Германия пречупи борбените черногорци по пътя към 1/4-финалите на ЕвроБаскет 2022

Националният отбор на Германия се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по баскетбол. Възпитаниците на Гордън Хърбърт задържаха натрупания си солиден аванс и елиминираха борбения състав на Черна гора с крайното 85:79 (19:10, 29:14, 19:26, 18:29) във втория осминафинален двубой през днешния ден, проведен в зала "Мерцедес-Бенц Арена" в Берлин.

В следващата фаза Бундестима ще се изправи срещу победителя от битката между Гърция и Чехия. По-рано днес Словения и Франция се превърнаха в първите два отбора, които си заслужиха места на четвъртфиналите на ЕвроБаскет 2022.

Домакините поставиха вихрено начало на срещата, като още след първите няколко минути игра авансът им докосна двуцифрените размери при 11:2. Черногорците отвърнаха на удара и съкратиха дефицита си, но впечатляващият старт на германците продължи и в крайна сметка преднината им се качи до 11 точки в откриващите секунди на втората част. Момчетата на Гордън Хърбърт изиграха блестящ втори период, в който напълно неутрализираха съпротивителните сили на съперника и в крайна сметка на полувремето резултатът бе 48:24 в полза на домакините.

Все пак успехът на германския тим не дойде лесно, тъй като през вторите 20 минути отборът на Бошо Радович показа съвсем различно лице и намери начин да стопи разликата. Черногорците губеха с 67:50 в края на третата четвърт, но в средата на последната част успяха да скъсят изоставането си на само пет точки при 69:64 след две поредни тройки на Кендрик Пери. Германия успя да удържи развихрилия се съперник, като Йоханес Тийман, Даниел Тайс и Маодо Ло възстановиха двуцифрената разлика между двата тима при 76:66.

Гостите обаче нямаха никакво намерение да се предават и показаха борбеност до финалната сирена, като кош на Владимир Михайлович направи резултата 80:77 при оставащи само 26 секунди до края. Веднага след това обаче Кендрик Пери извърши неспортсменско нарушение, а селекционерът Бошко Радович пък бе санкциониран с техническо такова. Маодо Ло и Денис Шрьодер не пропуснаха опитите си от наказателната линия и изведоха Германия до победата след 85:79.

Шрьодер завърши като най-резултатен за германците с 22 точки и 8 асистенции. Маодо Ло и Франг Вагнер реализираха по още 14 точки всеки.

Кендрик Пери приключи с 25 точки и 6 асистенции за Черна гора. Боян Дублевич вкара още 22 точки плюс 7 борби, Марко Симонович бе полезен с 13 точки и 9 овладени топки, а Владимир Михайлович наниза 12 точки.