Драматичен сблъсък и истинско шоу донесоха радост на Лудогорец и сълзи на Левски

Шампионът Лудогорец спечели рекордна шеста Суперкупа на България след невероятно шоу за родните стандарти в много драматичен сблъсък срещу Левски. Отново рулетката на дузпите се оказа пагубна за "сините", които стигнаха до тях с гол в 92-ата минута на Келиан ван дер Каап за крайното 2:2. Преди това Георги Миланов даде аванс на по-добрия тим през първата част с хубав гол в 42-ата минута. Звездата Кирил Десподов първо изравни в 68-ата минута, а четири по-късно донесе обрат след точно изпълнена дузпа.  При равенството в редовното време нямаше продължение, а направо се прибегна към изпълнение на дузпи.

Там столичани отново показаха по-слаби нерви и отстъпиха с общ резултат 5:6. 17-годишният вратар Пламен Андреев хвана една дузпа, но другите тийнейджъри в състава на Станимир Стоилов - Марин Петков (18 години) и Асен Митков (17 години) не успяха да преодолеят Сержио Падт, който парира две дузпи и даде възможност на Оливие Вердон да се превърне в герой, донасяйки втора поредна Суперкупа на тима от Разград. 26-кратните шампиони на България останаха с три отличия от пет финала, като пропуснаха отлична възможност да завоюват своя трофей №60 в клубната си история.

Около 20 000 фенове на "сините" създадоха страхотна атмосфера по трибуните на стадион "Васил Левски"  от първата минута, като със своето присъствие вкараха срещата в историята, като най-посетеният финал в надпреварата.

53 Левски - Лудогорец I

"Орлите" имаха амбиция да спечелят пореден трофей през последните 11 години и излязоха с най-доброто. Серджио Падт бе под рамката в схемата 4-2-3-1, а Сисиньо, Оливие Вернод, Игор Пластун, и Антон Недялков бяха бранителите. Опорните халфове бяха Якуб Пиотровски и Мануел Кафумана, докато Каули Соуса, Бернард Текпетей и Кирил Десподов действаха зад Матиас Тисера.

Станимир Стоилов имаше сериозни проблеми в състава, като освен заради наказанието на най-добрия защитник Сонко Сундберг, не можеше да разчита и нападателя Билал Бари, който има здравословни проблеми и започна от пейката. Младият Пламен Андреев бе под рамката, докато Жереми Петрис, Килиен ван дер Каап, Хосе Кордоба и Цунами бяха четиримата бранители. Андриан Краев, Филип Кръстев и Георги Миланов бяха тримата халфове пред Роналдо, Уелтон и Илиян Стефанов, който водеше атаката. Именно той вкара победното попадение във финала за Купата на България срещу ЦСКА-София.

40 Левски - Лудогорец II

Двубоят стартира равностойно, а в петата минута Кордоба получи жълт картон. В 12-ата минута остро центриране на Уелтон не бе засечено от негов съотборник пред вратата, а секунди по-късно хубав пробив на Кръстев завърши с гол на Стефанов. Попадението бе отменено поради тънка засада на синия нападател, което беше потвърдено и от ВАР.

Последваха жълти картони на Вердон, Краев и Текпетей, което вдигна градусите по трибуните и напрежението върху Георги Кабаков.

В 28-ата минута "сините" бяха близо до гола, но първо гредата, а след това и Падт спасиха "орлите". Висока преса на столичани доведе до отнемане на топката в половината на "зелените", след което Миланов центрира топката рикошира в Недялков и се отби в гредата, а при добавката Кръстев от отлична позиция стреля с левия крак, но стражът на разградчани спаси.
Пиотровски и Сисиньо също получиха картони.

По-добрата игра на "сините" продължи в 40-ата минута Падт на два пъти спря футболистите на Стоилов пред гола. Вратарят първо плонжира изби удар на Роналдо, а след това Ван дер Каап бе спрян при добавката от два метра.

Минута по-късно обаче топката спря в мрежата на Лудогорец и трибуните избухнаха в радост. Георги Миланов получи топката от Роналдо и с удар от границата на наказателното поле вкара за 1:0.

