Леклер зарадва тифозите с победа в квалификацията на „Монца“

За втори път в своята кариера Шарл Леклер спечели най-важната за Ферари квалификация в рамките на сезона във Формула 1, а именно тази преди домашната Гран При на Италия.

Монегаскът стигна до своя втори полпозишън на „Монца“ с време от 1:20.161, което той постигна в своя финален тур в днешната сесия. Втори в квалификацията завърши световният шампион Макс Верстапен, който бе с 0.145 секунди по-бавен от Леклер. Пилотът на Ред Бул обаче няма да заема втората си позиция на стартовата решетка, тъй като той е един от общо деветимата наказани пилоти този уикенд.

Ето кои са всички наказани пилоти преди квалификацията в Италия

Трети в квалификацията завърши вторият от пилотите на Ферари Карлос Сайнц, който бе с 0.268 по-бавен от своя съотборник. Испанецът обаче ще бъде отпратен в дъното на колоната и ще стартира 18-ти. Четвъртият от днешната квалификация Серхио Перес също е наказан, но с 10 места, докато петият Люис Хамилтън ще бъде със Сайнц в дъното на колоната.

Така от втората позиция утрешното състезание би трябвало да започне Джордж Ръсел, а на втората редица трябва да застанат Ландо Норис и Верстапен. Миналогодишният победител в Гран При на Италия Дениъл Рикардо, Пиер Гасли и Фернандо Алонсо допълниха първата десетка днес, като те ще започнат състезанието от позициите между пета и седма.

Първи извън топ 10 в днешната квалификация остана Естебан Окон, който бе с 0.068 секунди по-бавен от Гасли в спора за последното място в третата фаза на квалификацията, след много слаб трети сектор в решителния му тур. Освен него елиминирани след втората фаза на сесията за място бяха Валтери Ботас, Ник де Врийс, Гуаню Джоу и Юки Цунода, който дори не направи обиколки във втори сегмент.

Причина за това е фактът, че японецът ще стартира последен утре, а сред елиминирани след вторите 15 минути на квалификацията има още двама наказани. Това са Окон и Ботас, които ще бъдат санкционирани със съответно 5 и 15 позиции на стартовата решетка.

Аут още след първата фаза на квалификацията на „Монца“ днес бяха Никола Латифи, Себастиан Фетел, Ланс Строл, Кевин Магнусен и Мик Шумахер. От тях двамата пилоти на Хаас са сред наказаните пилоти този уикенд, като те ще стартират съответно 16-ти и 17-ти, пред Сайнц, Хамилтън и Цунода, които са отпратени в дъното на колоната.

Надпреварата за Гран При на Италия, 16-ти кръг за сезон 2022 във Формула 1, стартира утре в 16:00 часа българско време и ще може да бъде следена на живо със Sportal.bg.

Снимки: Imago