Барселона си напомпа самочувствието с успех над Реал Мадрид

Отборът на Барселона си напомпа сериозно самочувствието с победа с 1:0 над големия съперник Реал Мадрид в двубой, част от предсезонната подготовка и на двата тима в САЩ. Победното попадение за каталунският гранд отбеляза едно от новите попълнение - Рафиня, в 27-ата минута. Двубоят бе част от Soccer Champions Tour 2022 и се изигра пред многобройна публика в Лас Вегас.

Въпреки голямото съперничество и почти враждебност между Реал и Барса, това далеч не беше първият приятелски мач, който те изиграха помежду си. До момента двата тима имаха общо 33 демонстративни или приятелски срещи, като първата е била през далечната 1906 г., а последната е през 2017 г.

Двубоят бе интересен и заради дебюта на полския нападател Роберт Левандовски с екипа на Барселона след трансфера му от Байерн (Мюнхен). Той стартира от първата минута. Реал Мадрид пък не може да разчита на основния си голмайстор Карим Бензема, както и на Дани Карвахал.

Двубоят започна с по-активна игра на каталунците, като Роберт Левандовски опита късмета си още в първата минута, но не затрудни Тибо Куртоа. В 8-ата минута Ансу Фати се откъсна напред, но се засуети пред наказателното поле и опасността премина. Барселона контролираше играта и в първия четвърт час стражът на каталунците Марк-Андре тер Стеген нямаше почти никаква работа. В 18-ата минута обаче се стигна до най-чистата възможност за гол и тя се откри пред Реал Мадрид

Федерико Валверде пое една отскочила топка пред наказателното поле и със силен удар я отправи към вратата, но тя срещна гредата. Отговорът на Барселона беше мигновен, но Фати от десетина метра пропусна. В 26-ата минута новото попълнение на Реал Антонио Рюдигер видя възможност да стреля и се възползва, но му липсваше точност. Само минута по-късно се стигна до откриване на резултата в полза на Барселона. Едер Милитао сбърка в защита, топката попадна у Рафиня (Рафаел Диас), който със страхотен удар я насочи в мрежата зад Куртоа.

Малко по-късно Левандовски беше близо до втори гол за Барселона, но ударът му беше блокиран от Дейвид Алаба.

Началото на втората част беше подобно на първите 45 минути, въпреки множеството извършени смени от страна и на двамата треньори. Каталунците притиснаха своя съперник от първата минута и стигнаха първи до опасно положение пред вратата на Реал, след като удар отправи влезлият като резерва Пиер-Емерик Обамеянг.

В 59-ата минута Реал Мадрид изгради отлична комбинативна атака, завършила с неточен удар от близка дистанция на Марко Асенсио. В средата на второто полувреме Барселона създаде нова опасна ситуация, в чиято основа беше Усман Дембеле. В 72-ата минута Алваро Одриосола беше изведен по крилото, но прекали с финтовете и опасността отмина. Само минута по-късно Франк Кесие можеше да удвои за Барселона от удобна позиция, но Куртоа улови топката.

Пет минути преди края пред Дембеле се откри отлична възможност за гол, но Куртоа отново се оказа последната преграда, като отрази удара му.

В самия край на срещата Мариано пропусна да изравни за Реал. Последваха две силни положения за Барселона, но резултатът остана непроменен.

Реал Мадрид - Барселона 0:1
0:1 - Рафиня 27

Реал Мадрид: Куртоа, Милитао, Алаба, Рюдигер, Азар, Валверде, Васкес, Чуамени, Винисиус Жуниор, Родриго, Камавинга.

Барселона: Тер Стеген, Араухо, Бускетс, Педри, Фати, Кристенсен, Алба, Рафиня, Ерик, Гави, Левандовски.