това се оказа грешно решение, след като стражът на Хебър спаси. Последва добавка на Ковачев, която обаче също бе избита.

В 62-ата минута нова бърза атака остави Ковачев на чиста позиция сам срещу вратаря, но и този път Ндиае внимаваше и покри близкия си ъгъл. 2 минути по-късно домакините отново бързо си върнаха притежанието на топката и тя стигна до Палмарес, който се намираше пред наказателното поле. Офанзивният полузащитник видя, че стражът на Хебър е излязъл напред и се опита да го прехвърли с елегентно отиграване. За щастие на гостите обаче кълбото излезе в аут.

След нова поредица от атаки и положение Арда все още водеше само с 1:0. В 73-ата минута Светослав Ковачев се справи с противников футболист и остана очи в очи с Ндиае. Стражът на Хебър обаче бързо излезе напред до границата на пеналтерията и затвори нападателя, който се опита да премине покрай него, но не успя.

До края на мача домакините продължиха да натискат, но така и не стигнаха до ново попадение. Така тимът от Кърджали трябваше да се задоволи с минимална победа.

С този успех Арда се изкачва временно до 5-ото място с 20 точки. Хебър от своя страна остава 13-ти със 7 пункта, но рискува да падне дори по-надолу в таблицата. В следващия кръг тимът от Кърджали гостува на Ботев (Враца), а пазарджиклии приемат Локомотив (София) у дома.

АРДА 1:0 ХЕБЪР

1:0 Светослав Ковачев (17)

Стартови състави:

Арда: 1. Анатолий Господинов, 3. Умар Сако, 8. Милен Желев, 10. Светослав Ковачев, 17. Иван Коконов, 18. Ласана Н’диайе, 20. Деян Лозев, 24. Алес Петков, 33. Иван Тилев, 77. Илия Юруков, 97. Жуниор Палмарес;

Хебър: 22. Хадим Ндиае, 5. Мартин Михайлов, 28. Осира Корнел, 38. Хлеб Бухал, 27. Роберт Мазан, 10. Пламен Крумов, 3. Богомил Божуркин, 98. Георги Търтов, 97. Венсан Марсел, 77. Октай Хамдиев, 17. Арсенио Валпорт.

Снимки: startphoto.bg