Попадението съвсем стресна лудогорци, които се прибраха на полувремето заслужено с гол пасив.

На почивката Игор Тиаго и Рик Джонатан замениха Текпектей и Тисера. Веднага Тиаго бе изведен сам срещу вратаря, но Андреев спря тарана, а се оказа, че той е бил и в засада.

В 54-ата минута отлично изпълнение на Десподов, който прехвърли Цунами в наказателното поле, му позволи да стреля, но Андреев спаси. Пет минути по-късно младият вратар се хвърли в краката на връхлитащия сам срещу него Каули, който се опита да го преодолее, но и този път юношата на "сините" изби топката.

Уелтон при последвалата атака се размина с попадение.

Мъри Стоилов извади много активния Стефанов, а на негово място влезе Билал Бари. Буквално няколко секунди по-късно в 68-ата минута Недялков центрира отляво, а оставения непокрит Десподов изравни. Това шокира "сините", които допуснаха елементарна грешка веднага след това и вече губеха в резултата.

Ван дер Каап сбърка и позволи на Джонатан да му отнеме топката и да влезе в наказателното поле, където подаде на Тиаго, който първо бе спрян от Андреев, но при добавката стражът направи дузпа. Зад топката застана бурно освирквания Десподов. Националът запази хладнокръвие и вкара за 2:1 в 72-ата минута.

Ивелин Попов влезе за "сините" и това раздвижи креативността в атака. По-опитният тим обаче играеше със самочувствие предвид преднината си и не допускаше чисти положения пред своята врата. Асен Митков и Марин Петков замениха Миланов и Уелтон, а Спас Делев влезе вместо Десподов. Малко преди това Роналдо направи сериозен пропуск, а Петрис бе изпреварен от Падт.

Натискът на "сините" в даденото пет минутно продължение даде резултат и след меле пред вратата на Падт се стигна до равенство 2:2, а голмайстор бе Келиан ван дер Каап. Нидерландецът се възползва от грешка на Роналдо, който не успя да уцели топката и насочи коженото кълбо в мрежата в 92-ата минута.

Попадението взриви трибуните и скамейката на "сините", а в оставащите минути двата тима се опитаха да избегнат дузпите с победа в редовното време. Ентусиазмът бе голям в пълните сектори "А", "Б" и "В", като именно пред най-верните фенове на столичани трябваше да се изпълнят дузпите. Опитният Ивелин Попов пръв взе топката и даде предимство на своите, последва точно изпълнение на Каули, а след това пропуски на Петков и Джонатан. Младият нападател се опита технично да прехвърли Падт, но сбърка, 17-годишният страж на "сините" обаче моментално поправи грешката му.

Последваха точни изпълнения на Кордоба, Сисиньо, Бари и Тиаго. Изненадващо 17-годишният Митков застана да бие пета дузпа, като напрежението му дойде в повече и не успя да преодолее Падт, който хвана втората си дузпа в срещата. Така пред Вердон се откри възможност да донесе трофея за своя тим и той не сбърка за нещастие на Синя България.

Тези 20 000 фенове на Левски обаче трябва да бъдат доволни, тъй като в тима се вижда израстване и с показаното през първото полувреме срещу хегемона в България мечтите трябва да бъдат преследвани и да се вярва, че тази купа се размина със "сините", но сезонът е в самото начало и важните трофей се печелят през май.

Шампионът Лудогорец няма как да се впечатли от това отличие, разбира се, което е 19-ото в историята на "орлите". Той обаче демонстрира, че вече има сериозен респект от Левски, който видимо не е боксовата им круша, както бе предните 5-6 години. Дори напротив, след като "орлите" се радваха толкова бурно след спечелената купа пред своите около 60 фенове, които присъстваха в сектора за гостите. За тях тепърва предстоят битките с Рома, Бетис и ХИК в Лигата на конференциите, докато столичани вече с още по-голямо самочувствие ще гледат да трупат точки и да гонят лидери в първенството след изиграването на отложените мачове.

ЛУДОГОРЕЦ 2:2 ЛЕВСКИ
0:1 Миланов (42)
1:1 Десподов (68)
2:1 Десподов (72-д)