Доминантен Милър спечели в Япония, Баная не завърши на „Мотеги“

Джак Милър направи едно невероятно каране и завоюва своята четвърта победа в кариерата в MotoGP и първа такава от Гран При на Франция миналата година, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Япония. Австралиецът стартира седми на „Мотеги“, но още в първите обиколки успя да си проправи път до челото на колоната.

Пилотът на Дукати направи силен първи тур, в който прогресира до третото място, след което последователно изпревари Брад Биндър и Хорхе Мартин в спирането на 11-я завой в съответно втората и третата обиколки. След като веднъж поведе Милър не погледна назад и наложи непосилно за своите съперници темпо.

На финала той завърши на цели 3.4, след като върна темпото във финалните метри, секунди пред бъдещия си съотборник в КТМ Биндър, който в началото на последния тур успя да изпревари Мартин в битката за второто място. За испанеца остана последната позиция на подиума, а топ 5 допълниха тръгналият първи Марк Маркес и вторият пилот на КТМ Мигел Оливейра.

Световният шампион Фабио Куартараро завърши състезанието на осмото място, зад Лука Марини и Маверик Винялес, но си тръгва доволен от Япония. Французинът прибави цели 8 пункта към своя аванс в битката за титлата с Франческо Баная, след като италианецът регистрира своето пето отпадане за сезона.

Пилотът на Дукати се движеше на деветото място в началото на последния тур, но опита твърде оптимистична атака срещу Куартараро в третия завой, но предната му гуми на го задържа и се стигна до неговото падане. По този начин за първи път от Гран При на Германия през юни той загуби точки от световния шампион в битката за титлата.

След падането на Баная топ 10 в Гран При на Япония допълниха Енеа Бастианини и Марко Бедзеки, а точки от старта на „Мотеги“ взеха още Йоан Зарко, Пол Еспаргаро, Алекс Маркес, Франко Морбидели и Кал Кръчлоу. На крачка от зоната на точките финишира Алейш Еспаргаро, чието състезание започна по кошмарен начин.

59 Състезание за Гран При на Япония в MotoGP

Испанецът трябваше да стартира шести, но заради проблем в електрониката не своя мотор се прибра в бокса в края на загряващата обиколка. Той успя да се качи на резервната си машина преди изгасването на светофарите и да се включи в надпреварата, но въпреки всичките си услия си тръгва с празни ръце от Япония.

До края на сезона в MotoGP остават само четири състезания, а преди тях Куартараро има преднина от 18 точки пред Баная и 25 пред Алейш Еспаргаро. На 49 пункта зад световния шампион е Бастианини, а победителят от днешното състезание Милър запазва петото си място в генералното класиране, но с пасив от 60 точки.

Битката за титлата в MotoGP продължава следващата неделя с надпреварата за Гран При на Тайланд, която подобно на Гран При на Япония не се проведе през последните две години заради пандемията от коронавирус.

Пълна хронология на състезанието за Гран При на Япония в MotoGP:

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Биндър, който от третата позиция на старта успя да поведе в спринта до първия завой.

1/24 - Мартин излезе начело в средата на първия тур, след един много силен старт и агресивни маневри срещу Маркес и Биндър съответно на трети и девети завой.

Алейш Еспаргаро имаше комшарно начало на състезанието, след като трябваше да влезе в бокса в края на загряващата обиколки, за да смени своя мотор. Куартараро и Баная се движеха осми и 11-ти след първата обиколка.

2/24 - Милър зае второто място, след като изпревари Биндър в спирането за 11-я завой.

3/24 - Милър изпревари и Мартин в битката за първото място, отново на 11-я завой. Мартин се опита да окаже съпротива на пилота на Дукати, но в крайна сметка австралиецът надделя в този дуел. Двамата бяха на над половин секунда пред Биндър.

4/24 - Бастианини опита атака срещу Баная в битката за 11-та позиция в 11-я завой, но заводският пилот на Дукати успя да парира атаката на своя бъдещ съотборник.

5/24 - Оливейра успя да се пребори с Биндър за третото място с перфектна маневра в деветата крива на "Мотеги".

6/24 - Зарко допусна грешки на пети и десети завои, които го смъкнаха от седмото до 13-то място само в рамките на една обиколка. Печеливши от тези неточности на пилота на Прамак Дукати бяха Куартараро и Баная, които се изкачиха с по едно място напред.

8/24 - Отпред в края на първата третина на състезанието Милър имаше аванс от близо секунда пред Мартин, като двамата се бяха откъснали на близо 2.3 пред Оливейра, Биндър и Марк Маркес, които бяха в група.

9/24 - В спирането за десетия завой Бастианини направи този път успешна атака срещу Баная и зае десетото място.

10/24 - Авансът на Милър много бързо достигна до 3.1 секунди, след като Мартин допусна грешка и загуби 1.5 секунди само в последния сектор на десетия тур.

11/24 - Бастианини продължи със своя прогрес от 15-та позиция на старта, изпреварвайки Пол Еспаргаро в спора за 9-то място в спирането за 11-я завой.

12/24 - Баная последва своя бъдещ съотборник и изпревари Пол Еспаргаро в спирането за първия завой на японското трасе.

14/24 - Винялес допусна грешка при преминаването на завои 1 и 2, която позволи на Марини да го изпревари в спора за шестото място.

16/24 - В края на втората третина на дистанцията авансът на Милър пред Мартин бе цели 4.5 секунди. На 1.9 зад испанеца се движеше Биндър, който неуловен от камерите си бе върнал третото място от съотборника си Оливейра и бе на 1.5 пред португалеца.

18/24 - Куартараро догони бившия си съотборник Винялес в битката за седмата позиция и започна да оказва преса над испанеца по-малко от 7 обиколки преди финала на надпреварата.

20/24 - Баная направи много агресивна атака срещу Бастианини в последния завой, след която се изкачи на деветата позиция, непосредствено зад Куартараро.

22/24 - Биндър догодни Мартин в битката за втората позиция, а отзад Марк Маркес атакува и изпревари Оливейра в спирането за деветия завой. Така пилотът на Хонда се изкачи на четвъртото място в домашното състезание на своя отбор.

24/24 - В началото на последната обиколка Биндър изпревари Мартин в първите два завоя. Голямата драмата обаче дойде в спирането за третата крива, където Баная пробва много агресивна и оптимистична маневра срещу Куартараро, но загуби сцепление в передната си гума и напусна състезанието.

Три завоя преди финала Марини пробва да се изкачи на петото място в спирането за 11-я завой, но Оливейра контраатакува и се класира в топ 5.

Край на състезанието! Джак Милър с първата победа от Гран При на Франция през 2021 година, втори и трети в състезанието в Япония завършиха Брад Биндър и Хорхе Мартин.

Снимки: MotoGP