Грешки в ключовите моменти лишиха Григор от престижна победа

Григор Димитров отпадна във втория кръг на "Мастърс" турнира в Монреал след загуба от Алекс де Минор с 6:7(4), 5:7. Най-добрият български тенисист изигра добър мач, но в най-важните разигравания съперникът му беше по-стабилен и изтръгна победата. Следващият съперник на австралиеца ще е неговият сънародник Ник Кирьос, който елиминира с 6:7(2), 6:4, 6:2 водача в световната ранглиста Даниил Медведев.

Това е втори успех за Де Минор срещу Димитров в третия двубой помежду им. През 2019 година на осминафиналите на US Open българинът спечели със 7:5, 6:3, 6:4, но година по-късно Алекс взе реванш на полуфиналите в Антверпен със 7:6(4), 6:7(3), 6:4.

Григор започна уверено и спечели откриващия гейм. Българинът пласира няколко дълбоки форхенда, които Де Минор не успя да върне. Де Минор също нямаше проблеми при първото си подаване, макар че допусна една двойна грешка. Третият гейм беше по-оспорван, но Димитров го приключи в своя полза с мощен сервис по правата.

При 2:1 и 30:30 българският тенисист имаше шансове да потърси пробив, но сбърка два поредни бекхенда. Той обаче продължи да сервира все така стабилно и отново излезе напред в резултата. Подобно на него, Де Минор също беше убедителен при подаванията си, разчитайки най-вече на прецизни удари от дъното на корта.

Бързината на австралиеца му помагаше да остава в разигравания, в които инициативата беше изцяло на страната на Димитров. Родният тенисист обаче намираше верните решения в повечето случаи. Напрежението постепенно се покачваше, а никой от двамата не успяваше да стигне до точка за пробив.

Деветият гейм беше най-силният до момента за Григор. Де Минор връщаше всичко, но българинът методично го притискаше и не му даде нито една точка. Сервирайки за оставане в сета, австралиецът вкара няколко добри сервиса и отново изравни - 5:5. В следващия гейм Димитров поведе с 30:0, преди да сгреши лесно воле на мрежата. Това обаче не го разконцентрира и с помощта на два перфектни начални удара той си осигури тайбрек. В него Григор започна по-добре и поведе с 4:2, а дори пропусна да направи втори мини пробив. Вместо това, Де Минор стигна до два сетбола и реализира още първия от тях.

Българинът бързо забрави негативните емоции с ранен пробив във втория сет. Той беше улеснен от Де Минор, който предаде подаването си с двойна грешка. За съжаление, пробивът много бързо беше върнат. Григор изостана с 0:40, успя да изравни, но не и да направи пълен обрат в гейма.

В следващите минути сервиращите доминираха. При 2:3 Димитров се вкара в неприятности, като загуби първите три точки, но показа характер и изравни резултата в сета. Направи го след 6 отразени точки за пробив. Следващият гейм, в който българинът сервира, бе значително по-лесен за него - 4:4.

Съперниците вдигнаха нивото на представянето си с наближаването на края на сета. Деветият гейм се превърна в истинска драма, но Димитров не използва възможностите си и Де Минор оцеля. Нашият тенисист обаче бързо изравни за 5:5, след което и Де Минор спечели безпроблемно подаването си. Това означваше, че Григор трябва да сервира за оставане в мача. Този път българинът не се справи и след 2 часа и 4 минути игра напусна корта победен.

Снимки: Gettyimages