Везенков изведе България към успех в първия официален тест преди ЕвроБаскет 2022

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол постави безупречно начало на участието си в предварителните квалификации за ЕвроБаскет 2025. Селекцията на Росен Барчовски прие със самочувствие ролята си на фаворит и се справи без особени проблеми със съпротивата на Кипър, побеждавайки своя съперник с крайното 88:55 (19:15, 29:15, 16:11, 24:14) в зала “Арена Самоков”.

По този начин “лъвовете” излизат на първото място във временното класиране на своята група “F” с актив от 1-0. На второ място пък застава тимът на Португалия, който надигра Румъния в другия мач от групата. Трети и четвърти са съответно румънците и кипърците.

Следващият мач на българския отбор ще се проведе в неделя (28 август), когато тимът ни се изправя срещу Румъния от 19:00 часа в Самоков. Както е известно, остават броени дни до началото на ЕвроБаскет 2022, като на 1 август възпитаниците на Барчовски се изправят срещу световния шампион Испания в Тбилиси.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Александър Везенков и Дейвид Кравиш откриха резултатността за "лъвовете", които обаче се поддаваха на напрежението в първите няколко минути от срещата и допуснаха неприятни грешки в нападение, от които тимът на Кипър се възползва. Тройка на останалия свободен на нулевия ъгъл Никос Стилиану донесе първата преднина в мача на гостите при 4:5, а една атака по-късно отново той намери целта от далечна дистанция, този път през двама защитници пред себе си, за да направи резултата 4:8.

18 България - Кипър

"Лъвовете" отвърнаха не предизвикателството с два поредни точни изстрела зад дъгата на Иван Алипиев и Деян Карамфилов, като по този начин трикольорите си върнаха крехкия аванс при 12:10. Александър Везенков не успя да напипа правилния ритъм в стрелбата си в началото на срещата, но въпреки това борбеността в играта на националите си казваше думата и чрез първата си борба в нападение Деян Карамфилов успя да намери свободния Дейвид Кравиш под коша за нови лесни две точки - 14:10. Все пак кипърският тим не позволяваше на своя съперник да се измъква в резултата, като дистанцията се запази непроменена до самия край на първата четвърт - 19:15 в полза на България след кош в последната секунда на Дейвид Кравиш.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Българският отбор успя да постави оптимистично начало на втората четвърт. Селекцията на Росен Барчовски вдигна преднината си до седем точки след първите две минути и половина в игра в периода, след като първо Чавдар Костов бе точен от тройката, а след това и Васил Бачев се разписа на бърза атака след асистенция на Деян Карамфилов за 24:17. Упоритите състезатели на кипърския отбор нямаха намерение да се отказват лесно и след поисканото прекъсване от техния щаб успяха да смъкнат дистанцията отново до четири точки, преди успешна добавка на Емил Стоилов да възстанови аванса от шест в полза на "лъвовете" при 26:20.

Завръщането на Александър Везенков на паркета също оказа своето влияние, като благодарение на негов кош и фаул разликата достигна двуцифрените размери при 29:20. Емил Стоилов също излезе на сцената с четири поредни точки, като веднага след това именно той намери открития Станимир Маринов на тройката, като по този начин авансът на България достигна цели 14 точки при 36:22.

Мощна забивка от Везенков за 40:22 предизвика бурни аплодисменти от публиката в "Арена Самоков", като с течение на втората четвърт резултатността продължаваше да се покачва, въпреки че отборът на Кипър не стигаше до кой знае колко лесни ситуации за увеличаване на своя точков актив - 44:30 в полза на трикольорите. Соловият рецитал на звездата на Олимпиакос продължи до финалната сирена за първото полувреме, като след още четири поредни точки за Везенков разликата на голямата почивка сочеше 18 точки при 48:30 за България.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Националите отвориха стрелбището в началото на второто полувреме, като с по една точна стрелба от тройката се отчетоха Павлин Иванов и Чавдар Костов, които дадоха възможност на "лъвовете" да се сдобият с актив от над 20 точки при 54:32. В един момент обаче отборът на Кипър съкрати известна част от дефицита си, което принуди Росен Барчовски да вземе кратко прекъсване при 57:41.

Веднага след таймаута Чавдар Костов отговори с точен изстрел от далечно разстояние, за да приближи трикольорите отново до двайсетте точки преднина при 60:41. Александър Везенков продължаваше да прави голямата разлика в мача, като той вече имаше 24 точки в средата на третата четвърт, след като се разписа в още два поредни случая - 64:41 в полза на България. Това бяха и последните точки в неособено атрактивната трета четвърт, която бе спечелена от националите ни с 16:11.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Кипър вече не проявяваше кой знае какви съпротивителни сили, като това се доказа и от отбелязаните само две точки в актива на гостите от началото на последната четвърт. Националите ни не оставяха грам съмнение в превъзходството си на терена и успяха да вдигнат разликата в рамките на около 30 точки при 69:41.

На терена през първата половина от последната четвърт не бяха нито Емил Стоилов, нито Дейвид Кравиш, като селекционерът Росен Барчовски отново заложи на познатата схема с ниска петица. Двубоят вече се доиграваше, а "лъвовете" продължаваха да се забавляват на терена и да диктуват темпото на срещата - 79:52 при оставащи малко под четири минути до финалната сирена. До края на срещата не се случи нищо интересно, като в крайна сметка България извоюва първи успех в предквалификациите с крайното 88:55.

Александър Везенков завърши като най-резултатен за победата на България с 24 точки, 8 борби и 3 асистенции. Центърът Дейвид Кравиш наниза още 11 точки за само 13 минути, прекарани на терена.

Филипос Тигас бе над всички за Кипър с 20 точки. Никос Стилиану реализира още 11.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 9, Иван Алипиев 3, Чавдар Костов 9, Александър Везенков 24, Дейвид Кравиш 11 (Александър Янев 7, Васил Бачев 6, Емил Стоилов 6, Павлин Иванов 5, Алекс Симеонов 5, Станимир Маринов 5, Деян Карамфилов 3, Димитър Димитров)

КИПЪР: Филипос Тигас 20, Зайд Муоса 4, Роберто Мантовани 5, Никос Стилиану 11, Михалис Кумис (Константинос Симицис 5, Йоанис Янарис 5, Йоанис Пасиали 4, Христос Лойзидес 1, Панайотис Марку, Стефанос Илиадис, Яковос Пантели)

Снимки: Борислав Цветанов