Японец с първа победа в Moto3

След като по-рано пред годината Аюму Сасаки се размина с победата в клас Moto3 в Гран При на Катар след повреда в своя мотор, днес японецът най-накрая стига до първи си успех в най-малкия клас, след като спечели Гран При на Нидерландия.

Както в почти всяко състезание в Moto3 спорът за победата бе решен в последните обиколки, в които днес Сасаки се ориентира най-добре и заслужено триумфира на „Ассен“. Втори в Ниската земя финишира Изан Гевара, който не успя да стигне до трета поредна победа в Moto3, въпреки че бе начело в по-голяма част от състезанието.

Подиумът на „Ассен“ допълни съотборникът на Гевара в екипа на Аспар – Серхио Гарсия, който подобно на Сасаки направи сериозен прогрес във финалните километри. Така испанецът остава начело в генералното класиране с актив от 182 точки и аванс от само три пред Гевара.

Трети в спора за титлата е Денис Фоджа, който обаче е на цели 67 пункта зад лидера. Италианецът не завърши днес, като така записа своята трета нула в последните четири старта. Победителят от Гран При на Нидерландия Сасаки е четвърти в генералното класиране с актив от 113 точки.

За пилотите в Moto3 сега предстои шестседмична лятна пауза преди надпреварата за Гран При на Великобритания на 7 август. Първоначално на 10 юли трябва да се проведе Гран При на Финландия, но тя бе отменена заради войната в Украйна и напрегнатите отношения между Русия и Финландия.

Снимки: Imago