Блестящ Наполи направи на пух и прах Ливърпул

Наполи тотално надигра Ливърпул и го победи с 4:1 в първи мач от група А на Шампионската лига. Отборът на Лучано Спалети бе блестящ през първото полувреме, в което вкара три гола и пропусна дузпа. Пьотър Жиелински откри резултата в петата минута, а Ангиса удвои след половин час игра. Между двете попадения Виктор Осимен пропусна дузпа, която сам си изработи.

Осимен напусна терена поради контузия малко преди почивката. На негово място влезе Джовани Симеоне, който с едно от първите си докосвания направи резултата 3:0. Двата отбора си размениха по един гол в началото на втората част. Първо Жиелински се разписа, а след това Луис Диас отбеляза почетното попадение за мърсисайдци.

Наполи няма загуба от началото на сезона след отличния старт в Серия А и записа трета поредна победа над Ливърпул в Неапол. Лятното попълнение Хвича Кварацхелия пък изигра пореден много силен мач. Отборът на Юрген Клоп разочарова за пореден път този сезон. Освен проблемите в халфовата линия отборът днес бе трагичен в защита, а в тази зона се отличи негативно Джо Гомес, който направи две огромни грешки през първото полувреме и бе заменен на почивката.

Домакините стартираха вихрено и още след 44 секунди можеха да водят. Виктор Осимен бе изведен зад защитата, преодоля излезлия Алисон, но от малък ъгъл нацели гредата. Малко по-късно нападателят отново бе потърсен с дълго подаване, но този път вратарят на "червените" излезе навреме и изби топката. Атаките към вратата на гостите не спираха и в четвъртата минута се стигна до удар на Политано от добра позиция. Топката бе отклонена от ръката на Милнър и мина покрай вратата, но бе отсъдена дузпа, която Пьотър Жиелински реализира.

Ливърпул изглеждаше объркан и имаше сериозни проблеми в защита. Мърсисайдци правеха някакви опити да атакуват, но допускаха грешки в решителни моменти. Отбраната на "червените" за пореден път изпусна Осимен, той напредна и падна в наказателното поле след съприкосновение с Ван Дайк. Играта продължи, а нападателят лежеше на терена. При спирането на играта съдията отиде да види ситуацията на монитор и отсъди втора дузпа за домакините. Осимен застана зад топката и пропусна, като Алисон направи спасяване.

Пропускът от бялата точка спря за кратко устрема на Наполи и в следващите минути отборът на Юрген Клоп взе инициативата. Грешките обаче продължиха и в играта на гостите. Мохамед Салах не успя да спре топката, когато бе изведен отлично. Удар на Александър-Арнолд пък не затрудни особено Мерет.

Джо Гомес допусна две огромни грешки само в рамките на няколко минути. Първо топката му бе открадната от Осимен пред наказателното поле. Нападателят подходи с липса на егоизъм и подаде на Кварацхелия. Ударът на грузинеца бе избит пред голлинията от Ван Дайк. Втората грешка на Гомес обаче бе наказана. Този път той загуби топката от Кварацхелия. След това кълбото се озова в Ангиса, който направи двойно с Жиелински и прати топката покрай Алисон за 2:0.

След втория гол Ливърпул показа признаци на съживяване. Мерет отрази удар с глава на Ван Дайк, а Елиът не успя да засече по най-добрия начин центриране на Милнър. Малко преди почивката Осимен трябваше да напусне терена поради контузия. Нападателят, който бе под въпрос за мача, бе заменен от Джовани Симеоне. Малко след влизането си аржентинецът, който пристигна от Верона през лятото, ознаменува дебюта си в Шампионската лига с гол. Попадението дойде след великолепна работа на Кварацхелия, който развинти защитата на мърсисайдци.

За началото на втората част на терена се появи Жоел Матип, който замени трагичния Джо Гомес. Той можеше веднага да се разпише, след като засече центриране от ъглов удар, но Мерет спаси. Защитата на Ливърпул отново се пропука в 47-ата минута. Центриране на Симеоне намери Жиелински пред вратата. Алисон отрази първия удар на поляка, но нямаше как да се справи с втория.

Лиус Диас върна малките надежди на "червените" две минути след четвъртия гол. Колумбиецът се разписа с много хубав удар и това попадение вдъхнови гостите да търсят по-позитивен резултат. При следващата атака Диас отново стреля, но този път бе далеч от целта. Отново той бе близо до гол в 61-ата минута, след отправи силен удар с глава, който бе отразен от Мерет.

Клоп извърши тройна смяна и промени две трети от нападението. Той пусна в игра Нунес, Жота и Тиаго на мястото на Милнър, Фирмино и Салах, който изигра пореден разочароващ мач. Живецът в играта на мърсисайдци постепенно се изпари и Ливърпул сякаш прие поражението. В 77-ата минута Артур Мело направи дебют за гостите, след като влезе на мястото на Елиът.

НАПОЛИ - ЛИВЪРПУЛ 4:1
1:0 - Жиелински (5-д)
2:0 - Ангиса (31)
3:0 - Симеоне (44)
4:0 - Жиелински (47)
4:1 - Диас (49)

Снимки: Imago