Баная задържа вдъхновения Винялес за четвърта победа през сезона в MotoGP

Франческо Баная спечели своята втора поредна и общо четвърта победа за сезона в MotoGP, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Великобритания. По този начин италианецът стана осмията различен победител в последните осем издания на британската надпревара.

Пилотът на Дукати поведе в състезанието малко след неговата среда и дори успя да се откъсне пред своя съотборник Джак Милър. В последните три обиколки обаче и двамата трябваше да се борят с Маверик Винялес, който успяваше да поддържа много високо темпо.

Представителя на Априлия се справи с лекота с Милър в 18-я от общо 20 тура при преминаването на завоя „Вилидж“ и за по-малко от обиколка настигна и лидера Баная. Отново на „Вилидж“ Винялес направи опит да атакува и Баная, но италианецът се защити перфектно. След това пилотът на Априлия допусна две леки грешки на „Копс“ и „Стоу“ в последната обиколка, които не му позволиха да пробва втора атака за първото място.

Все пак той се класира на второто място, което за него е втори пореден подиум, след третата позиция в Нидерландия в края на юни. Тройката във Великобритания допълни вторият пилот на Дукати Милър, а в топ 5 попаднаха още и пилотите на Грезини Дукати и Прамак Дукати Енеа Бастианини и Хорхе Мартин.

Мигел Оливейра от КТМ направи ново силно състезание, в което прогресира с седем позиции, за да финишира шести. Едва седми остана Алекс Ринс, който имаше много силна първа половина, в която успя да стигне до челото от четвъртата редица на старта. Във втората половина на дистанцията обаче пилотът на Сузуки пропадна в класиране, след като видимо изпитваше проблем с износването на своите гуми.

Осми и девети завършиха двамата лидери в шампионата Фабио Куартараро и Алейш Еспаргаро, които трябваше да се справят с различни проблеми днес. Куартараро заложи на рисковата стратегия с гуми софт и медиум, които му помогнаха на старта, за да компенсира за наказанието си от „Ассен“, което той си заслужи след удар именно с Еспаргаро.

И той като Ринс обаче започна да губи темпо във финалните обиколки и дори за малко да загуби и осмата позиция от Еспаргаро. Вторият пилот на Априлия участва в днешното състезание с огромни болки в глезените, след зловещото си падане във вчерашната четвърта свободна тренировка. Все пак той огриничи максимално щетите в битката за титлата, в която той загуби само една точка от Куартараро.

Точки в надпреварата за Гран При на Великобритания взеха още Марко Бедзеки, Брад Биндър, Лука Марини, Такааки Накагами, Пол Еспаргаро и Франко Морбидели. Тръгналият първи Йоан Зарко не завърши, след като за пореден път допусна непредизвикана грешка докато води в състезание от MotoGP. Неточността на французина дойде на завоя „Вейл“ в една петия тур на състезанието.

В генералното класиране след 12-я от общо 20 старта за годината начело със 180 точки продължава да бъде Куартараро, втори със 158 е Алейш Еспаргаро, а тройката със 131 затваря днешния победител Баная.

Битката за титлата в MotoGP през 2022 година ще продължи след две седмици с надпреварата за Гран При на Австрия на пистата „Ред Бул Ринг“.

Снимки: Imago