С променена визия Барселона изигра блестящ двубой и загатна на какво е способен

Барселона постигна заслужена победа с 4:1 при гостуването си на иначе коравия съперник Реал Сосиедад в мач от втория кръг на Ла Лига. Навръх рождения си ден (34 г.) Роберт Левандовски вкара още преди изтичането на първата минута, но скоро след това баските изравниха чрез Александър Исак (6’). След това двубоят се завърза, за да се стигне до влизането в игра на Ансу Фати в средата на второто полувреме. В рамките на само четири минути талантливият нападател направи две асистенции към Усман Дембеле (66’) и Левандовски (68’), а малко по-късно и сам се разписа (79’), с което оформи крайния резултат.

Ключово за успеха обаче се оказа и решението на съдията още в 12-тата минута да не санкционира Дембеле за нарушение, което можеше да му струва червен картон. Тогава французинът нанесе удар в главата на съперников футболист, но не последва нищо.

Барса се показа и в по-странен вид откъм схема на игра. Чави заложи на трима в отбрана в лицето на Роналд Араухо, Андреас Кристенсен и Ерик Гарсия. Опитният Жорди Алба не попадна в стартовия състав, а излезлият вместо него 18-годишен юноша на клуба Алехандро Балде действаше като халф-бек и асистира на Левандовски още в 45-ата секунда за 1:0. Френки де Йонг, който отказва да напусне, зае мястото на наказания капитан Серхио Бускетс в халфовата линия. В атака също имаше една промяна в сравнение със състава от миналата седмица, като възстановеният Феран Торес беше предпочетен пред новото попълнение Рафиня

14 Реал Сосиедад - Барселона

Титуляр за домакините беше опитният Давид Силва, който действаше зад гърба на Александър Исак. От първата минута излезе и привлеченият от Реал Мадрид японец Такефуса Кубо, който е бивш играч и на Барса.

Двубоят стартира по перфектен начин за гостите, които поведоха след само 45 секунди игра. Тогава Балде напредна отляво и подаде към Левандовски, който засече с левия крак в мрежата за 1:0 за Барса. За поляка това е първо попадение за клуба през сезона.

Отговорът на Сосиедад обаче беше бърз и в 6-ата минута резултатът вече беше 1:1. Тогава Френки де Йонг загуби топката, след което последва контраатака, завършена от Исак. При удара имаше рикошет и в тялото на Ерик Гарсия.

Каталунците като че ли извадиха късмет в 12-тата минута, защото тогава Усман Дембеле удари с лакът в главата Муньос от тима на съперника, но изобщо не беше санкциониран.

В тези минути Барселона определено беше по-опасният тим и Феран Торес за малко да даде нов аванс на своите, но негов удар в 24-тата излезе в аут. В 27-ата обаче на Марк-Андре тер Стеген му се наложи да се намесва след шут на Микел Мерино

В заключителните минути на първата част и двата отбора пропуснаха шанс да поведат. В 44-ата Тер Стеген отрази удар на Давид Силва, а след това гостите на два пъти можеха да реализират.

Баските изпратиха топката в мрежата в 53-тата минута, когато Мендес центрира, но голът не беше зачетен заради засада на няколко футболисти на домакините, които влияеха върху решението на Тер Стеген.

Секунди след това Барса за малко да се възползва от грешна преценка на Аритц Елустондо, който сбърка при изпълнение на тъч. В крайна сметка Субелдия парира шута на Гави.

Пред вратарите продължи да бъде интересно и Мерино отново затрудни Тер Стеген, но и този път германецът спаси.

В 64-ата Чави направи двойна смяна, пускайки Рафиня и Ансу Фати. Двамата изиграха важна роля две минути по-късно, когато бразилецът подаде към испанеца, който продължи  към Дембеле, който с удар по диагонала даде отново аванс на Барса - 2:1.

В 68-ата "блаугранас" увеличиха преднината си до 3:1 след нова асистенция на Фати, като този път завършващия удар беше на Левандовски.

След третото попадение за Барса се появи и Жорди Алба, с което тимът се завърна към стандартната си постройка с четирима защитници. Гостите вече бяха решили всичко, но остана време да се разпише и Ансу Фати - 4:1. Той стори това в 79-ата минута след подаване на Левандовски.

Така каталунците вече имат 4 точки, докато Сосиедад остава с 3 пункта.

Снимки: Gettyimages