Александър Усик защити шампионските си титли на Международната боксова федерация, Световната боксова организация и Световната боксова асоциация с разединено съдийско решение срещу Антъни Джошуа - 115:113, 113:115, 116:112.
Саудитска Арабия и цял свят станаха свидетели на един от най-вълнуващите двубои в тежка категория, в който и двамата бойци предложиха невъобразимо високо темпо през всичките 12 рунда.
Джошуа не можа изцяло да разгърне потенциала си на по-грамадния от двамата гладиатори, но имаше достатъчно много силни моменти в срещата, за да наелектризира публиката. Усик пък се справи до голяма степен по същия перфектен начин, както в първия сблъсък, като трябваше да преодолее сериозни неприятности в началните рундове.
И двамата бойци заслужават огромно възхищение за изключителното ниво на броя на размените и опитаните удари, както и цялостното темпо на битката. Те изглеждаха сякаш са в лека категория, а не по над 100 кг, като отново невероятната кондиция на Усик се оказа решаваща за накланяне на везните в негова полза. AJ се опита да надделее, но не се справи с типично за по-тежкия боксьор газене на съперника, с изключение на два-три рунда. Това се оказа недостатъчно за победата и заслужено, макар и с малка разлика, Украйна празнува своя неоспорим шампион.
Галавечерта в град Джеда започна с българска победа на Трайчо Герогиев с разделено съдийско решение срещу сина на местен милиардер и известен инфлуенсър.
Трайчо Георгиев победи богаташкия син в Саудитска Арабия
Преди основната битка между Джошуа и Усик се проведе претендентски дуел за титлата на Международната боксова федерация в тежка категория и Филип Хъргович с противоречиво единодушно съдийско решение надделя над Джилей Джанг. Така хърватският боец ще може да се бие срещу настоящия шампион на IBF за възможността да му отнеме короната в бъдеще.
Първи рунд
Въпреки че може да се каже, че Джошуа е по-голямата звезда и по-популярният боец, уважителният протокол беше спазен и британецът излезе първи на ринга, отдавайки почит на настоящия носител на шампионските пояси.
Публиката в саудитския град Джеда като че ли повече ръкопляскаше и вдигаше шум за Джошуа, отколкото за Усик, но и той бе посрещнат топло при театралното си излизане на ринга. Легендарното американско конференсие Майкъл Бъфър пък натърти, че той представлява "суверенната" държава Украйна.
Джошуа застана моментално в средата на ринга, а Усик с десен прав опитваше да го заплаши и да измери дистанцията, макар и без нито един от двамата да не предприемаше сериозна атака в първата половина на рунда. Украинецът отново се движеше много разнообразно и пъргаво, което изглеждаше, че затруднява британския съперник в пласирането на водещите леви прави. Джошуа все пак уцели два пъти тялото на противника си и индикира, че си е научил урока от първия им двубой, но пък Усик нанесе най-доброто си попадение с десен прав отдолу нагоре право в лицето на англичанина. В първия рунд не се случиха кой знае колко паметни събития, но беше интересно да се отчетат тактическите решения на боксьорите.
Втори рунд
Джошуа започна да се движи настрани и да демонстрира малко повече от темпото, за липсата на което е бил критикуван постоянно в кариерата си. Той отново пласира хубаво ляво кроше в тялото и добави още едно добро попадение в главата на съперника, който не спираше да се снижава и да се движи наляво-надясно. След 2 изминали минути от рунда дойде ред и за Усик да нанесе точен десен прав в лицето на противника, но още нямаше следа от опит за удар с лява ръка. Джошуа отново нарани тялото на украинеца, този път с дясно кроше, което може би наклони везните в негова полза поне за този сегмент от сблъсъка.
Трети рунд
Двамата започнаха по-отчетливо да правят размени с високо темпо, макар и да не записваха кой знае какви тежки попадения. Джошуа реагираше с кроше в тялото на всички комбинации, които Усик опитваше пред лицето му. Битката продължаваше да се развива предимно в средата на ринга и никой не успяваше да наложи преимущество по отношение на териториалното разпределение. Британецът като че ли отново бе избрал да "танцува" с противника си, което беше грешна тактика в предишния им сблъсък. Добро дясно кроше на Джошуа беше контрирано с хубав десен прав на Усик в самия край на рунда, след който на AJ му казаха, че води с 3-0 съдийски гласа.
Четвърти рунд
Усик първи опита да скъси дистанцията в рунда, но се стигна единствено до кратък клинч. Сякаш украинецът напипа вярното разстояние и ъгли за бързите си прави удари, нищо че все още не можеше да се похвали с някакво сериозно поражение с тях. Джошуа стоеше стабилно с движението на краката си в средата на ринга, но по отношение на агресивността изоставаше в този рунд. Дясно кроше в лицето му от страна на съперника наклони везните в съдийските карти и вероятно за първи път в мача шампионът отчетливо спечели 3-минутен сегмент от битката.
