Очаквайте в 15:00: Писателят Иво Иванов за трансфера на Везенков и впечатленията му от Евро 2024

"Лъвчетата" с втора поредна победа на Европейското

Младежкият национален отбор на България по баскетбол продължава с безгрешното си представяне на Европейското първенство в Дивизия “Б” в Тбилиси. Възпитаниците на Георги Младенов записаха втората си поредна победа в група “C”, след като надиграха Унгария със 73:54 (17:15, 12:16, 18:7, 26:16). “Лъвчетата” отново впечатлиха с представянето си през второто полувреме, в което фактически демонстрираха, че са по-класният от двата отбора на терена.

Така българският отбор запазва първата си позиция в групата с баланс от 2-0, докато Унгария остава на последна позиция с 0-2. Следващият мач на националите ни, а и последният от груповата фаза, е срещу ирландците в сряда от 15:45 часа.

Както и в първия мач срещу Латвия, така и днес "лъвчетата" бяха доста колебливи с представянето си в офанзивен план през първото полувреме. Националите ни обаче излязоха преобразени след 15-минутната почивка и благодарение на силна серия в началото на третата четвърт вдигнаха разликата до двуцифрените размери, запазвайки я до самия край на срещата.

България U20 с мечтан старт на Европейското в Грузия

Отборът на България U20 грабна цели 54 борби, 20 от които в нападение, като записа 21 асистенции на сметката си срещу само 9 за унгарците. Проблематични за "лъвчетата" изглеждат показателите при грешките в нападение и стрелбата от наказателната линия. Днес селекцията на Младенов извърши цели 22 неточности в офанзивен план, а освен това стреля 45% от линията (5/11).

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят между двата тима започна на доста високи обороти, като в откриващите минути унгарците показваха зъби и дори успяха да се сдобият с аванс от пет точки при 4:9. Българският тим обаче се реабилитира след по-трудното начало и отвърна с мощна серия от 8:0, като по този начин "лъвчетата" се озоваха напред при 12:9. Тройка на Лъчезар Тошков помогна на националите ни да поведат с четири точки при преполовяването на първата част, но и също така да пропуснат няколко нелоши възможности да увеличат преднината си до по-сериозни размери.

Георги Герганов: Силите ни са безгранични

"Маджарите" се опитваха да се държат близо до нашите момчета, които продължаваха да изпитват затруднения в офанзивен план и да допускат лесни точки в коша си. По този начин отборът на Унгария намери начин да съкрати четири точки от дефицита си след края на първата четвърт, която приключи при 17:15 в полза на "лъвчетата".

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двуточковата разлика между двата състава се запази и след изиграването на първата минута от втората четвърт. Унгарците обаче съумяха да предизвикат нова смяна на водачеството, благодарение на силни изяви от резервата Дез Тано и Бенц Нювирт, като вторият реализира пет поредни точки и изведе своя тим напред при 19:22. Силната серия на "маджарите" продължи, както и неволите на българския тим в офанзива. Най-сетне Лъчезар Точков сложи край на щурма на символичните гости с кош за 21:24, но веднага след това Нювирт отново разплете мрежичката на "лъвчетата", реализирайки втората си тройка в мача за 21:27.

Зоновата защита вършеше чудесна работа за отбора на Унгария, но един от героите от първия мач на националите ни - Васил Попов, се погрижи да измъкне "лъвчетата" от тежката ситуация с дълбока тройка за 24:27. Впоследствие символичните гости не успяха да отвърнат и бяха наказани допълнително от Константин Костадинов, който пък продължаваше да  бъде перфектен при стрелбата от игра - 4/4 и 26:27 в общия резултат.

