Евро 2024: Австрия - Франция

Баная се нареди до Стоунър, Куартараро ограничи загубите с второ място в Австрия

Франческо Баная стана едва вторият пилот, който печели три поредни победи за отбора на Дукати в MotoGP, след като спечели надпреварата за Гран При на Австрия. Така той се изравни с Кейси Стоунър, който постигна това на два пъти, веднъж през 2007 (САЩ, Чехия и Сан Марино) и веднъж през 2008 (Великобритания, Нидерландия и Германия) година.

Баная контролира напълно развоя на събитията на „Ред Бул Ринг“, като той поведе още в спринта до първия завой, след което трябваше да парира само една атака на своя съотборник Джак Милър, която дойде при преминаването на деветия завой в седмата обиколка. Тогава обаче австралиецът ошири твърде много кривата, което позволи на Баная веднага да си върне първото място.

След това той така и не бе притеснен и на финала завърши на половин секунда пред Фабио Куартараро. Световният шампион стигна до невероятното за Ямаха второ място в Австрия, след като заложи на твърдата предна гума, която му позволи да бъде много агресивен и бърз в последните обиколки, когато той изпревари Милър, който бе с мекия преден слик.

Австралиецът остана трети, въпреки че в началото на финалния тур бе атакува от Хорхе Мартин, който също бе с твърда предна. Испанецът обаче допусна грешка в първия завой и се озова на земята, след което се върна в състезанието, но финишира в дъното на топ 10. След грешката на Мартин Лука Марини от ВР46 Дукати се поздрави с четвъртото място, а топ 5 допълни Йоан Зарко.

Алейш Еспаргаро завърши шести, въпреки че през цялото състезание демонстрира ниско темпо, но грешките на пилотите пред него му позволиха да загуби само 10 точки от Куартараро в спора за титлата. Зад него финала пресякоха миналогодишният победител в Гран При на Австрия Брад Биндър, Алекс Ринс, Марко Бедзеки и Мартин, който затвори челната десетка.

Точки от надпреварата за Гран При на Австрия взеха още Фабио Ди Джанантонио, Мигел Оливейра, Маверик Винялес, Алекс Маркес и Андреа Довициозо, за когото това бе предпоследно състезание в кариерата в MotoGP. До финала на „Ред Бул Ринг“ освен първите 15 стигнаха още Пол Еспаргаро, Щефан Брадъл, Раул Фернандес, Лоренцо Савадори и Реми Гарднър. Карираният флаг не успяха да видят Франко Морбидели, Дарин Биндър, Такааки Накагами, тръгналият първи Енеа Бастианини и Жоан Мир, който напусна състезанието още в четвъртия му завой след непредизвикана грешка.

След края на 13-я кръг за сезона в MotoGP начело в генералното класиране остава Куартараро, който има актив от точно 200 точки и преднина от 32 спрямо Алейш Еспаргаро. Трети с пасив от 44 е Баная, който днес стопи още 5 пункта от пасива си спрямо Куартараро.

Сезон 2022 в MotoGP продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Сан Марино на пистата „Мизано“, на която миналата година Куартараро си гарантира своята първа титла в Гран При на Емилия-Романя.

ПЪЛНА ХРОНОЛОГИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО ЗА ГРАН ПРИ НА АВСТРИЯ:

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Баная, който още преди зоната за спиране за първия завой успя да изпревари Бастианини. Бастианини бе на път да загуби и второто място от Милър преди новия шикан, но успя да заеме вътрешната линия и да задържи австралиеца зад себе си.

1/28 - По-назад Мир допусна грешка и напусна състезанието още в четвъртия му завой.

1/28 - Баная водеше пред Бастианини, Милър и Мартин в края на първия тур, а зад тях Винялес изпревари Куартараро в последния завой в спора за петата позиция.

2/28 - Четиримата пилоти с мотори на Дукати в челото започнаха да се откъсват, като само след две обиколка техният аванс спрямо Винялес бе над секунда.

4/28 - Милър зае второто място, след като мина пред Бастинини на третия завой, въпреки че отново остана от външната страна. До края на обиколката Бастианини загуби и третата позиция от Мартин, след битка, която продължи няколко завоя.

5/28 - Още в началото на петата обиколка Бастианини си върна третото място от Мартин, след като спря по-добре от него за първия завой.

5/28 - Винялес допусна грешка в спирането за четвъртия завой, което позволи на Куартараро, Алейш Еспаргаро и Зарко да го изпреварят.

6/28 - Бастианини започна да пропада в класирането, най-вероятно заради повреди в спирачките на неговата машина. Заради този дефект италианецът се оттегли от състезанието.

7/28 - Милър направо първи опит да изпревари Баная, но отвори твърде много деветия завой, което позволи на италианеца веднага да си върне позицията.

10/28 - Баная и Милър бяха залепени един за друг, а на по-малко от половин секунда зад тях се движеше Мартин. На 1.3 секунди зад пилота на Прамак Дукати се движеше и световният шампион Куартараро.

14/28 - Марини и Винялес си спретнаха страхотна битка за шестата позиция в първия сектор на обиколката, в която победата след грешка на Винялес в спирането за шикана грабна Марини.

15/28 - Баная имаше преднина от половин секунда пред Милър, който пък бе на 0.4 пред Мартин. На по-малко от секунда зад испанеца се движеше и Куартараро, които от своя страна бе на 1.5 пред Алейш Еспаргаро.

17/28 - Мартин допусна грешка в спирането за шикана и го пресече, като това позволи на Куартараро да го изпревари в битката за последното място на подиума.

20/28 - Баная имаше аванс от секунда пред Милър, докато разликата между австралиеца и Куартараро бе само 0.4 секунди. Световният шампион водеше със секунда на Мартин.

21/28 - Само няколко обиколки след като изпревари Винялес, Марини се справи и с втория пилот на Априлия - Алейш Еспаргаро, който се смъкна до шестото място. Италианецът направи своята маневра след много по-доброто си ускорение на изхода от третата крива.

25/28 - Куартараро мина пред Милър с много агресивна маневра при преминаването на шикана, като този ход на световния шампион за малко не позволи и на Мартин да мине пред заводския пилот на Дукати.

26/28 - И Зарко успя да изпревари Алейш Еспаргаро, което смъкна пилота на Априлия до седмото място.

28/28 - При опит да изпревари Милър Мартин допусна грешка и падна в първия завой. Испанецът успя да се върне в състезанието, но на едва деветото място.

Край на състезанието! Баная стигна до своята трета поредна победа през 2022 година, а на само половин секунда зад него финишира Куартараро, който стигна до второто място на най-неудобното за Ямаха трасе в календара на MotoGP. Тройката в Гран При на Австрия допълни вторият заводски пилот на Дукати - Джак Милър, за когото това е второ поредно трето място, след това във Великобритания от преди две седмици.

Снимки: Gettyimages