Сърбия смачка Швеция с хеттрик на Митрович, всичко ще се реши в Осло

Сърбия изигра един от най-силните си мачове в последните години и разгроми с 4:1 Швеция в среща от Лигата на нациите. Съдия на двубоя в Белград беше Георги Кабаков. Александър Митрович поведе сърбите с хеттрик, а едно попадение добави Саша Лукич. По този начин "орлите" събраха 10 точки и настигнаха водача в група 4 на Лига "В" Норвегия. Това означава, че съдбата на първото място ще се реши в прекия дуел между двата тима в Осло във вторник. Сърбите се нуждаят от задължителна победа, а Норвегия ще вземе квотата за Лига "А" и при равенство.

Преди днешните мачове сърбите имаха теоретични шансове за първото място, които се увеличиха след загубата на Норвегия при гостуването на Словения. Скандинавците допуснаха пълен обрат на "Стожице" в Любляна и сърбите не само ги изравниха по точки, но имат и значително по-добра голова разлика. Ерлинг Холанд и компания обаче са лидери в подреждането благодарение на успеха си с 1:0 в Белград през юни.

Заради наказание от УЕФА сърбите и днес бяха подкрепяни от трибуните на стадион "Райко Митич" само от деца под 14 години. Селекционерът Драган Стойкович пусна в предни позиции Душан Влахович и Александър Митрович, а Филип Костич, Сергей Милинкович-Савич и Саша Лукич действаха в средата на терена. По фланговете се разчиташе на Андрия Живкович и Душан Тадич

Шведите излязоха с трима нападатели в лицето на Деян Кулушевски, Виктор Гьокерес и Емил Форшберг. В халфовата линия Ян Андершон се довери на Виктор Клаесон, Матиас Сванберг, Йенс-Лис Мишел Кажус и Лудвиг Аугустинсон.

Сърбия имаше надмощие в началните минути, а Исак Хиен получи ранен жълт картон за задържане на Влахович. В 14-ата минута тадич центрира от левия фланг, а Живкович се оказа непокрит, но от няколко метра прати топката над вратата. В ответната атака Кулушевски проби и подаде на Виктор Клаесон, който много технично преодоля Ваня Милинкович-Савич и даде преднина на "тре кронур".

Домакините обаче отговориха веднага. В 18-ата минута Живкович се реваншира за пропуска си с перфектно центриране към далечната греда, където Митрович показа умението си да играе с глава и възстанови равенството. Сърбите продължиха да притискат съперника и създадоха доста положения до средата на първата част. Секунди преди почивката Душан Тадич изпълни корнер, а Митрович пак скочинай-високо в наказателното поле и прати топката в мрежата за 2:1.

Със старта на второто полувреме в игра за Сърбия влезе Дарко Лазович, а в състава на Швеция се появи Кристофер Олсон. В 49-ата минута Митрович за трети път преодоля Робин Олсен, но първоначално попадението му беше отменено за засада. Последва преразглеждане на ситуацията с помощта на ВАР и Кабаков потвърди гола.

Шведите не знаеха как да реагират на развоя на мача, а защитата им не намираше начин да противодейства на разнообразните атаки на домакините. Влизането на Робин Куайсон и Антъни Еланга с нищо не помогна. В 70-ата минута Саша Лукич изненадващо стреля от ъгъла на наказателното поле и Олсен само изгледа полета на топката към вратата му - 4:1. Малко след това Митрович беше заменен, като накуцваше, докато излизаше от терена.

Последните минути преминаха спокойно за домакините, които се прибраха в половината си и не предприемаха никакви рискове. Швеция можеше да върне едно попадение, но Милинкович-Савич спаси удар на Йеспер Карлстрьом.

За "тре кронур" това е четвърта поредна загуба в турнира. Отборът е на дъното в групата с едва 3 точки и трябва на всяка цена да победи Словения у дома, за да се спаси от изпадане в Лига "C".

Снимки: Gettyimages