Момчетата на Георги Младенов отново се озоваха с аванс в резултата при 28:27 след две точки от страна на Дамян Минков, като същевременно играта в защита на националите ни отбеляза сериозен прогрес. Тимът на Унгария също счупи каръка в един момент и предизвика нова смяна на водачеството, след което Емил Стоилов изравни резултата при 29:29 на влизане във финалните 60 секунди от първото полувреме. В крайна сметка "лъвчетата" бяха в ролята на догонващи на голямата почивка, след като Унгария поведе с 29:31 чрез кош в последните секунди на Барна Тот.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Още в самото начало на второто полувреме паритетът на таблото бе възстановен след отлична кука на Емил Стоилов, а веднага след това Мартин Ангелов отбеляза първите си точки в мача, поразявайки целта от нулевия ъгъл, за да изведе България U20 напред при 34:31. В същото време "лъвчетата" демонстрираха познатото високо ниво в защита, като не позволиха да им бъде отбелязан кош в първите четири минути игра от третата част. Единствената лоша новина за Георги Младенов и неговия щаб бяха четирите натрупани лични нарушения на звездата на тима Константин Костадинов, който седна на пейката в началото на периода.

Дори и без него на терена обаче националите ни продължаваха да диктуват събитията на паркета в частта, а Мартин Ангелов отново заслужи хубави думи заради втората си тройка, чрез която България U20 дръпна напред в резултата при 39:31. Вече цели пет минути "маджарите" нямаха отбелязана точка в третата четвърт. Комбинация между Берк Мехмед и Емил Стоилов донесе още две точки в актива на "лъвчетата", които най-сетне се зарадваха на двуцифрена преднина при 41:31.

Все пак този аванс не трябваше да служи като успокоително на селекцията на Жоро Младенов, тъй като само няколко минути след това унгарците излязоха от дупката и скъсиха дистанцията до шест точки при 42:36. Успешна стрелба от тройката на Лъчезар Тошков намали щетите и върна "лъвчетата" в близост до двуцифрената разлика при 45:36. Страхотно изпълнение на Емил Стоилов в подкошието на съперника помогна на националите ни да задържат аванс от девет точки на влизане в последната четвърт при 47:38.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период стартира с три бързи точки в актива на България U20, които бяха дело на Емил Стоилов, увеличил дистанцията между двата тима до 12 точки при 50:38. Лъчезар Тошков продължаваше да раздава правосъдие зад дъгата, нанизвайки третата си тройка от шест опита и помагайки на "лъвчетата" да бранят двуцифрения си аванс - 53:41. Унгарският тим нямаше намерение да се предава, но също така и нямаше какво да стори срещу безупречната стрелба от далечно разстояние на българския отбор. Берк Мехмед и Мартин Ангелов отбелязаха по още една тройка за символичните домакини, които имаха аванс от 59:48 с оставащи малко над шест минути до финалната сирена.

Унгарският тим изглеждаше безсилен в средата на последната четвърт, а Ангелов и Костадинов се погрижиха да увеличат разликата до 16 точки при 64:48 с оставащи само четири минути до края. Всичко като че ли приключи след отлично проведена атака в транзиция за "лъвчетата", която бе завършена със забивка от Емил Стоилов. По този начин България U20 поведе с 66:48, а също така се възползва от бърза грешка на съперника и си осигури ново притежание. Националите ни успешно задържаха преднината си до края на мача и заслужено се поздравиха с изразителната победа след 73:54.

Трима играчи отбелязаха по 13 точки за победата на "лъвчетата" - Лъчезар Тошков (7 борби, 4 асистенции), Емил Стоилов (11 борби) и включилият се по страхотен начин от резервната скамейка Мартин Ангелов (3/6 стрелба от тройката). Въпреки че закъса с фауловете още в началото на третата четвърт, Константин Костадинов добави 9 точки и 6 борби при 4/5 стрелба от полето.

Гершон Радич реализира 14 точки за Унгария, докато Бенц Нювирт вкара 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЪЛГАРИЯ: Георги Герганов, Лъчезар Тошков 13, Дамян Минков 6, Константин Костадинов 9, Емил Стоилов 13 (Мартин Ангелов 13, Берк Мехмед 7, Иван Спиров 4, Мартин Йорданов 4, Васил Попов 3, Виктор Гергов 1, Михаил Комбаков)

УНГАРИЯ: Балаш Кас 3, Гершон Радич 14, Абел Сьовегярто 4, Домонкос Карман 7, Давид Кис 2 (Бенц Нювирт 11, Барна Тот 5, Бенц Колар 4, Дез Тано 4, Изсак Тарян)