Ноа Лайлс победи Ерийон Найтън в спринта на 200 метра в Орегон

Ноа Лайлс победи Ерион Найтън в спринта на 200 метра на американското първенство по лека атлетика, което е и квалификация за световния шампионат през месец юли. Той спечели в Юджийн с време 19.67 секунди, а Аби Стайнър стана победителка при дамите с 21.77 секунди.

Световният шампион Лайлс бе зад Найтън при излизането от завоя, но бе по-бърз на финалната отсечка и спечели с разлика от две стотни.

"Правя всичко по силите ми, за да печеля всеки път, когато съм на пистата. Ерийон бе пред мен в завоя, но това не ме притесни особено. Знаех, че ще го настигна, тъй като ни оставаха още цели 100 метра", заяви победителят след състезанието.

Лайлс е олимпийски бронзов медалист и именно той лиши Найтън от медал в Токио. Последният бе очевидно недоволен и от състезанието, и от това, че победителят го посочи с показалец и направи жест тип стрелба с пистолет.

"Нищо не е свършило", лаконичен бе Найтън за телевизията, която излъчваше състезанието.

22-годишната Стайнър се справи с далеч по-опитни съпернички, за да спечели финалното бягане при жените. Тя постави най-добро време за сезона с 21.77 секунди, преди Шерика Джаксън да го подобри с 21.55 на квалификациите в Ямайка по-късно през деня.

Тамара Кларк завърши на второ място с 21.92 секунди, а сребърната олимпийска медалистка в щафетата Джена Прандини спечели третата позиция с 22.01. Бронзовата медалистка от Токио - Гейбриъл Томас, която лекува разтежение, завърши на последното място, а световната вицешампионка от 2019 Британи Браун остана пета.

Любимката на феновете Шакари Ричардсън не се класира на финала. Най-бързите трима във всяка дисциплина пък ще се състезават на световното първенство по лека атлетика, което също ще бъде проведено в Юджийн, Орегон. Началната дата е 15 юли.

В бягането на 110 метра с препятствия победител стана Дейниъл Робъртс с 13.03 секунди, а Трей Кънингам завърши втори с 13.08. Девон Алън пък спечели третата квота в дисциплината с 13.09, докато действащият световен шампион Грант Холоуей не стартира на финала.

Световният и олимпийски сребърен медалист на 400 метра с препятствия Рай Бенджамин, който доскоро се възстановяваше от COVID-19, завърши на първо място с рекордно за сезона време от 47.04 секунди. Зад него останаха Тревър Басит и Халифа Росър.

Четирикратният световен и двукратен олимпийски шампион Крисчън Тейлър, който не се състезава в Токио заради скъсано ахилесово сухожилие, стигна едва до петото място в тройния скок. Той обаче ще се състезава на световните финали като действащ първенец. Победител в неделя стана световният бронзов медалист на закрито Доналд Скот със 17.07 метра, а останалите квоти спечелиха Уил Клей и Крис Бенард.

Чейс Ийли спечели в дисициплината тласкане на гюле за жени с рекордните за сезона 20.51 метра. Аделаида Акуила и Джесика Уудърд останаха втора и трета.

Олимпийската шампионка на 800 метра за жени Атинг Му победи Аджи Уилсън с време 1:57.16 минути в същата дисциплина в Орегон, а първенец при мъжете пък стана Брайс Хопъл с 1:44.60. Ема Кобърн пък спечели в дисциплината стийпълчейз.

Снимки: Gettyimages