България U20 с мечтан старт на Европейското в Грузия

Младежкият национален отбор на България по баскетбол до 20-годишна възраст записа убедително начало на участието си на Европейското първенство в Дивизия “Б” в Тбилиси. Възпитаниците на легендата Георги Младенов надиграха най-сериозния съперник в своята група - Латвия, с крайното 72:64 (17:18, 13:17, 24:17, 18:12) след фантастично представяне през второто полувреме, а и най-вече в последната четвърт, в която “лъвчетата” тотално отказаха балтийците.

По този начин България U20 излиза временно на първото място в група “C” с баланс от 1-0, докато Латвия остава на дъното с 0-1. Другите два отбора в групата ни са Унгария и Ирландия, които се изправят един срещу друг тази вечер от 20:15 часа българско време. Иначе, следващият мач на националите ни е срещу Унгария в неделя от 15:45 часа.

В хода на срещата българските момчета наваксаха пасив от девет точки на старта на второто полувреме, като в течение на третата четвърт натрупаха самочувствие и го вложиха в страхотно представяне във финалния период, който започна със серия от 16:4 в полза на националите ни. “Лъвчетата” удържаха своя опонент до само 30% стрелба от игра, като защитата им, особено във финалния период, направи разликата в мача.

А и не само, тъй като включването на играчите от резервната скамейка се превърна в безценно за България U20 днес. Двама от включилите се от пейката български състезатели в лицата на Васил Попов и Берк Мехмед успяха да накажат отбора на Латвия. Попов, който е част от Рилски спортист, завърши втори по резултатност в двубоя със 17 точки, докато юношата на Черно море реализира още 14 точки при 5/8 стрелба от игра. Защитата на Емил Стоилов срещу звездата на латвийците Крис Хелманис също бе сред акцентите от срещата, тъй като центърът на опонента натрупа по-голямата част от своите 13 точки през първото полувреме и бе обезличен във финалния период. Константин Костадинов пък отговори на очакванията, доближавайки се до дабъл-дабъл с 18 точки и 8 борби, спечелвайки си 11 отивания до наказателната линия.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Битката на гигантите между Емил Стоилов и Крис Хелманис, които бяха отличени от ФИБА преди началото на турнира, започна още от самото начало. Първо латвиецът надигра своя съперник под коша, а след това българският национал си върна, за да изравни резултата при 2:2. Константин Костадинов също се погрижи бързо да се вмести в реализаторската колона с първите си две точки в мача, чрез които изведе България напред за първи път при 2:4.

За съжаление, в следващите минути организацията в нападение на момчетата на Георги Младенов куцаше и това позволи на отбора на Латвия да си спечели аванс от 8:4 след тройка на Нилс Баумейстерс. Прекъсването от българския щаб също не даде резултат, тъй като Крис Хелманис продължи наказателната си акция. Лидерът на латвийците наниза първата си тройка в мача и увеличи точковия си актив до 6, за да изстреля балтийците при 11:4. Класата на Емил Стоилов отново си пролича и центърът на клубния Естудиантес върна три точки след отлично изпълнение на поста, преди латвийците да нанижат още една тройка на сметката си - 14:7.

Хелманис и Баумейстерс станаха автори на 16 от първите 18 точки за отбора на Латвия, който достигна до най-сериозната си преднина в мача при 18:10. В трудния момент обаче си пролича лидерството на Константин Костадинов, който собственоръчно скъси дистанцията до четири точки при 18:14 на влизане в последната минута игра. Страхотният устрем на "лъвчетата" бе последван и от много дълбока тройка на Михаил Комбаков, която фиксира серия от седем безответни точки в полза на България за край на откриващата четвърт - 18:17 в полза на Латвия.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Първите пропиляни две атаки от българския отбор в началото на втората четвърт принудиха Георги Младенов да върне Емил Стоилов на терена, тъй като за старта на периода нито той, нито Костадинов бяха сред петимата на паркета. Баскетболистите на Латвия отново понечиха да дръпнат в резултата, но страхотни изяви на Лъчезар Тошков, Емил Стоилов и Берк Мехмед позволиха на България да предизвика нова смяна на водачеството при 22:21. Битката между двата тима продължаваше да отговаря на предварителните очаквания за много здрав физически сблъсък.

От това вече започнаха да страдат и двата отбора, тъй като Кристианс Сулцс и Дамян Минков натрупаха по три лични нарушения. Абсолютното равенство пък отново се настани на таблото след два успешни наказателни изстрела от страна на гарда на Рилски спортист Васил Попов - 25:25. Латвийците обаче за пореден път намериха начин да вдигнат оборотите и да се сдобият с малко по-сериозен аванс от традиционното, като това се случи след серия от шест поредни точки, донесла актив от 31:25 в полза на момчетата на Давис Кодерс на старта на последните две минути игра в Тбилиси.