Пети рунд
Усик започваше сякаш да се чувства все по-уверено на ринга в движенията и ескиважите си, като правеше леки попадения със скоростните си десни прави. Дистанцията определено изглеждаше по-добра за шампиона, докато Джошуа съвсем намали броя на опитаните водещи леви прави и десни удари. 45 секунди преди края британецът отново пробва единичен десен ъперкът без подготовка и не сполучи, а вместо това украинецът пласира ляв прав в целта. С изключение на повечето притискане към въжетата на противника, Джошуа нямаше с какво да се похвали и в петия рунд.
Шести рунд
Джошуа най-после нанесе ново ляво кроше в тялото и записа някакъв успех, а от ъгъла не спираха да го окуражават да пуска двоен ляв прав, което обаче изобщо не се случваше. Все пак, британецът се постара доста повече да заплаши противника си, макар и да не пласира чисто всичките опитани комбинации. За всеки усетен удар Усик се грижеше да нанесе два-три ответни с класически пускания на юмруците при високо темпо. За разлика от предишните два рунда обаче имаше основания да се присъди 10-9 в полза на претендента.
Седми рунд
Усик правилно усети, че е изостанал по отношение на агресията в предните 3 минути, като се впусна в предни позиции с желание за бързи комбинации, но не пласира нищо съществено. Джошуа обаче не можеше да се похвали с нищо освен по-голям брой удари в тялото, в сравнение с целия предишен дуел, само че украинецът се постара да навакса изоставането си в този компонент с няколко поредни добри попадения. На гонга отново остана впечатлението, че битката се развива по-скоро по вкуса на шампиона, отколкото на претендента.
Осми рунд
Джошуа най-после започна да натиска напред и пласира две прекрасни десни крошета в тялото, а Усик правилно се отбраняваше с поредица от десни и леви прави. Шампионът обаче бе принуден да обикаля в близост до въжетата и да се пази от заплашителната дясна ръка на претендента. Комбинация от три ъперкъта в тялото на противника маркира може би най-добрите моменти за Джошуа в целия мач досега. Двамата се впуснаха в неточни размени на крошета в главата и гонгът дойде при най-високото качество на офанзивни маневри. В този рунд сякаш британецът имаше предимство по отношение на точкуването.
Девети рунд
Джошуа вече започваше да се стреми единствено към крошета в тялото, но и Усик опитваше да отговори подобаващо със същото. Украинецът загуби концентрация и получи ляв прав в лицето, а и потърси клинч, за да се предпази от още поражения. Движението на шампиона не бе толкова плавно и британецът усети това, за да почне да натиска с тяло и с движение напред. Канонада от крошета и ъперкъти в актива на Джошуа наелектризираха публиката и поставиха в беда украинеца, който вече единствено се пазеше. Още един чудесен десен ъперкът на AJ приключи най-доминантния рунд в негова полза и в двата мача досега.
Десети рунд
Усик много добре отчете, че е бил разпилян в предишните 3 минути и съсипа от бой съперника си в началото на следващия рунд, като дори може би нанесе повече и по-разнообразни попадения в лицето на съперника. Дясната ръка на украинеца много лесно намираше целта срещу скования Джошуа, но секунда по-късно прекрасен контриращ десен прав от страна на претендента разклати шампиона. Усик бързо се освести и пласира ляв ъперкът и принуди опонента си да се отпусне на въжетата в последните секунди, което индикираше, че британецът няма никакви останали сили. Еднакво доминиращ рунд в полза на олимпийския шампион от Лондон 2012 в сравнение, който обаче остави сериозни въпросителни за кардиото на съперника.
Единадесети рунд
Страхотно дясно кроше в главата на противника повдигна духа на украинските фенове, а Усик не спираше да обикаля пъргаво и да се прицелва. Джошуа контрира с хубав удар в тялото, но все още изглеждаше като изцедил силите си в предишните два рунда. Три поредни успешни десни прави на украинеца като че ли му осигуриха успеха в мача, защото усещането беше, че британецът се нуждае от късметлийски нокаут в самия край.
Дванадесети рунд
Джошуа усещаше, че ще трябва да предложи нещо наистина специално за завършек на битката, но Усик не отстъпваше с контриращите си комбинации от леви-десни прави дори когато беше край въжетата. Хубавият десен прав от страна на британеца наистина намери целта в средата на рунда, но не последва нищо като допълнение на атаката. Клинчовете също започнаха да се увеличават в последните секунди, а шампионът не спираше да се отбранява с водещата си ръка, което неутрализираше до голяма степен точността на претендента. Така с изцедени до край сили и двамата посрещнаха последния гонг без особена увереност в решението на съдиите край ринга.
С 2-1 съдийски гласа все пак Усик беше определен за победител и запази шампионските си пояси.