Фалстарт за България на Мондиал 2022

Националният тим на България стартира с поражение участието си на Световното първенство по волейбол за жени в Нидерландия и Полша.

Българките отстъпиха пред Германия с 1:3 (22:25, 25:21, 23:25, 21:25) в първата си среща от група „С“ на шампионата, играна в Арнем (Нидерландия).

Утре (26 септември) националките ще излязат срещу Сърбия от 17:00 часа във втория си мач на Световното първенство.

Сърбия загря за България с бърза победа над Канада

В групата са още отборите на САЩ, Казахстан и Канада. Американките вече стартираха с успех с 3:0 над Казахстан, а тази вечер първия си двубой играят и съставите на Сърбия и Канада.

24 Мондиал 2022: България - Германия 1:3 🏐

Волейболистките на Германия поведоха с 4:1 и 5:2 в началото на двубоя. Мощна атака на Силвана Чаушева и 5:7. Гергана Димитрова атакува мощно по диагонала от зона 4 за 6:7. Елица Атанасийевич изравни резултата при 7:7. България поведе с 8:7 след двоен удар на германките. Националките поведоха с 10:8. Момичетата на Витал Хейнен успяха да поведат отново при 15:14 и 18:17. Единична блокада на Елеца Атанасийевич и равенство при 19:19. Силвана Чаушева игра технично с блокадата и България поведе с 20:19. Нася Димитрова атакува в аут и Германия дръпна с 22:20. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Лина Алсмайер атакува в мрежата и националките изравниха при 22:22. Германия спечели първата част с 25:22.

Българските волейболистки поведоха с 2:0 и 3:2 след успешни атаки на Нася Димитрова. Нова технична атака на Нася Димитрова в центъра и 5:5. Ас на Нася Димитрова и 6:5 за България. Атака на Гергана Димитрова - 7:6. Ас на Силвана Чаушева и момичетата на Лоренцо Мичели поведоха с 8:6. България поведе с 3 точки при 12:9. Гергана Димитрова атакува отлично и България поведе със 17:13. Лора Китипова принуди германките да сгрешат и българките поведоха с 18:13. Витал Хейнен взе прекъсване за Германия. Елица Атанасийевич отигра технично в атака за 19:15. Блокада на Нася Димитрова и 20:15. "Краче" на Нася Димитрова направи резултата 22:18. Силвана Чаушева изведе националките до геймбол при 24:20. Страхотна блокада на Мира Тодоров донесе успеха на България във втората част с 25:21.

Германките дръпнаха с 5:0 в началото на третата част. Лоренцо Мичели побърза да вземе прекъсване за България. Двойна блокада намали до 2:5. Нася Димитрова атакува по блокадата за 3:6. Ас на Елица Атанасийевич и 4:6. Мира Тодорова атакува остро в центъра за 6:10. Пайп на Елица Атанасийевич - 7:10. Нов пайп на Елица Атанасийевич - 8:11. Ас на Мира Тодорова - 11:12. Хана Ортман атакува в аут и България изравни при 14:14. Страхотна двойна блокада на Нася Димитрова и Силвана Чаушева и националките поведоха с 15:14. Германките отново поведоха при 18:17. Лоренцо Мичели взе бърз тайм аут. Блокаут на Мира Тодорова и 20:21. Нася Димитрова намали до 21:22. Блокада на Елица Атанасийевич изравни резултата при 22:22. Германия измъкна третата част с 25:23.

Българските волейболистки поведоха убедително в началото на 4-ата част с 10:4. Успешна атака и ас на Силвана Чаушева доведе до 12:6. При 13:12 в игра за България се появиха в игра Мирослава Паскова и Петя Баракова. Елица Атанасийевич атакува категорично от зона 4 за 15:13. Блокада на Нася Димитрова и 16:13. Германските волейболистки дръпнаха с 21:16. Силвана Чаушева намали до 18:22. Блокаут на Силвана Чаушева - 19:23. Блокаут на Гергана Димитрова доведе до 20:23. Нова атака на Гергана Димитрова и 21:23. Витал Хейнен взе прекъсване за Германия. Камила Вайцъл атакува в центъра и донесе успеха на Германия в 4-ата част с 25:21 и в мача с 3:1 гейма.

Нася Димитрова стана най-резултатна за България с 20 точки (1 ас, 3 блока). Елица Атанасийевич добави 19 точки (1 ас, 4 блока). Силвана Чаушева се отличи с 13 точки (2 аса), а Мира Тодорова записа 7 точки (2 аса, 2 блока).

Лина Асмайер, Хана Артман (1 блок) и Камила Вайцъл (1 ас, 1 блок) записаха по 13 точки за Германия. Мари Шолцъл добави още 12 точки (6 блока).

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:3 (22:25, 25:21, 23:25, 21:25)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Силвана Чаушева 13, Елица Атанасийевич 19, Гергана Димитрова 6, Нася Димитрова 20, Мира Тодорова 7 - Мила Пашкулева-либеро (Мирослава Паскова, Петя Баракова, Мария Йорданова)
Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ
ГЕРМАНИЯ: Пиа Кестнер 4, Мария Шолцел 12, Камила Вайтцел 13, Лена Щигрот 6, Хана Ортман 13, Лина Алсмайер 13 - Ана Погани-либеро (Саския Хипе, Лаура Емотс, Кимбърли Дрюнок 3, Дженифър Яниска 3)
Старши треньор: ВИТАЛ ХЕЙНЕН.