България бе много близо до сензация срещу световните шампионки от Сърбия

България допусна втората си поредна загуба на Световното първенство по волейбол за жени в Нидерландия и Полша.

Във втората си среща от група "С" българките отстъпиха драматично с 2:3 (21:25, 25:22, 27:25, 21:25, 9:15) срещу световните шампионки от 2018 година и  бронзов медалист от последните Олимпийски игри в Токио 2020 Сърбия, въпреки че водеха с 2:1 гейма.

Селекционерът на българския отбор Лоренцо Мичели започна със състав: Лора Китипова, Елица Атанасийевич, Силвана Чаушева, Нася Димитрова, Мирослава Паскова, Мира Тодорова и либерото Мила Пашкулева.

Българските волейболистки поведоха на световните шампионки с 5:2 в началото на двубоя. "Плавите" обърнаха развоя на първата част след 5 поредни точки, последната дойде след отлична изява на Бранкица Михайлович - 6:8. Лоренце Мичели взе прекъсване за България. Националките изравниха при 10:10. Тиана Бошкович изведе Сърбия напред с 16:13. Лоренцо Мичели взе второто си прекъсване за първата част. Мираслава Паскова атакува от зона 4 по диагонала за 14:18. При 14:19 в игра за България се появиха Петя Баракова и Радостина Маринова. Ас на Мирослава Паскова - 16:19. Мира Тодорова атакува в центъра за 17:19. Националките намалиха до 19:20. Тияна Бошкович атакува безпроблемно от зона 4 - 19:21. Сърбия стигна до геймбол при 24:20. Силвана Чаушева намали до 21:24. Даниеле Сантарели взе прекъсване за "репрезентацията". Световните шампионки спечелиха първата част с 25:21

29 Мондиал 2022: България - Сърбия 2:3 🏐

Мирослава Паскова атакува успешно от зона 6 и равенство 3:3 в началото на втората част. Две поредни успешни атаки на Силвана Чаушева и България поведе с 5:3. Елица Атанасийевич атакува над двойна блокада за 7:6. мощна атака на Елица Атанасийевич и България поведе с 14:12. Мирослава Паскова атакува успешно от зона 4 за 15:15. Две поредни атаки на Силвана Чаушева и 19:17. Мира Тодорова направи 20:17 със страхотна единична блокада. Даниеле Сантарели взе прекъсване за Сърбия. ас на Мира Тодорова и 22:18. Даниеле Сантарели взе и второто си прекъсване. Тиана Бошкович атакува в аут и 23:20. Блокаут на Елица Атанасийевич изведе националките до геймбол при 24:21. Анна Бийелица отигра в атака за 24:22. Лоренцо Мичели взе прекъсване. Нася Димитрова атакува мощно в центъра и България спечели втората част с 25:22.

България поведе с 2:1 в началото на третата част след блокада на Лора Китипова. Елица Атанасийевич атакува мощно от зона 4 за 3:2. Националките успяха да запазят преднината си при 7:6. мощна атака на Мира Тодорова и 8:7. Нася Димитрова атакува от "краче" за 9:8. Страхотна единична блокада на Мира Тодорова и равенство при 12:12. Пайп на Елица Атанасийевич доведе до ново равенство 13:13. Националките успяха да поведат със 17:15. Лора Китипова пусна технично топката в полето на световните шампионки за 18:16. Българските волейболистки дръпнаха с 20:17. Даниеле Сантарели взе прекъсване за "репрезентацията". Елица Атанасийевич игра с блокадата за 21:18. Двоен блок спря атака на Силвана Чаушева и възстанови равенството при 21:21. Лоренцо Мичели взе прекъсване за националките. Мирослава Паскова изведе волейболистките ни до геймбол при 24:23. Сара Лазо успя да изравни при 24:24. "Краче" на Нася Димтрова и геймбол №3 за момичетата на лоренцо Мичели. Блокада спря атака на Елица Атанасийевич спря атака на Тияна Бошкович и България спечели третата част с 27:25.

Отлична атака на Силвана Чаушева даде преднина на България с 3:1 в началото на 4-ата част. Силвана Чаушева атакува по блокадата от зона 2 за 5:4. "Плавите" поведоха с 10:7, а Ларенцо Мичели взе прекъсване за България. Елица Атанасийевич отигра в атака над блокадата за 8:10. Единична блокада на Елица Атанасийевич - 10:10. Световните шампионки поведоха с 20:14. Лоренцо Мичели пусна в игра повечето ни резервни състезателки. Радостина Маринова намали до 15:20.  Ас на Радостина Маринова 19:23. Двойна българска блокада и 20:23. Даниеле Сантарели върна в игра Тияна Бошкович. Мария Йорданова атакува успешно то зона 4 - 21:23. Даниеле Сантарели взе прекъсване за "плавите". Световните шампионки спечелиха 4-ата част с 25:21.

Световните шампионки от Сърбия дръпнаха с 4:0 след атака на Анна Бийелица. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. "Краче" на Нася Димитрова донесе първата точка за България в тайбрека при 1:5. Силвана Чаушева успя да отиграе в атака - 2:5. Сръбската блокада заработи и "репрезентацията" поведе с 8:2. Мирослава Паскова атакува успешно по диагонала от зона 4 за 3:8. Единична блокада на Мира Тодорова - 4:8. Мирослава Паскова отигра отлично в атака - 5:9. Бианка Буша игра с блокадата и Сърбия поведе с 10:5. Елица Атанасийевич намали до 6:10. Ас на Бианка Буша и световните шампионки дръпнаха с 12:6. Лоренцо Мичели взе таймаут за България. Силвана Чаушева атакува от зона 6 за 7:12. Тияна Бошкович атакува в аут - 8:12. "Краче" на Нася Димитрова намали резултата до 9:12. Силвана Чаушева атакува в мрежата и Сърбия стигна до мачбол при 14:9. Саро Лозо донесе успеха на световните шампионки в тайбрека с 15:9 и в мача с 3:2 гейма.

На 29 септември в следващата си среща от Световното първенство България ще играе срещу олимпийските шампионки от Токио 2020 и бронзов медалист от Мондиал 2018 САЩ.

Най-резултатна за България стана Силвана Чоаушева с 18 точки (1 ас). Капитанът Елица Атанасийевич добави още 17 точки (2 блока).

Мира Тодорова се отличи с 13 точки (3 аса, 4 блока). Мирослава Паскова записа 12 точки (2 аса), а Нася Димитрова 10 точки (2 блока).

За Сърбия с 26 точки завърши Бианка Буша (2 аса, 4 блока). Тияна Бошкович добави 22 точки.