Важна тройка в критичен момент на Васил Попов спомогна за това "лъвчетата" да скъсят изоставането си до едно притежание разлика при 31:28, но Латвия имаше отговор и на това изпълнение от страна на българския тим. Плеймейкърът на балтийците Томс Скуя реализира бързи четири точки в полза на своя тим, преди Константин Костадинов да сложи точка на първото полувреме с хубава стрелба от средно разстояние - 35:30 в полза на Латвия след откриващите 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна много силно за Латвия и същевременно доста колебливо за националите ни. Възпитаниците на Георги Младенов изостанаха с девет точки след първата минута игра в периода при 40:31, преди щетите да бъдат понамалени от успешна стрелба на Васил Попов за 40:33. Добрата новина за "лъвчетата" в този момент бе фактът, че те успяха да изкарат четири отборни нарушения за по-малко от три минути игра в третата четвърт, чрез което влязоха в "бонус"-а и можеха да разчитат на по-агресивна игра до края на четвъртината. Действията на Томс Скуя в офанзивен план отново останаха неразгадаеми за защитата на българския тим, докато от другата страна Константин Костадинов и Лъчезар Тошков задържаха младежите ни близко до съперника при 45:41 в полза на Латвия.

Човекът с "горещата ръка" в днешния мач за "лъвчетата" се казваше Васил Попов. Стрелецът наниза третата си тройка в мача, чрез която намали дистанцията до само точка при 45:44. Малко след това и Емил Стоилов излезе на сцената с добре завършена бърза атака и фантастичен чадър срещу съперников състезател - нов обрат и 45:46 за България. Натрупаните фаулове от страна на балтийците най-сетне започнаха да извличат позити за селекцията на Георги Младенов, след като Константин Костадинов реализира два наказателни удара, за да изведе националите ни с три аванс при 45:48.

Символичните домакини върнаха една точка от същата зона, но с изтичането на атаката Берк Мехмед стана автор на изключителна тройка, която донесе най-голямата преднина в мача на България до този момент - пет точки при 46:51. Нямаше как латвийците да се дадат лесно, като те отговориха с минисерия от четири поредни точки, за да стопят разликата до само точка при 50:51. Берк Мехмед отново наниза ключова стрелба зад дъгата, преди Райво Бутиринс да бъде намерен свободен под коша и да оформи крайното 52:54 в полза на България преди началото на последната част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

За разлика от началото на третата част, този път българските момчета стартираха в периода с много повишена концентрация. Силните изяви в дефанзивен план на "лъвчетата" им носеха самочувствие от другата страна на паркета, откъдето Константин Костадинов и Берк Мехмед увеличиха разликата до пет точки при 58:53. Нещо повече - неудържимият в днешния мач Васил Попов продължаваше да разплита мрежичката на съперника от далечна дистанция, след като вкара четвъртата си тройка, а малко по-късно Емил Стоилов не сбърка нито веднъж от наказателната линия. Така България излезе напред с цели 10 точки при оставащи около седем минути до края на последната четвърт.

Латвийците вече се намираха в очевиден нокдаун, докато българският тим нанасяше удар след удар в нападение - комбинация между Михаил Комбаков и Иван Спиров бе завършена успешно под коша от младия състезател на клубния Черно море Тича за 53:65. С течение на четвъртината момчетата на Георги Младенов успешно бранеха натрупания си двуцифрен аванс и се приближаваха все повече към ценната победа - 55:68.

Емил Стоилов успя напълно да неутрализира звездата на Латвия Крис Хелманис във второто полувреме, докато ексфакторът за българския тим в двубоя - Васил Попов, вече бе втори по резултатност в срещата със своите 16 точки. При оставащи малко под три минути до финалната сирена България U20 разполагаше с преднина от 14 точки при 70:56. До края на срещата не се случи нищо по-интересно, като в крайна сметка "лъвчетата" изковаха първата си победа след 72:64.

Ето кое латвийско оръжие ще опонира на Стоилов в подкошието

Константин Костадинов завърши като най-резултатен за българския състав с 18 точки и 8 борби при 8/11 стрелба от наказателната линия. Васил Попов запали искрата от резервната скамейка със 17 точки, а същото направи и Берк Мехмед със своите 14 точки и 4 борби от пейката. Емил Стоилов пък приключи с 9 точки, 11 борби и 3 асистенции.

Най-добър за Латвия бе звездата на тима Крис Хелманис с 13 точки и 8 борби. Томс Скуя реализира още 12, към които добави 6 борби и 6 асистенции, докато Нилс Баумейстерс прибави 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЪЛГАРИЯ: Лъчезар Тошков 9, Георги Герганов, Дамян Минков, Константин Костадинов 18, Емил Стоилов 9 (Васил Попов 17, Берк Мехмед 14, Михаил Комбаков 3, Иван Спиров 2, Мартин Йорданов, Виктор Гергов)

ЛАТВИЯ: Томс Скуя 12, Густавс Якубаускис 6, Кристианс Сулцс 5, Крис Хелманис 13, Кристианс Фейербергс 4 (Нилс Баумейстерс, Рикардс Ванагс, Райво Бутиринс 4, Рихардс Александровс, Валтерс Бриедис, Рикардс Кланскис)

Снимки: Владимир Иванов