Милър пред Баная и Куартараро в първата тренировка в Япония

Джак Милър оглави класирането в края на единствената петъчна тренировка преди надпреварата за Гран При на Япония, която се завръща в календара на MotoGP след двугодишно отсъствие, породено от коронавирус пандемията.

Само една петъчна тренировка в Гран При на Япония

Австралиецът успя да направи обиколка за 1:44.509 в заключителните минути на сесията, която беше с продължителност от 75, а не стандартните 45 минути. На само 0.028 секунди зад пилота на Дукати се класира и неговият съотборник Франческо Баная, а топ 3 допълни лидерът в генералното класиране в кралския клас Фабио Куартараро, който бе с 0.049 по-бавен от Милър. Френският пилот на Ямаха води с 10 точки на Баная в спора за титлата преди състезанието на „Мотеги“ този уикенд.

Заемащият третата позиция в генералното класиране Алейш Еспаргаро (Априлия), който изостава със 17 пункта от Куартараро, завърши първата тренировка в Япония на четвъртото място, с пасив от 0.068 секунди спрямо лидера Милър. Петицата затвори Лука Марини от екипа на ВР46 Дукати, който бе с 0.136 по-бавен от победителя в сесията.

32 Петъчна тренировка преди Гран При на Япония в MotoGP

Позициите в топ 10, които дават право на директно участие във втората фаза на утрешната квалификацията, в края на първата тренировка се допълват от Марк Маркес (Хонда), Пол Еспаргаро (Хонда), Брад Биндър (КТМ), Мигел Оливейра (КТМ) и Маверик Винялес (Априлия). Първи извън десетката остана Йоан Зарко от Прамак Дукати, който бе със само 0.001 секунда по-бавен от Винялес.

Французинът бе един от тримата пилоти, които паднаха в заключителните минути на тренировката. Освен него на земята се озоваха още победителят от Гран При на Арагон миналата неделя Енеа Бастианини (Грезини Дукати) и Дарин Биндър (РНФ Ямаха).

Лошата новина и за тримата е, че прогнозите за времете буквално гарантират, че утре ще вали през целия ден, което няма да им позволи да подобрят своите резултати от днешната тренировка по време на втората подготвителна сесия. Самата тя ще стартира в 04:50 часа българско време сутринта и ще бъде с нормалната си продължителност от 45 минути.

Самата квалификация преди състезанието за Гран При на Япония в MotoGP започва в 09:05 часа сутринта с първата фаза на сесията за място. В 09:30 часа пък ще стартира и битката за позициите на първите четири редици на стартовата решетка в неделя.

Снимки: Imago I Снимки: MotoGP