Спартак (Плевен) се разправи с Монтана и излеза първи във Втора лига

Спартак (Плевен) успя да спечели гостуването си на Монтана с 2:0 в последния мач от 8-ия кръг на Втора лига. Въпреки че не владееха повече топката и не диктуваха събитията на терена, гостите успяха да постигнат своето, а в главно действащи лице за техния тим бе Васил Шопов. Халфът първо се отчете с асистенция при гола на Васил Божинов през първото полувреме (13’), а след това през втората част вкара хубаво попадение от дистанция (74’). С тази победа Спартак се качва върха във Втора лига, а домакините от Монтана едва за втори път през този сезон допускат повече от един гол в своята врата.

Двубоят започна равностойно, но домакините създадоха първа по-опасна ситуация след центриране от десния фланг в 4-та минута, като топката стигна до Даниел Пехливанов, но ударът му бе блокиран и топката излезе в корнер. В 11-ата минута Стефан Христов намери Боримир Карамфилов, който стреля от границата на наказателното поле, но Петър Петров улови.

Само 2 минути по-късно резултатът бе открит. При една от контраатаките Васил Шопов бе изведен зад гърба на защитата и остана сам срещу вратаря на домакините. Бившият футболист на ЦСКА 1948 обаче не предпочете да завършва сам, а чукна топката встрани към Васил Божинов, който на празна врата нямаше как да пропусне и вкара за 0:1.

В следващите минути домакините продължиха да владеят повече топката, но без да създават чисти голови положения. Въпреки че Монтана контролираше темпото, липсваше остротата в играта на отбора.

Гостите дори изглеждаха по-близо до отбелязване на втори гол, но отборът на Монтана оцеля на няколко пъти. В 38-ата минута дойде опасно центриране за домакините, а след рикошет топката почти стигна до играч в синьо, но страхотната намеса на Иван Бакалски запази нулевото равенство. Защитникът на Спартак се хвърли в краката на футболиста и взе топката чисто.

През второто полувреме домакините продължиха да държат повече контрол върху топката, но без да създават опасни положения. Постепенно Монтана наложи и своя натиск, но отново повечето удари бяха или блокирани, или в аут.

В 72-ата минута Шопов отново остана очи в очи със стража на Монтана и опита същото отиграване като при гола - с успоредно подаване към свой съотборник, който щеше да остане сам срещу вратата. Този път обаче защитник на “сините” успя да протегне крак и да спре паса, но топката се върна обратно в краката на Шопов. Опитният халф опита шут от малък ъгъл, но неточно.

2 минути по-късно гостите удариха за втори път своя противник. Отново главно действащо лице бе Васил Шопов, който този път успя да се разпише. Полузащитникът получи пас на границата на наказателното поле и с мощен изстрел от дистанция разстреля Петър Петров, за да покачи до 0:2.

В 84-ата минута Владислав Цеков засече добро центриране отдясно и вкара топката във вратата на Спартак (Плевен) с глава. Голът обаче не бе признат, тъй като нападателят на Монтана е бил в положение на засада при подаването към него. До края на срещата домакините продължиха да натискат своя съперник, но Спартак стоеше добре тактически и не остави шансове на своя противник. Така гостите се наложиха с 0:2.

В генералното класиране тимът от Плевен излиза първи с 16 пункта, колкото имат Струмска слава и Етър, но с по-лоша голова разлика. Монтана от своя страна се намира на осмото място с 12 точки.

МОНТАНА 0:2 СПАРТАК (ПЛ)

0:1 Васил Божинов (13)
0:2 Васил Шопов (74)

Стартови състави:

Монтана: 12. Петър Петров, 4. Мартин Сандов, 3. Иван Михов, 14. Димитър Буров, 5. Петко Ганев, 13. Йордан Йорданов, 15. Димитър Пройчев, 21. Румен Георгиев, 9. Мехди Уамри, 23. Даниел Пехливанов, 17. Бушентуф Идрисс Фудил;

Спартак (Плевен): 12. Богомил Цинцарски, 2. Димитър Калчев, 6. Виктор Иванов, 21. Валентино Макавеев, 16. Иван Бакалски, 19. Мартин Стоилов, 8. Клаубер Сантана, 10. Васил Шопов, 14. Боримир Карамфилов, 9. Стефан Христов, 11. Васил Божинов.